Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

Zadbaj o bezpieczeństwo dzieci w samochodzie

12.01.2012 14:46

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Tak jak oczywiste jest, to że dorośli pasażerowie używają podczas jazdy samochodem pasów bezpieczeństwa, tak dzieci do lat dwunastu trzeba koniecznie przewozić w przeznaczonym do tego celu foteliku.

Tak jak oczywiste jest, to że dorośli pasażerowie używają podczas jazdy samochodem pasów bezpieczeństwa, tak dzieci do lat dwunastu trzeba koniecznie przewozić w przeznaczonym do tego celu foteliku. Takie zabezpieczenie znacznie zmniejsza ryzyko doznania urazów w trakcie wypadku lub niewielkiej kolizji, zapobiega np. wypadnięciu dziecka przez szybę samochodu. Nierzadko może uratować zdrowie, nawet życie.

Podczas podróży samochodem trzeba uważać na bezpieczeństwo pasażerów, w tym dzieci. Na najmłodszych powinno zwrócić się szczególną uwagę, ponieważ wystarczy niewielka z pozoru kolizja, by dziecku stała się krzywda. Dlatego konieczne jest przewożenie dzieci w foteliku do 12 roku życia lub osiągnięcia 150 cm wzrostu.

Dlaczego nie używamy fotelików?

Choć stosowanie fotelików jest nakazane w polskich przepisach, to część rodziców się do nich nie stosuje. Przyczyny takiego postępowania są różne, te najczęściej wymieniane to: mało miejsca w samochodzie, nieznajomość przepisów, krótki dystans do pokonania, a także cena fotelika, niechęć dziecka do podróży w foteliku, rzadkie podróże samochodem.

Jaki wybrać?

Na rynku jest bogaty wybór fotelików, więc łatwo można się zwieść niską ceną lub pięknym wyglądem. Jednak najważniejszą kwestią jest bezpieczeństwo, dlatego przy zakupie koniecznie trzeba zweryfikować czy fotel, który chcemy kupić dla naszego dziecka, posiada certyfikat bezpieczeństwa wydany przez Państwowy Instytut Motoryzacji.

Gdzie kupować

Najlepiej kupować w sprawdzonych sklepach i unikać niepewnych źródeł, takich jak bazary i aukcje internetowe, gdzie może być sprzedawany towar używany, a trzeba pamiętać o tym, że po pięciu latach materiały, z których wykonano fotelik eksploatują się.

Koniecznie przed kupnem sprawdzamy czy pasuje on do naszego modelu samochodu, bo czasem okazuje się, że danego fotelika nie da się zamocować tak, żeby był maksymalnie stabilny i bezpieczny.

Wyposażenie

Fotelik powinien być wyposażony w:

- SPS
- dodatkową blokadę pasa bezpieczeństwa w samochodzie
- możliwość osadzania na płytce czy bazie stabilizującej
- proste w regulacji nachylenia siedzisko
- system regulujący długość szelek
- zapięcie, które jest trudne do odpięcia dla dziecka
- ochraniacze na szelki, daszek
- wkładki
- możliwość ustawienia w pozycji półleżącej.

Bardzo ważną kwestią jest dobranie fotelika do wagi i wzrostu dziecka. Ich podział obejmuje kilka grup wagowych: 0+ (0-13kg) – montuje je się tylko tyłem do kierunku jazdy; I (9-18kg), II-III (15-36kg).

(sp/sr)

POLECAMY:

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)