Trwa ładowanie...

Wypadanie włosów. Przyczyny wypadania włosów i sprawdzone sposoby na powstrzymanie łysienia

Wypadanie włosów to dość popularny problem, który dotyka kobiety i mężczyzn w różnym wieku. Zamiast czekać na samoistne ustąpienie problemu, jak najszybciej znajdź przyczynę i zacznij działać.

Wypadanie włosów. Przyczyny wypadania włosów i sprawdzone sposoby na powstrzymanie łysieniaŹródło: Shutterstock.com
d44gvml
d44gvml

Wypadanie włosów - sygnały świadczące o nadmiernym wypadaniu włosów

Wypadanie włosów jest naturalne i nie da się całkowicie powstrzymać tego zjawiska. Szacuje się, że umiarkowane wypadanie włosów to ok. 100 włosów dziennie. Ilość ta może się zwiększyć, w szczególności podczas przesilenia wiosennego lub jesiennego, jak również na skutek antybiotykoterapii, czy wahań hormonalnych. Często kobiety po porodzie skarżą się na nadmierne wypadanie włosów. To również jest naturalne i zwykle mija samoistnie po ok. roku od porodu.

W przypadku, gdy włosów wypada nam znacznie więcej niż dotychczas, są one łamliwe, a ilość traconych włosów przekracza liczbę dwustu, wówczas mamy do czynienia z nadmiernym wypadaniem włosów i problemem, któremu należy przyjrzeć się z bliska.

Przyczyny wypadania włosów

Najczęstszymi przyczynami wypadania włosów są problemy zdrowotne. Wśród nich, nadmierne wypadanie włosów mogą powodować:

  • zakażenia bakteryjne w organizmie,
  • choroby ogólnoustrojowe, np. niedoczynność tarczycy,
  • choroby dermatologiczne, w tym grzybica skóry głowy,
  • choroby onkologiczne i metody ich leczenia, zwłaszcza chemioterapia,
  • zatrucie metalami ciężkimi,
  • długotrwałe przyjmowanie leków, których skutkiem ubocznym może być nadmierne wypadanie włosów,
  • niektóre choroby psychiczne, w tym zaburzenia odżywiania prowadzące do niedostarczania organizmowi odpowiednich składników odżywczych.
d44gvml

Błędy w pielęgnacji włosów, które mogą powodować ich wypadanie

Może się zdarzyć, że wypadanie włosów nie jest podyktowane problemami zdrowotnymi, a wynika z niewłaściwej pielęgnacji, w tym nieprawidłowo dobranych kosmetyków, czy uszkodzeń mechanicznych.

Do najczęstszych grzechów popełnianych wobec włosów zalicza się m. in. wyrywanie włosów podczas czesania, np. przy używaniu metalowych szczotek bądź szarpaniu ich gdy nie chcą się rozczesać, nieodpowiednio dobrane kosmetyki, o niskim jakościowo składzie, ale także stosowanie nadmiaru kosmetyków do stylizacji włosów, zbyt częste zabiegi fryzjerskie, zwłaszcza rozjaśnianie i kręcenie oraz kładzenie się spać z mokrymi włosami. Ta ostatnia czynność może powodować nie tylko łamanie i wypadanie włosów, ale także naraża skórę głowy na pojawienie się grzybicy.

Zioła na wypadanie włosów

Kuracje z wykorzystaniem drożdży, żółtka i olejku rycynowego zna niemal każdy. Warto także pamiętać o sprawdzonych, choć zapomnianych nieco wcierkach na włosy. Jedną z nich jest wcierka z kozieradki, która nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale także stymuluje cebulki do pojawiania się kolejnych.

Ponadczasowa jest także pokrzywa, którą znajdziemy w szamponach i maskach do włosów. Wszystko dzięki wysokiej zawartości białka oraz witamin A, C, E i K. Dodatkowo, pokrzywa bogata jest w kwasy, np. masłowy i mrówkowy oraz zawiera przeciwutleniacze.

Jeśli twoim problemem jest wypadanie włosów, sięgnij także po łopian. Korzystnie wpływa na skórę oraz włosy. przede wszystkim je odżywia, wzmacnia cebulki i zapobiega przetłuszczaniu się włosów. Dzięki wzmocnieniu od wewnątrz, hamuje wypadanie włosów, a nawet wspomaga leczenie łupieżu.

d44gvml
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44gvml