Z polskiej emigrantki i pokojówki do jednej z najbogatszych kobiet świata. Kim była Barbara Piasecka-Johnson?
02.02.2022 11:44
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Historię Barbary Piaseckiej-Johnson spokojnie można określić mianem "jak z bajki". Polka, która emigrowała do Stanów Zjednoczonych, najpierw pracowała jako pokojówka, a następnie zdobyła serce właściciela słynnego koncernu Johnson & Johnson. Plotek na temat tego, jak do tego doszła było wiele, jednak w 2001 roku Forbes umieścił ją na liście najbogatszych kobiet świata.
Barbara Piasecka urodziła się w 1937 roku w Siemiatyczach, terenie dzisiejszej Białorusi, jako córka rolnika. Jej matka prowadziła dom, miała trójkę rodzeństwa. Po wojnie całą rodziną przeprowadzili się do Wrocławia, gdzie w późniejszym czasie studiowała. Najpierw rolnictwo, biologię i filozofię, a następnie historię sztuki, która ją fascynowała. Pracowała we wrocławskiej Desie, jednak chwilę później podjęła decyzję o emigracji.
"Jeśli wrócę to tylko rolls-royce'em"
To właśnie takie zdanie wypowiedziała w kierunku przyjaciół podczas pożegnalnego spotkania przed wyjazdem. Jej pierwotnym kierunkiem były Włochy, gdzie trafiła do obozu dla uchodźców w Rzymie. Później - Stany Zjednoczone i Nowy Jork, w którym znalazła pracę w domu Esther i Johna Sewarda Johnsonów, założycieli koncernu kosmetyczno-farmaceutycznego Johnson & Johnson. Piasecka była tam najpierw kucharką, a następnie pokojówką. Kiedy porzuciła wszystko dla mężczyzny, z którym pragnęła założyć rodzinę - Piotra Ejsmonta, stało się coś dosyć niespodziewanego.
John Seward Johnson nie mógł pogodzić się z jej odejściem. Zaprosił ją do swojego nowojorskiego biura i zaproponował posadę kuratorki organizowanych przez siebie wystaw. Później zabrał ją w podróż jachtem na Bahamy, czego nie znosiła jego żona.
Życie "jak z bajki"
Johnson wynajął po powrocie mieszkanie na nowojorskim Manhattanie i wprowadził się do niego razem z Piasecką. Wciąż był wtedy mężem Esther, traktując relację z pokojówką jako romans na boku. Ona była jednak nieustępliwa: albo małżeństwo albo już jej nie zobaczy. Oświadczył się więc ukochanej pierścionkiem z ametystem oraz brylantami.
Chwilę później doszło do rozwodu Johna z Esther i ślubu miliardera z Piasecką. Ich małżeństwo trwało 12 lat, do momentu jego śmierci w 1983 roku. To właśnie jej, mimo posiadania pięciorga dzieci z byłą żoną, pozostawił większość majątku - 350 milionów dolarów. Oprócz tego, luksusowe posiadłości, jak w Princeton, nazwana "Jasną Polaną".
Piasecka-Johnson nie wyszła za mąż po raz drugi. Zajęła się kolekcjonowaniem dzieł sztuki i finansowaniem wielu akcji charytatywnych. W 2001 roku trafiła na listę dwudziestu najbogatszych kobiet świata Forbesa. Zmarła w 2013 roku w Sobótce pod Wrocławiem. Tam spędziła ostatnie lata swojego życia w otoczeniu najbliższej rodziny.
Drogie użytkowniczki, mamy dla Was otwartą rekrutację do testowania kosmetyków marki Ziaja. Jeśli macie ochotę dostać zestaw kosmetyków i sprawdzić jak działają, zgłoszenia zbierane są TUTAJ do 10.02.2022 r.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.