Wytrzymałe ubrania dla dziecka. Nie wyrzucisz po miesiącu
W dziecięcej szafie panuje spora rotacja. Z jednej strony dziecko szybko wyrasta z ubrań, z drugiej jeszcze szybciej je niszczy. Na pierwszą z tych rzeczy nie ma rady, druga zniknie, gdy dowiesz się, jakie ciuchy kupować.
Podpowiadamy, jak wybrać ubrania, które nie zniszczą się po kilku tygodniach noszenia. Wbrew pozorom za dobre jakościowo ciuszki nie trzeba płacić wiele. Wystarczy wiedzieć, gdzie szukać.
Wszystko jest na metce
Poza informacjami o tym, jak prać i prasować daną tkaninę, na metce znajdziesz również istotniejsze informacje, które dotyczą rodzaju użytego materiału. Dla dziecka najlepiej sprawdzą się ubrania z naturalnej bawełny, która nie wywołuje podrażnień, a także zapewnia swobodną cyrkulację powietrza. Dzięki temu dziecko nie będzie się nadmiernie pocić, co miałoby miejsce w przypadku tkanin typowo syntetycznych.
Z drugiej strony ubrania z niewielkim dodatkiem tkanin syntetycznych znacznie lepiej znoszą pranie w wysokich temperaturach i prasowanie. Nie tracą też pierwotnego kształtu i nie wypychają się. Należy jednak uważać, jeśli procent tkanin sztucznych będzie zbyt wysoki, dziecko będzie czuło dyskomfort, nosząc te rzeczy na sobie.
Rozciąganie i przecieranie
To kolejna zmora rodziców. Najzwyklejsza zabawa może być koszmarem dla delikatnej tkaniny. Dziecięce ubrania muszą znieść znacznie więcej niż ciuchy dorosłych, dlatego powinny być przede wszystkim wytrzymałe. Kupując dziecku nowy T-Shirt czy spodenki, warto sprawdzić, jakiej jakości spot zastosowano. W tym celu przybliż tkaninę do źródła światła i naciągnij. Im bardziej gęsty ścieg, tym lepiej.
Jeśli po puszczeniu materiał nie wraca błyskawicznie do poprzedniego stanu, oznacza to, że tkanina ma tendencję do nadmiernego rozciągania. To natomiast sprawia, że po kilku tygodniach używania koszulka będzie sięgać do połowy ud, a kolana spodenek będą nieustannie powypychane. W ten sposób wciągniesz się w kolejne koszty. Lepiej kupić dziecku bardziej wytrzymałe ubrania, których po kilku praniach nie wyrzucisz do kosza.
Zwróć również uwagę na jakość wykończenia. Szwy powinny być mocne i proste, wtedy tkanina nie będzie się marszczyć. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał na rękawach lub wokół szyi jest dodatkowo wzmocniony lamówką. Jeśli tak, wtedy masz pewność, że tkanina w tych miejscach się nie odkształci.
Farbowanie
Kolorowe ubrania mają tendencję do farbowania, a to prawdziwa udręka podczas prania. Powodów takiego stanu rzeczy jest tak wiele, że trudno temu zaradzić. Najczęstszymi są źle dobrane środki piorące oraz nadmiar barwnika w ubraniach. Trudno przy zakupie stwierdzić, czy ubranie będzie farbować. Dlatego warto odpowiednio się zabezpieczyć.
Najlepszym domowym sposobem na farbowanie ubrań będzie woda z octem. Do pięciu litrów zimnej wody należy wlać szklankę octu i następnie zanurzyć ubrania w roztworze. Ocet świetnie utrwali kolor, zapobiegnie jego blaknięciu i przy okazji zabezpieczy resztę ubrań. W sklepach można również kupić specjalne papierowe listki, które zapobiegną barwieniu się ubrań.