Kot siedzi w tej pozycji? Oto co wtedy "mówi"
Często zdarza się, że koty przybierają tzw. pozycję "na chlebek" lub "na bochenek". Chociaż taka postawa może być zastanawiająca dla właścicieli, jest ona całkowicie naturalna dla kotów. Ma szczególne znaczenie.
Wielu właścicieli kotów zastanawia się nad tajemniczym zachowaniem swoich pupili, które często przybierają pozycję "na chlebek" lub "na bochenek". Koty robią to, kiedy kładą się na brzuchu, chowając łapki pod tułów. Okazuje się, że za tym zjawiskiem stoi prosty powód.
Co oznacza pozycja chlebka u kota?
Na pytanie, dlaczego koty przybierają pozycję "na chlebek", odpowiedział doktor nauk weterynaryjnych - Mikel Delgado z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Davis. Kiedy kot chowa łapki pod brzuch, relaksuje się.
- Kot, który leży z łapkami schowanymi pod brzuchem, jest uważany za zrelaksowanego. W takiej pozycji zwierzę nie przygotowuje się do obrony czy ucieczki - podkreślił specjalista.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kot na bieżni próbuje zjeść rybę. Zabawne nagranie hitem sieci
Koty znane są ze swoich intrygujących nawyków i zachowań, które często mogą być odbierane jako tajemnicze. Zwierzęta te często postrzegane są jako skryte, a ich reakcje potrafią nie tylko zaskakiwać, ale i czasami niepokoić właścicieli. Jednak możemy być pewni, że przybieranie pozycji "na bochenek" wskazuje na to, że koty czują się komfortowo i bezpiecznie.
Gdy koty często układają się w ten sposób, może to oznaczać, że nie czują zagrożenia ze strony ludzi, z którymi żyją. Można wówczas zauważyć, że pupile siadają w podobnej pozycji np. na kolanach swoich opiekunów i delikatnie pomrukują. To oznaka szczęścia i zadowolenia.
Kot nagle udaje chleb i miauczy? Może mieć problemy ze zdrowiem
Pozycja "na bochenek" ma z reguły wymiar praktyczny. Kręgosłup zwierzęcia jest wtedy odciążony, co sprzyja pełnemu relaksowi i odpoczynkowi. Ta postawa pozwala również utrzymywać ciepło w łapkach, które szybciej marzną z uwagi na brak futra na opuszkach.
Niekiedy sposób ułożenia "na chlebek" może jednak wskazywać na niespodziewane problemy zdrowotne, takie jak ból łapek, który zwierzę próbuje ukryć poprzez taką pozycję.
- Kot, który wciąż siedzi na swoich łapkach, może odczuwać ból i w tej pozycji próbuje go zamaskować - podkreślił dr Mikel Delgado.
Koty wykorzystują swoje unikalne zachowania do komunikacji z otoczeniem. Ocieranie się o meble oraz nogi właściciela to dla nich sposób na zaznaczenie swojego terytorium. Czasami przejawiają zachowania nieco bardziej agresywne, jak np. podgryzanie podczas głaskania. W rzeczywistości, to może być przejaw miłości i przywiązania.
Czytaj także: Nie płacisz podatku od kota? Wysokość kary poraża
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl