Zakładamy trawnik
Wiosna to najlepszy czas na zakładanie trawnika. Powinien być starannie zaplanowany i wykonany, ponieważ to inwestycja wieloletnia.
*Trawnik jest ozdobą ogrodu pod warunkiem, że jest gęsty i zadbany. Może uczynić nasz ogród większym i podkreślać urodę rabat kwiatowych i naszych krzewów. Należy więc tak określić jego wymiar i położenie, by łatwo go było kosić. Przygotowanie miejsca *Dobrze jest gdy teren wyznaczony na trawnik jest lekko nachylony, ponieważ nadmiar wody będzie samoistnie spływał. Wytyczone miejsce należy przekopać na głębokość około 30 cm i usunąć korzenie, chwasty i kamienie. Wierzchnią warstwę podłoża mieszamy z torfem ogrodniczym i piaskiem.
Pielęgnacja *Gdy nasiona wykiełkują, przez pierwsze dwa tygodnie musimy dbać o to, by:
- ziemia była stale wilgotna;
- nie niszczyć siewek, nie należy wchodzić na trawnik;
- wyrywać chwasty od razu, gdy się tylko pojawią.
*Młodą trawę po raz pierwszy możemy skosić, gdy źdźbła mają około 8 cm. Potem strzyżemy regularnie, raz w tygodniu, jednak niezbyt nisko, bo trawa zacznie wysychać. Latem nie zapomnijmy też o częstym podlewaniu - w czasie suszy i upałów nawet dwa razy dziennie. *Bardzo ważne jest nawożenie młodej trawy. Najlepszy jest nawóz azotowy, którym zasilamy trawnik co cztery tygodnie. Należy rozsiewać nawóz ostrożnie, gdyż jego zbyt duże skupiska mogą miejscowo wypalić rośliny. Przynajmniej raz w roku przyda się napowietrzanie trawnika. Możemy to zrobić nakłuwając ziemię widłami. Po takim zabiegu trawa rośnie szybciej i gęściej.
* Jak walczyć z chwastami i mchem *Chwasty zabierają trawie światło, wodę i składniki pokarmowe. Skąd chwasty biorą się na naszym trawniku? Ich nasiona są bardzo odporne na zmienne warunki atmosferyczne i długo zdolne do kiełkowania. Gdy źdźbła traw są słabe i rzadkie natychmiast pojawiają się nieproszeni goście. Nasiona chwastów mogą być przenoszone przez wiatr i zwierzęta. Czasami także kupujemy je od nieuczciwych sprzedawców wraz z nasionami gotowych mieszanek traw.
*Najpopularniejsze chwasty jednoroczne: chwastnica jednostronna, włośnica zielona i sina, gwiazdnica pospolita, rdest ptasi, rumianek pospolity, tasznik, tobołki, komosa. Zwalczać je można stosując środki chemiczne - herbicydy: Chwastox, Pielik, Aminopielik. *Najpopularniejsze chwasty wieloletnie: bluszczyk kurdybanek, jaskry, jastrzębiec kosmaczek, powój polny, mniszek pospolity, babki, podbiał pospolity, krwawnik i szczawie są trudniejsze do wyplenienia, gdyż rozmnażają się dzięki kłączom i rozłogom korzeniowym.
Zwalczanie: wyrywanie korzeni, częste koszenie trawnika i stosowanie środków chemicznych.
Uwaga! Herbicydy są toksyczne dla zwierząt i ludzi.
*Mech jest oznaką, iż gleba jest silnie zakwaszona. Rośnie w miejscach wilgotnych, cienistych i zbitych. Zwalczanie: należy zadbać o odpływ wody, napowietrzyć podłoże i rozsiać nawozy wapniowe. Mech jest odporny na preparaty chwastobójcze.