Wyprawka panny młodej
Był taki zwyczaj, że rodzice panny młodej przygotowywali przed ślubem wyprawkę dla niej. W jej skład wchodziły przydatne i piękne rzeczy do domu. Dziś pary pobierają się coraz później, coraz więcej mają i coraz mniej potrzebuja pomocy.
28.04.2010 | aktual.: 28.04.2010 18:58
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Był taki zwyczaj, że rodzice panny młodej przygotowywali przed ślubem wyprawkę dla niej. W jej skład wchodziły przydatne i piękne rzeczy do domu. Dziś pary pobierają się coraz później, coraz więcej mają i coraz mniej potrzebuja pomocy. Zanim jednak zapominanie o podarowaniu ślubnego prezentu własnym dzieciom stanie się "nową ślubną tradycją", przypominam o uświęconym przez tradycję zwyczaju. .
Po pierwsze: uzasadnienie dla wyprawy panny młodej. Zwyczaj ślubnej wyprawki dla panny wychodzącej za mąż ma uzasadnienie w tradycji - skoro panna była młoda, dopiero u progu swego dorosłego życia, zasadne było, że nie będzie mogła sama kupić sobie wielu rzeczy niezbędnych w domu. Potrzebowała więc pomocy ze strony rodziców. Zdawać by się mogło, że dziś wszystko jest inaczej - faktycznie wiele kobiet żyje z mężczyznami bez ślubu, wiele też ślub bierze w późniejszym wieku, gdy ich kariera zawodowa już jest w miarę stabilna, więc gdy stać jest je na wiele rzeczy do domu i właściwie nie potrzebują już wsparcia materialnego. Można by jednak nieco przewrotnie zapytać: skoro dziś wszystko jest tak bardzo inaczej, że tradycja się nie liczy, czemu wymagane jest, by panna młoda była w bieli - ewentualnie innym tradycyjnym kolorze, dlaczego rodzina spodziewa się uczestniczyć w weselu, na które chce być zaproszona w sposób też tradycyjny itd.? Skoro wymagane jest, by młoda para szanowała tradycję, także rodzina i
goście weselni powinni ją uszanować. Po drugie: młodym zawsze jest trudno. Choć przyjęło się uważać, że dziś młodym ludziom jest lekko i wygodnie, bo na rynku jest taki wybór dobrych pralek, zmywarek i samochodów, wypada zauważyć, że wcale nie wszystkim młodym jest tak łatwo, a wręcz przeciwnie - bardzo wielu małżeństwom na starcie jest niezwykle ciężko. Nawet suche statystyki organizacji OECD nie pozostawiają co do tego wątpliwości: choć powszechnie boleje się nad bezrobociem osób po 50 roku życia, największy odsetek Europejczyków bez pracy znaleźć można w grupie osób dopiero zaczynających swe dorosłe życie - jest ich trzy razy więcej niż w innych grupach wiekowych! Zamiast więc zazdrościć młodym, że teraz na rynku mogą dostać lepsze pralki, warto zauważyć, że wielu z nich nie stać na ich zakup. A i tym młodym parom, które mogą sobie na to pozwolić, warto też podarować ślubny prezent, by mogły po latach miło wspominać swych rodziców.
Po trzecie: skład dobrej wyprawki dla panny młodej. Oto kilka rad dla dobrych matek przyszłych panien młodych, które chcą swej córce i zięciowi podarować odpowiedni ślubny prezent. Mogą to też być dobre rady dla narzeczonych, które muszą liczyć na siebie.
Najlepiej, by w wyprawce znalazły się przedmioty tradycyjne i dobrej jakości. Odpowiednie będą więc: dobrej jakości porcelana, dobre gatunkowo sztućce, najlepiej posrebrzane, komplet dobrych garnków, obrusy i serwetki, bielizna pościelowa, ręczniki itp. - kiedyś rodzice panny młodej dawali jej nawet komplet porządnych mebli. Kompletna wyprawka powinna zawierać wszystkie te rzeczy, a zatem zapewne powinna być gromadzona odpowiednio wcześniej przed ślubem, by koszt wyprawki nie zrujnował budżetu rodziny. Jeśli jednak matka panny młodej nie może sobie na to pozwolić, córka na pewno zrozumie, gdy dostanie wyprawkę niepełną lub tylko jeden prezent ślubny od rodziców. By zachowanie matki na ślubie zawsze miło wspominała...