Za parawanem
Wielu z nas parawan kojarzy się z tajemnicą i intymnością. To za nim bowiem nasze prababki w swoich alkowach z nieśmiałością i powściągliwością zdejmowały swoją garderobę.
Czas jednak, aby parawan wrócił do łask i do naszych wnętrz.
01.03.2007 08:51
Wielu z nas parawan kojarzy się z tajemnicą i intymnością. To za nim bowiem nasze prababki w swoich alkowach z nieśmiałością i powściągliwością zdejmowały swoją garderobę. Czas jednak, aby parawan wrócił do łask i do naszych wnętrz.
Parawan nie przez przypadek przywołuje dalekowschodnią stylistykę. Pochodzi on bowiem z Chin, gdzie był jednym z podstawowych elementów niemal każdego wnętrza. Zgodnie z azjatyckimi obyczajami, ówczesne ściany przesuwane zwane shoji, pozwalały niemal dowolnie zmieniać przestrzeń domu. Według filozofii wschodu, taka zmienność wnętrz pozwala na swobodny przepływ przestrzeni Ma. Z kolei w europejskich buduarach i salonach, parawan pojawił się już w XVI wieku i od tego właśnie czasu również na naszym kontynencie pełni funkcję przenośnej ścianki.
Parawan do zadań specjalnych
Te ruchome, zwykle lekkie ścianki, to nie tylko funkcjonalny element wyposażenia wnętrz, ale i ich niebanalna ozdobna. Większość parawanów zbudowana jest z 3 lub 4 skrzydeł połączonych ze sobą zawiasami, co umożliwia dowolne ich kształtowanie. Ramy parawanów wykonane są z najrozmaitszych materiałów i surowców. Ciężkie, nieprzezroczyste parawany zrobione są zwykle z wikliny, bambusa lub drewna, czasem zdobionego drobnymi ażurowymi tłoczeniami i aplikacjami. Taki parawan bardzo szczelnie odgradza wybraną przestrzeń, hamując nawet dostęp światła i dźwięki. Lżejsze parawany składają się z ram wypełnionych zwiewnymi wzorzystymi tkaninami, które osłaniają odgrodzony kącik, jednak pozwalają na to, aby światło delikatnie przebijało przez nie na drugą stronę. Spotykane są również parawany, które niemal całkowicie straciły swoją pierwotną funkcję i zamiast oddzielać przestrzeń, mają ją tylko dekorować. Takie ścianki często są całkowicie przejrzyste, ażurowe i przypominają pajęczynę. Te wykonane z metalu mogą również
pełnić dodatkowe funkcje – dzięki specjalnym uchwytom na świeczki świetnie sprawdzają się jako duże świeczniki, które buduję szalenie romantyczny nastrój. Te same parawany zamiast świeczkami można wypełnić na przykład małymi wazonikami lub kwiatkami doniczkowymi, otrzymując w ten sposób oryginalny kwietnik – prawdziwie żywą, zieloną ścianę.
Dla kolekcjonerów pamiątek, starych zdjęć i bibelotów, doskonałym pomysłem może okazać się parawan, który zamiast sztywnych skrzydeł, składa się z części, w których znajdują się przeszklone ramki na zdjęcia, rysunki, mapy i drobne pamiątki. Taki oryginalny parawan można zmieniać zależnie od pory roku i nastroju, swojemu wnętrzu nadając ciągle to nowy charakter.
Co (u)kryje parawan
Mimo iż parawany to dość wiekowy element wyposażenia, to jego funkcjonalność oraz urok doskonale sprawdza się we współczesnych wnętrzach. Obecnie parawany świetnie nadają się zarówno do małych mieszkań, jak i do rozległych przestrzeni. W pomieszczeniach o małych metrażu – w kawalerkach lub pokojach pełniących jednocześnie kilka funkcji, pozwalają w niekrępujący sposób odgrodzić poszczególne strefy pomieszczenia. W sypialni rodziców lekkim parawanem można na przykład odgrodzić miejsce, w którym ustawione jest łóżeczko dziecka. Taka ruchoma ścianka zapewnia rodzicom większą intymność, a dziecko oddziela od silnych strumieni światła i pozwala na spokojny sen. Równie praktyczne zastosowanie dla parawanu można znaleźć w salonie – część typowo wypoczynkową z wygodną sofą i półką na książki można bowiem w ten sposób odgrodzić od hałaśliwego kącika telewizyjnego.
Parawan to również doskonały sposób na wydzielenie domowego biura lub po prostu miejsca do pracy. W mieszkaniach, w których nie można przeznaczyć na to osobnego pomieszczenia, ruchoma ścianka pomoże zapewnić swego rodzaju izolację podczas pracy od pozostałych części domu. W kąciku odgrodzonym parawanem można urządzić mały warsztat pracy: biuro z komputerem i drukarką, pracownię krawiecką z maszyną do szycia czy kącik architekta z deską kreślarską. W pokojach dziennych parawan pozwala także na wydzielenie przestrzeni, w której możemy urządzić małą garderobę lub po prostu osłonić nim mniej reprezentacyjną część pokoju. Z kolei w domu z otwartą kuchnią, szczególnie podczas wizyty gości, można parawanem odgrodzić część jadalną od roboczej, nadając w ten sposób wnętrzu bardziej przytulny charakter. No i dobra wiadomość dla bałaganiarzy! W razie wizyty niespodziewanych gości, parawanem można szybko i bez wysiłku „posprzątać” mieszkanie, zasłaniając nim stertę prasowania lub porozrzucane zabawki.
Podstawową zaletą parawanu jest jednak nie tylko jego uniwersalność, ale mobilność. Parawan można bowiem w każdej chwili złożyć, odkrywając to, co zasłania, powiększając w ten sposób optycznie przestrzeń. Ta ruchoma ścianka to bowiem niewielki element aranżacji przestrzeni, który potrafi dokonać w każdym wnętrzu wielkich zmian.