Wtedy nie musisz iść do spowiedzi przed Wielkanocą. To warunek

Czy trzeba iść do spowiedzi przed Wielkanocą?
Czy trzeba iść do spowiedzi przed Wielkanocą?

03.04.2023 15:37, aktual.: 03.04.2023 18:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wielkanoc to najważniejsze święto w chrześcijańskim roku liturgicznym, a jednym z elementów przygotowania jest spowiedź. Czy dla katolików jest ona obowiązkowa w tym czasie?

O ile sama spowiedź przed Wielkanocą nie jest oficjalnie wymagana, trzecie przykazanie kościelne mówi, że "każdy wierny jest zobowiązany przynajmniej raz w roku na Wielkanoc przyjąć Komunię świętą".

"Dla ochrzczonych sakramentem wielkanocnym pozostaje Eucharystia, będąca pamiątką Paschy Pana. To właśnie ją Kościół nakazuje przyjmować w okresie wielkanocnym" - tłumaczył na stronie przewodnik-katolicki.pl ks. Krzysztof Różański.

Aby jednak przystąpić do komunii, katolik nie powinien mieć na sumieniu grzechów ciężkich, co bezpośrednio łączy się z ewentualną koniecznością skorzystania z sakramentu pokuty.

Czy trzeba iść do spowiedzi przed Wielkanocą?

Zasadniczo sakrament pokuty nie jest wymagany i jeśli ktoś wyspowiadał się wcześniej i nie ma na sumieniu grzechów, nie musi spowiadać się jeszcze raz tu przed samą Wielkanocą. Jeśli jednak popełnił jakiś grzech, a w szczególności ciężki, a chce przyjąć komunię w czasie świąt wielkanocnych, powinien z sakramentu pokuty skorzystać.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak tłumaczył ks. Różański, przyjęcie komunii w stanie grzechu ciężkiego jest świętokradztwem i staje się kolejnym grzechem ciężkim.

"Nie jest to jednak grzech, który nie mógłby zostać odpuszczony. Człowiek, który przystępował do Komunii św. w stanie grzechu ciężkiego, jest zobowiązany to wyznać przy następnej spowiedzi sakramentalnej wraz z okolicznościami popełnienia tego grzechu (częstotliwość i motywy). Jeśli grzesznik żałuje za popełnione zło i postanawia poprawę, może otrzymać rozgrzeszenie" - skomentował ks. Różański.

Jak przygotować się do spowiedzi wielkanocnej?

Sakrament pokuty przed Wielkanocą nie różni się od zwykłej, regularnej spowiedzi i odbywa się na tych samych zasadach. Aby był on jednak ważny, każdy katolik powinien pamiętać o konkretnych krokach.

Przed przystąpieniem do sakramentu pokuty należy dokonać rachunku sumienia. Następnie konieczny jest żal za grzechy i mocne postanowienie poprawy. Kolejnym krokiem jest szczera spowiedź, a następnie nawrócenie i zadośćuczynienie Bogu i bliźniemu.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (54)