FitnessZanim pójdziesz do ginekologa

Zanim pójdziesz do ginekologa

Zanim pójdziesz do ginekologa

Wizyta u ginekologa to krępujące doświadczenie, szczególnie dla młodych dziewcząt. Nic dziwnego, w końcu podczas badania musisz rozebrać się przed obcą osobą i zdradzić jej wiele intymnych szczegółów ze swojego życia. Często zapominamy, że lekarz to specjalista, który "widział już wszystko". Traktujemy więc wizytę u ginekologa jak temat tabu, co tylko powiększa ilość nieuzasadnionych lęków. Tymczasem tego specjalistę musimy odwiedzić co najmniej raz w roku i za każdym razem, kiedy coś niedobrego dzieje się z naszym zdrowiem.

Wizyta u ginekologa to krępujące doświadczenie, szczególnie dla młodych dziewcząt. Nic dziwnego, w końcu podczas badania musisz rozebrać się przed obcą osobą i zdradzić jej wiele intymnych szczegółów ze swojego życia. Często zapominamy, że lekarz to specjalista, który „widział już wszystko”. Traktujemy więc wizytę u ginekologa jak temat tabu, co tylko powiększa ilość nieuzasadnionych lęków. Tymczasem tego specjalistę musimy odwiedzić co najmniej raz w roku i za każdym razem, kiedy coś niedobrego dzieje się z naszym zdrowiem.

Jak przygotować się do wizyty i o czym powiedzieć lekarzowi? Ten krótki poradnik na pewno pomoże ci pozbyć się nieuzasadnionego strachu przed spotkaniem z ginekologiem.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 6

Kiedy iść na wizytę

Obraz
© 123RF

Kobiety po 20 roku życia lub po rozpoczęciu współżycia płciowego powinny chodzić do ginekologa co najmniej raz do roku. Do specjalisty musisz zgłosić się też, kiedy zaniepokoi cię cokolwiek, co dotyczy twoich stref intymnych. Alarmujące jest wszelkie swędzenie, pieczenie, upławy, śluz o dziwnej konsystencji lub w dziwnym kolorze, krwawienie pomiędzy miesiączkami. Zaniepokoić powinny cię też uporczywe bóle narządów rodnych. Zawsze w takim wypadku skonsultuj się z lekarzem. Nie lecz się na własną rękę, bo możesz tylko pogorszyć sprawę. Nawet, jeżeli jest to zwykła infekcja grzybicza, warto skonsultować się ze specjalistą, który przepisze odpowiednie leki.

2 / 6

Pytania

Obraz
© 123RF

Na początku wizyty, szczególnie jeżeli pierwszy raz idziesz do danego lekarza, musisz odpowiedzieć na serię pytań. Przypomnij sobie, kiedy zaczęłaś miesiączkować i kiedy wystąpiło ostatnie krwawienie. Lekarz spyta też o regularność, długość i obfitość miesiączki. Zorientuje się, czy rozpoczęłaś współżycie płciowe, czy masz stałego partnera i jaką formę antykoncepcji stosujesz. Spyta też o przewlekłe choroby i leki przyjmowane na stałe. Inne cenne informacje dla ginekologa to także te, czy byłaś w ciąży, czy poroniłaś i czy stosowałaś antykoncepcję po stosunku.

Jeżeli pytania wydają ci się zbyt intymne, nie bój się. To wywiad medyczny, potrwa krótko, a lekarz nie będzie cię oceniał, tylko notował odpowiedzi. Jeżeli specjalista będzie rzucał niewybredne komentarze, masz prawo wyjść z gabinetu. Na szczęście zdecydowana większość to profesjonaliści.

3 / 6

Higiena

Obraz
© 123RF

To chyba oczywiste, że kiedy idziesz do ginekologa, powinnaś zadbać o higienę intymną. Gabinety są zresztą wyposażone w specjalny węzeł sanitarny, gdzie możesz obmyć się chwilę przed wizytą.

Lekarze narzekają jednak, że wiele kobiet stara się trochę za bardzo. Jeżeli masz infekcję grzybiczą czy bakteryjną i twoje miejsca intymne nie najlepiej pachną, nie staraj się tego zmienić za wszelką cenę, a już absolutnie nie używaj żadnych dezodorantów. To tylko utrudni lekarzowi diagnozę. Jak już wspomnieliśmy, ginekolog widział wszystko i na pewno nie zaskoczy go akurat twoja choroba. Nie będzie też cię osądzał i oceniał.

Ustal wizytę tak, żeby nie odbywała się w trakcie miesiączki. Oczywiście istnieją wskazania medyczne, żeby dokonywać badania właśnie w tym czasie. Jeżeli jednak idziesz na rutynową wizytę, ustaw termin najlepiej w środku cyklu. Wtedy badanie będzie najbardziej skuteczne.

4 / 6

Strój

Obraz
© 123RF

Do gabinetu ginekologicznego warto pójść w sukience czy spódnicy. Przeważnie bowiem od pomieszczenia z węzłem sanitarnym do fotela jest parę kroków. W samej bluzce możesz więc czuć się skrępowana. Zrezygnuj jednak z wielkich, falbaniastych spódnic, które mogą przeszkadzać tobie i lekarzowi w trakcie badania.

Młode kobiety często zastanawiają się, czy przed wizytą u ginekologa należy golić okolice intymne. Możesz to zrobić, ale nie musisz. Dla lekarza nie ma to żadnego znaczenia.

5 / 6

Badanie

Obraz
© 123RF

Jak wygląda samo badanie? Lekarz bada wnętrze pochwy najpierw palpacyjnie, czyli przy użyciu rąk, a potem za pomocą specjalnego wziernika. Czasami pobiera też próbkę do cytologii. Ta nie jest konieczna co roku u kobiet poniżej 25 roku życia, przeważnie jednak i tak przy okazji pobiera się komórki do badania. Czasami lekarz decyduje się też na zrobienie USG przez pochwę. Używa do tego specjalnego przyrządu, na który wpierw nakłada prezerwatywę. Wszystkie te badania trwają najwyżej kilka minut i są bezbolesne.

6 / 6

Płeć lekarza

Obraz
© 123RF

Rzadko interesuje nas, jakiej płci jest nasz internista, ortopeda czy dentysta. Ta kwestia wydaje się jednak kluczowa dla wielu kobiet przy wyborze ginekologa. Jedne zarzekają się, że za żadne skarby nie poszłyby do mężczyzny. Inne twierdzą natomiast, że kobiety są mniej delikatne i wybierają ginekologa faceta.

Tak naprawdę nie ma znaczenia, jakiego specjalistę wybierzesz. Panie często boją się, że mężczyzna będzie na nie patrzył w kontekście seksualnym lub w pewien sposób je oceniał. Ginekolodzy podkreślają jednak, że w czasie dyżuru są w stu procentach profesjonalni i wtedy jesteś dla nich tylko kolejną pacjentką, oceniają więc jedynie twój stan zdrowia.

A jeżeli trafisz na lekarkę czy lekarza, który nie jest zbyt delikatny w trakcie badania, zadaje kłopotliwe pytania lub w inny sposób ci nie odpowiada? Cóż, następnym razem po prostu idź do innego.

(sr/mtr), kobieta.wp.pl

zdrowielekarzginekolog

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (174)