Wystarczy ten zapach. Kleszcze się nawet nie zbliżą

Wystarczy ten zapach. Kleszcze się nawet nie zbliżą

Wiosna to czas powrotu kleszczy / zdjęcie poglądowe
Wiosna to czas powrotu kleszczy / zdjęcie poglądowe
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | bogdan vacarciuc
27.03.2024 18:32

Wiosna to czas powrotu kleszczy, które atakują zarówno ludzi, jak i zwierzęta. Aby się przed nimi uchronić, warto skorzystać z naturalnych sposobów, które są skuteczne i tanie. Jednym z nich jest wykorzystanie olejków eterycznych.

Wraz z nadejściem wiosny powracają nasi nieprzyjaciele - kleszcze. Ich ugryzienie, którego często nie czujemy, jest niebezpieczne dla zdrowia i życia zarówno naszego, jak i zwierząt. Kleszcze wywołują groźne choroby, jak boreliozę i zapalenie opon mózgowych. Warto wiedzieć, jak w prosty oraz skuteczny sposób możemy się przed nimi ochronić.

Jak ochronić się przed kleszczami?

W sklepach dostępnych jest mnóstwo specjalistycznych produktów na kleszcze, które gwarantują niezawodną ochronę przed tymi nieprzyjaciółmi. Są one jednak znacznie droższe niż domowe oraz naturalne sposoby, które uchronią nas równie skutecznie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Aby nie zostać ugryzionym przez kleszcza, przed każdym spacerem w zielone tereny, do lasu czy na łąkę, należy posmarować poszczególne punkty na ciele (np. nadgarstki czy szyję) olejkiem eterycznym lub rozrobić go z wodą, tworząc spray, którym spryskamy ubrania.

Olejki eteryczne, które odstraszają kleszcze, to te o zapachu: lawendowym, goździkowym, eukaliptusowym, herbacianym, miętowym i eukaliptusa cytrynowego. Każdy z nich poradzi sobie równie dobrze z ochroną przed ugryzieniem.

Ważne! Przed posmarowaniem punktów na ciele olejkiem eterycznym, najpierw należy wypróbować go w niewidocznym miejscu na skórze, aby uniknąć reakcji alergicznej.

Wrzuć kilka do kieszeni

Jeżeli podany sposób wam nie odpowiada, istnieją także inne triki na uchronienie się przed kleszczami. Jednym z nich jest wrzucenie do kieszeni - kurtki, bluzy lub spodni kilku goździków, które znajdziecie w każdym sklepie. Ich zapach odstraszy kleszcze.

Ponadto, zabranie ze sobą na spacer pysznego prowiantu, jakim jest cynamonka. Ona również, ze względu na specyficzny zapach, uchroni was przed ugryzieniem kleszcza.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta