Zalety jazdy konnej
Jazda konna to sport, który posiada tak wiele zalet, że trudno je wszystkie wymienić i zliczyć. Jedno jest jednak pewne, dzięki kontaktom ze zwierzęciem, jazda konna to coś więcej niż zwyczajny sport...
18.06.2007 | aktual.: 27.05.2010 18:31
Jazda konna to sport, który posiada tak wiele zalet, że trudno je wszystkie wymienić i zliczyć. Jedno jest jednak pewne, oprócz podstawowych zalet, którymi cechują się niemal wszystkie sporty, jeździectwo ma tą przewagę, że dzięki kontaktom ze zwierzęciem, jazda konna to coś więcej niż zwyczajny sport. Wpływa ona pozytywnie nie tylko na nasze ciało, ale również na ducha. Warto też wspomnieć o jej terapeutycznych właściwościach, co z pewnością wpływa na popularność tej dyscypliny.
Drogi sport
Niestety nie każdy może sobie pozwolić na uprawianie jeździectwa. Samo zaopatrzenie się w podstawowe elementy ubioru nie są jeszcze największym wydatkiem. Zakup toczka lub kasku oraz bryczesów na początek zdecydowanie wystarczą i mogą nam służyć stosunkowo długo. Jednak sama jazda nie należy do najtańszych. Za godzinę nauki na lonży (dla początkujących jeźdźców) płaci się około 25 złotych, jazda w terenie często jest jeszcze droższa. Ceny te jednak często różnią się w poszczególnych klubach, zależą od usytuowania oraz oferowanych warunków. Warto też pamiętać, że kluby jeździeckie najczęściej znajdują się poza miastem więc trzeba do tego doliczyć koszty dojazdu. Młode osoby, które zaczynają przygodę z tym sportem, często starają się pomagać w stajni, opiekują się końmi, a w zamian mogą korzystać z dodatkowych jazd.
ZOBACZ RÓWNIEŻ
Własny koń
Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście kupno własnego konia. Jednak oprócz tego jednorazowego wydatku, nie wolno zapominać o kosztach utrzymania. Opłata za stajnie, pożywienie, niezbędne akcesoria, opieka weterynarza i przede wszystkim czas, który musimy poświęcić na opiekę nad zwierzęciem, to elementy, które wyraźnie pokazują, jak wymagającym hobby jest jeździectwo. Jednak jeśli możemy sobie na taki luksus pozwolić, z pewnością przyjemności i korzyści płynące z jazdy konnej bardzo szybko zrekompensują nasze poświęcenie.
Przyjemne…
Początki mogą wydawać się trudne, zwłaszcza, że każdy koń jest inny i trzeba wyczuć jego charakter. Z jednymi można szybko się zaprzyjaźnić, inne potrzebują trochę czasu, by zaufać jeźdźcy. Jednak jeśli nauczymy się podstawowych zasad jazdy konnej, wyczujemy, na czym ten sport polega, bardzo szybko będziemy odczuwać ogromną przyjemność z obcowania z tym zwierzęciem. Zdobędziemy zdolność budzenia zaufania u konia. Jazda w terenie, pokonywanie naturalnych przeszkód, galop brzegiem jeziora to tylko niektóre z przeżyć, jakich możemy doświadczyć, uprawiając ten sport. Jeśli mamy swojego konia bądź ujeżdżamy zawsze tego samego rumaka, po pewnym czasie wyczujemy harmonie rodzącą się między koniem a jeźdźcem. Płynne ruchy, które są warunkiem poprawnej jazdy, to efekt współpracy człowieka ze zwierzęciem. Poczucie, że taka harmonia została osiągnięta, zwiększa radość, jaką czerpiemy z tego sportu.
… i pożyteczne
Nie tylko miłośnicy koni i jeździectwa decydują się na uprawianie tego sportu. Podczas jazdy konnej pracują nie tylko mięśnie ud, łydek, ale również i górne partie mięśni. Dodatkowo jazda konna doskonale rozluźnia i rozciąga nasze mięśnie, co oczywiście pozytywnie wpływa na naszą sylwetkę. Jest on wskazany dla tych, którzy borykają się z rozmaitymi problemami zdrowotnymi. Począwszy od hipoterapii, która jest stosowana w przypadku osób niepełnosprawnych, po ćwiczenia wskazane przy wadach postawy. Łagodne, kołyszące ruchy, jakie wykonuje koń w stępie rozluźniają mięśnie i jednocześnie wymuszają poprawną postawę. Podczas jazdy mięsnie ulegają rozluźnieniu, rozciągnięciu oraz wzmocnieniu, co powoduje, że wady postawy można zatrzymać i przygotować mięśnie do utrzymania prawidłowego ustawienia. Jazda konna wpływa również pozytywnie na poprawę pracy układu krążenia oraz oddechowego. Wszystko to odbywa się bardzo łagodnie i stopniowo, dlatego też terapia wymaga czasu, jednak efekty są niemal pewne.
Dla ducha
Obcowanie ze końmi ma również zbawienny wpływ na psychikę człowieka. Jazda komnato nie tylko sama przyjemności i satysfakcja płynąca z owocnej współpracy i przy okazji zabawy ze zwierzęciem. Specjaliści zalecają jazdę konną również w przypadkach zaburzeń emocjonalnych, jak i w sytuacjach niedostosowania społecznego. Relaksujące ruchy, jakie odczuwamy podczas jazdy konnej odprężają, uspakajają oraz powodują, że lepiej rozumiemy siebie i własne ciało a dzięki temu łatwiej współpracuje nam się z otoczeniem.
Koń jest zwierzęciem spokojnym i rozumnym, dlatego też tak dobrze udaje się człowiekowi nawiązać z nim współpracę. Niezliczona ilość korzyści i przyjemności, jakie z tej współpracy wynikają, pokazują, że koń może być doskonałym przyjacielem i towarzyszem człowieka.