Co można znaleźć w lesie, na polu lub łące? W ostatnich dniach niektórzy mogli natknąć się na dość specyficzne przedmioty przypominające przysmaki dla psów bądź galaretki. Nie należy ich jednak dotykać. Trzeba również zadbać o to, by domowe zwierzęta nie miały do nich dostępu.
Jak wyglądają szczepionki? "Przynęta w kolorze brązowo-zielonym do brązowego, kształtu kwadratowego albo kulistego o stałej konsystencji. Wewnątrz przynęty znajduje się plastikowy blister z wielojęzycznym nadrukiem: 'Uwaga - szczepionka przeciw wściekliźnie'. Zawartość blistra jest zawiesiną w kolorze pomarańczowym do czerwono - fioletowego" - czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii.
Szczepionki dla lisów
Piękna pogoda wręcz zachęca do spędzenia czasu na świeżym powietrzu. Wiele osób decyduje się wówczas na wycieczkę do lasu czy po okolicznych łąkach. Często towarzyszy im także ich czworonożny pupil. W ostatnich i najbliższych dniach na wielu spacerowiczów czekają jednak niespodzianki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Szczepionka na wściekliznę. Tak powstało pierwsze lekarstwo na śmiertelną chorobę
Czytaj też: Spryskaj ogród. Szkodniki nawet się nie zbliżą
Jak informuje Główny Inspektorat Weterynarii, między 27 marca a 2 kwietnia 2025 r. w województwach lubelskim, mazowieckim i podlaskim zostaną rozrzucone szczepionki przeciwko wściekliźnie. Jest ona przeznaczona dla lisów. Od 3 do 13 kwietnia 2025 r. specyfik ten będzie także rozmieszczany na terenie województw świętokrzyskiego i podkarpackiego.
Wiele osób zamieszkujących wyżej wymienione tereny otrzymało już alert RCB informujący o przedsięwzięciu.
Szczepionki przeciw wściekliźnie
To niezwykle ważne, aby podczas przeprowadzania szczepień przeciwko wściekliźnie zachować szczególną ostrożność, a nawet jeszcze przez 14 kolejnych dni. Jeśli pies lub kot spożyją preparat, należy bezzwłocznie udać się do weterynarza.
Ostrzeżenie dotyczy nie tylko czworonogów. Również ludzie pod żadnym pozorem nie powinni dotykać szczepionek. Te, które były dotykane przez ludzi, mogą okazać się niezbyt interesujące dla lisów. Wszystko przez zapach, który na nich wówczas zostawimy.
"W razie przypadkowego kontaktu człowieka z substancją aktywną szczepionki, należy natychmiast umyć skórę wodą i mydłem i zwrócić się o pomoc lekarską".
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.