Zakaz palenia w samochodzie. W Polsce nowość, na Zachodzie jest już od dawna
Gdy w samochodzie jest dziecko, nie ma mowy o paleniu papierosów - to prawdopodobny scenariusz dla Polski, bo zakaz zapowiedziało już Ministerstwo Zdrowia. Sprawdziliśmy, jak tego typu przepisy wyglądają w innych krajach.
03.06.2018 | aktual.: 03.06.2018 14:52
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Kilka dni temu Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że planuje wprowadzić zakaz palenia podczas jazdy samochodem. Chodzi o sytuację, gdy z palaczem jedzie dziecko. Granicą ma być pełnoletniość. Jak każdy nowy projekt zakazu, także i ten wzbudza kontrowersje. Internauci powołują się na swobodę decydowania o swoich działaniach w swoim aucie, a nowe regulacje nazywają "kryptokomunistycznymi". Dlatego sprawdziliśmy, jak w innych krajach wygląda prawny status palenia w aucie.
Okazuje się, że Polska nie jest wyjątkiem. W niektórych krajach podobne lub bardziej restrykcyjne przepisy działają już od lat. Sprawdziliśmy, gdzie nie można już puścić dymka w samochodzie i okazuje się, że rozwiązania prawne są przeróżne: od zupełnej swobody do całkowitego zakazu palenia, gdy jest się uczestnikiem ruchu. Karalny bywa nawet "fajek" podczas przechodzenia przez pasy.
Kary? Nawet 4 tys. złotych
W Austrii zakaz palenia w samochodzie jest jeszcze ciepły, wszedł 1 maja. Nie można zapalić, gdy jadą z nami osoby poniżej 18 roku życia, a za złamanie nowego prawa grozi grzywna w wysokości 100 lub 1000 euro - druga opcja, gdy ktoś notorycznie ignoruje zakaz.
We Francji nie można palić, gdy w samochodzie jedzie dziecko poniżej 12 roku życia. Prawo zostało wprowadzone w 2015 roku. W tym samym czasie palenie w prywatnych samochodach zostało zakazane w Anglii i Walii, tylko że na wyspach granicą jest 18 lat. Wyjątkiem są kabriolety: bez dachu można palić przy dzieciach.
Na Cyprze zabronione jest palenie przy młodzieży poniżej 16 lat.
W Kanadzie trzeba się powstrzymać przy dzieciach i młodzieży poniżej 16 roku życia - to zakaz obowiązujący w przeważającej cześci kraju. Wyjątekiem jest Nowa Szkocja (prowincja Nova Scotia): tam palenie w samochodzie jest dozwolone dopiero przy osobach powyżej 19 roku życia.
Stany Zjednoczone: zakaz palenia w samochodach jest testowany w stanach Arkansas (towarzystwo dzieci poniżej 14 lat), Kalifornii i Oregonie (poniżej 18 lat), Luizjanie (poniżej 13 lat), Maine (poniżej 16 lat), Utah (poniżej 15 lat), Vermont i Virginii (poniżej 8 lat).
Na Mauritiusie od 2008 roku palenie w samochodzie jest zabronione zawsze, gdy mamy współpasażerów, niezalenie od tego w jakim są wieku.
W Południowej Afryce nie można palić, gdy w samochodzie jedziemy z dzieckiem poniżej 12 roku życia.
W styczniu 2010 roku Zjednoczone Emiraty Arabskie podpisały ustawę federalną - w jej ramach został wprowadzony m.in. zakaz palenia w pojazdach prywatnych przy dzieciach poniżej 12 lat.
Kto następny?
Finlandia planuje nie tylko zakazać palenia papierosów w samochodzie przy dzieciach, ale palenia przy dzieciach w ogóle. W *Holandii, Izraelu i Grecji * dyskutuje się się o zakazaniu palenia w samochodach.
W Irlandii senator i onkolog John Crown złożył już do parlamentu projekt ustawy o zakazaniu palenia przy dzieciach w samochodzie.
Tajwan planuje generalny zakaz palenia, gdy jest się uczestnikiem ruchu, nawet pieszego: koniec z paleniem w samochodzie, podczas jazdy na rowerze, a nawet chodzenia po chodniku. Władze Tajwanu uzasadniają decyzję troską o bezpieczeństwo i zanieczyszczenie powietrza.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl