Trwa ładowanie...

Zabawki dla niemowląt 0+. Jakie zabawki są odpowiednie dla najmłodszych?

Dzieci poniżej szóstego czy nawet trzeciego miesiąca życia są na bardzo wczesnym etapie rozwoju, dlatego zabawki należy wprowadzać do ich życia stopniowo. Zbyt dużo bodźców może przytłoczyć malucha i powodować jego nadmierne pobudzenie. Na jakie zatem zabawki dla niemowląt 0+ można postawić?

Zabawki dla niemowląt 0+. Jakie zabawki są odpowiednie dla najmłodszych?Źródło: 123RF
d1vqjq5
d1vqjq5

Zabawki dla niemowląt – zawieszki i karuzele nad łóżeczko

Niemowlęta w wieku od 0 do 3 miesięcy dopiero zaczynają się rozwijać, a ze zmysłów dziecka warto stymulować głównie wzrok. Nad łóżeczkiem dziecka można umieścić proste zawieszki, które przyciągną uwagę malucha, zachęcając go do skupiania na nich wzroku. Najmłodszym dzieciom najlepiej pokazywać proste zabawki w kontrastowych kolorach.

Dopiero w kolejnych miesiącach życia dziecko zaczyna nabierać sprawności manualnej i uczy się chwytać przedmioty, a także, chociaż jeszcze dość nieporadnie, bawić się zabawkami. Właśnie od 3 miesiąca życia można zdecydować się na gryzaki czy pierwsze zabawki do chwytania.

Zabawki dla niemowląt – plansze i książeczki kontrastowe

Maluchy, które nie potrafią jeszcze chwytać przedmiotów, mogą i tak skorzystać z zabawek kontrastowych, które dzięki naszej pomocy będą obserwować. Taką funkcję spełnią książeczki kontrastowe, a także specjalne karty i plansze. Warto pokazywać je niemowlętom, by ćwiczyć ich wzrok. Dla najmłodszych polecane są książeczki czarno-białe z prostymi obrazkami, a już od 3–6 miesiąca życia warto wprowadzać bardziej zróżnicowane obrazki z elementami żółtymi lub czerwonymi. Tego typu produkty, plansze czy karty wykonywane są ze sztywnych materiałów, dzięki czemu nie ulegają zniszczeniu, gdyby dziecko zdecydowało się włożyć je do buzi.

d1vqjq5

Zabawki dla niemowląt – zabawki sensoryczne

Zabawką dedykowaną niemowlętom, które zaczynają poznawać świat przez dotyk, są specjalne książeczki sensoryczne bez napisów, ale za to o ciekawej fakturze. Są one miękkie, a na kolejnych stronach można znaleźć wykonane z różnych tkanin obrazki z licznych elementów, które można łapać, obracać czy przesuwać.

Producenci oferują też inne zabawki sensoryczne, takie jak maskotki z uchwytami, maskotki-grzechotki czy gryzaki. Takie zabawki warto wybrać, gdy dziecko jest już w stanie zaciskać rączki na niewielkich przedmiotach. Warto zdecydować się też na miękkie piłki, które dziecku będzie łatwo ścisnąć w dłoni.

Zabawki dla niemowląt – maskotki

Jeśli zdecydujemy się na zakup maskotki dla niemowlęcia, pamiętajmy, że taka zabawka powinna być pozbawiona twardych elementów. Należy też utrzymywać ją w czystości, ponieważ to rodzaj zabawki mającej częsty kontakt ze skórą dziecka, a także – podobnie jak inne zabawki dla kilkumiesięcznego malucha – będzie trafiać do ust. Powinniśmy więc dołożyć wszelkich starań, by na powierzchni zabawki nie gromadziły się zanieczyszczenia, które są pożywką dla bakterii.

Zabawki dla niemowląt – maty edukacyjne

Inną propozycją zabawki dla kilkumiesięcznego dziecka są maty edukacyjne dla niemowląt. Najczęściej są to miękkie maty przypominające kojec, nad którymi znajdują się kolorowe zawieszki, grzechotki, uchwyty oraz inne drobiazgi. Z takiej zabawki mogą korzystać już najmłodsze dzieci, a z biegiem czasu będą w stanie bawić się również bardziej skomplikowanymi częściami maty.

d1vqjq5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1vqjq5