Z tego mają spowiadać się kobiety. Bulwersująca lista pytań

Z tego mają spowiadać się kobiety. Bulwersująca lista pytań

Katolicy chodzą do spowiedzi przed Wielkanocą
Katolicy chodzą do spowiedzi przed Wielkanocą
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
05.04.2023 16:01, aktualizacja: 05.04.2023 16:57

Wielkanoc 2023 zbliża się wielkimi krokami. Dla wielu katolików i katoliczek oznacza to spowiedź przedświąteczną. Pewien portal opublikował przykładowe rachunki sumienia. Jeden z nich specjalnie przeznaczony dla kobiet. Pytania mogą zaskoczyć.

Spowiedź wielkanocna to ważny element przygotowań do świąt dla wyznawców i wyznawczyń katolicyzmu. Przykazania kościelne nakazują "przynajmniej raz w roku spowiadać się" oraz "przynajmniej raz w roku w czasie wielkanocnym Komunię świętą przyjąć". W związku z tym do konfesjonałów ustawiają się wtedy długie kolejki.

Spowiedź przed Wielkanocą. Oto jak trzeba się przygotować

Spowiedź, według zasad katolicyzmu, powinna spełniać pięć warunków. Są nimi: rachunek sumienia, żal za grzechy, mocne postanowienie poprawy, szczera spowiedź, zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu. Pierwszy z nich jest kluczowy w przygotowaniu do spowiedzi. Kościół uczy, że przed podejściem do konfesjonału, należy przypomnieć sobie grzechy popełnione od czasu ostatniej spowiedzi.

Rachunek sumienia możemy zrobić, korzystając z gotowych list pytań, które można znaleźć na przykład w sieci. Pomagają one prześledzić, czy nie popełniliśmy żadnego grzechu ciężkiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Rachunek sumienia dla kobiet. "Czy nie stawiam jedynie na karierę zawodową?"

Okazuje się, że istnieją również rachunki sumienia skierowane osobno do mężczyzn i kobiet, ale także do osób pod względem ich profesji czy stanu cywilnego.

Z czego powinna spowiadać się kobieta? Na stronie dobraspowiedz.pl można znaleźć zadziwiającą podpowiedź rachunku sumienia przeznaczonego dla pań. Ujęte zagadnienia są mocno kontrowersyjne - dotyczą nie tylko wiary, ale chociażby "stawiania na karierę" przy "zaniedbywaniu powołania do małżeństwa i macierzyństwa". Autorka artykułu pyta też o "wyzywające zachowania" w stosunku do mężczyzn. Na liście znalazło się m.in. pytanie o "poddanie się metodzie in vitro".

Oto przykładowe proponowane pytania:

"Czy kocham Boga całym swoim sercem, całą swoją duszą, całą swoją mocą i całym swoim umysłem?

Czy wierzę w Boga i w to wszystko, co On objawił, a co Kościół podaje mi do wierzenia?

Czy rozeznałam swoje życiowe powołanie? Czy je właściwie realizuję lub dążę do jego realizacji?

Czy rozwijam swoją kobiecość? Czy mam świadomość swojej godności i niezwykłości?

Czy nie jestem pyszna i próżna? Czy nie wynoszę się nad innych?

Czy nie jestem materialistką?

Czy nie stawiam jedynie na karierę zawodową, zaniedbując powołanie do małżeństwa i macierzyństwa?

Czy w relacjach z mężczyznami jestem czysta w myślach, słowach, gestach i czynach? Czy nie zachowuję się wyzywająco w ubiorze, gestach?

Czy nie grzeszę gadulstwem i krytykanctwem?

Jaki jest mój stosunek do życia poczętego? Czy nie popieram aborcji lub czy jej nie dokonałam? Czy nie poddałam się metodzie in vitro, aby zostać matką?

Czy nie stosuję antykoncepcji?

Czy w swojej kobiecości staram się naśladować Maryję, wzór kobiety?

Jaką jestem żoną? Czy kocham swojego męża?

Jaką jestem matką? Jak wychowuję swoje dzieci?"

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta