Z drugim mężem spędziła ponad pół wieku. Ale wcześniej nie miała szczęścia w miłości

Alina Janowska zmarła sześć lat temu
Alina Janowska zmarła sześć lat temu
Źródło zdjęć: © AKPA

13.11.2023 10:13, aktual.: 13.11.2023 10:51

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

13 listopada obchodzimy rocznicę śmierci Aliny Janowskiej. Choć aktorka miała na swoim koncie sukcesy zawodowe, to długo nie mogła znaleźć szczęścia w miłości. Jeden z jej wybranków zbyt często zaglądał do kieliszka, inny zagłodził swojego psa. Dopiero z drugim mężem połączyła ją szczególna więź. Spędzili razem 54 lata.

Alina Janowska urodziła się 16 kwietnia 1923 roku. Jej młodość została naznaczona piętnem wojny. Siedem miesięcy spędziła na Pawiaku i była wielokrotnie przesłuchiwana w siedzibie Gestapo. Zwolnienie uratowało ją przed wywozem do Oświęcimia. Potem wzięła udział w powstaniu warszawskim.

Po wojnie grała w wielu teatrach. Już w 1946 roku wystąpiła w "Zakazanych piosenkach". W późniejszych latach zasłynęła dzięki takim produkcjom, jak "Dulscy", "Wojna domowa", "Lalka", "Rozmowy kontrolowane" i oczywiście "Złotopolscy". Choć zawodowo osiągnęła naprawdę wiele, to w życiu prywatnym długo nie mogła znaleźć szczęścia.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Alina Janowska zaliczyła kilka nieudanych związków

Jeszcze w czasie wojny Alina Janowska związała się z Włodzimierzem Galinem. Gdy sytuacja w Polsce się ustabilizowała, mężczyzna zaczął namawiać aktorkę, by ta zrezygnowała z kariery i przeprowadziła się z nim do Sopotu. Wybranek Janowskiej okazał się bardzo zaborczy. "On nie pozwalał mi nawet kroku zrobić bez siebie. Czułam się jak niewolnica przykuta do swego Araba" – przyznała po latach. Galin nie znosił słowa sprzeciwu, co zadecydowało o rozstaniu pary.

Potem Janowska związała się z Tadeuszem Plucińskim. Choć byli zaręczeni, to do ślubu nigdy nie doszło. Dlaczego? Mężczyzna miał ukraść babci sztuczną szczękę i sprzedać złote zęby, a także zagłodzić własnego psa.

Kolejnym wybrankiem aktorki był architekt Andrzej Borecki, który stanął z nią na ślubnym kobiercu w 1954 roku. Trzy lata później na świat przyszła córka pary, Agata. Janowska miała jednak dość tego, że jej mąż zbyt często zaglądał do kieliszka i musiała sama utrzymywać rodzinę. "Nasza niezgodność charakterów, usposobień i zainteresowań zawodowych była wręcz modelowa, toteż sąd nie miał żadnych wątpliwości i orzekł rozwód" – wyjaśniła aktorka.

Rozdzieliła ich śmierć

Dopiero drugi mąż, Andrzej Zabłocki (szermierz i mistrz olimpijski), okazał się tym jedynym. Też był po rozwodzie i miał syna. Para doczekała się dwojga wspólnych dzieci – Michała i Kasi. W 2012 roku u Janowskiej zdiagnozowano Alzheimera.

"Postanowiłem, że dopóki mogę, jej nie oddam. To byłoby nie fair, niezgodne z zasadami olimpijskimi, nie mówiąc już o mojej miłości do niej. W domu była gosposia z dyplomem pielęgniarskim, przychodzili rehabilitanci i lekarze. Bardzo pomagał mi Michał. Żona miała dobrą opiekę. Do końca była przytomna, słyszała, rozumiała, ale już mnie nie wołała…" – mówił potem Zabłocki, jak podaje magazyn "Viva!". Alina Janowska zmarła 13 listopada 2017 roku.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także