Zapach kobiety. Jak dobrze dobrać perfumy?
Mogą otulać delikatną kwiatową mgiełką lub zmysłowo kusić zapachem piżma. Są równie ważne, jak ubranie. Perfumy są naszą wizytówką. Powinny pasować do osobowości, podkreślać charakter i współgrać z samopoczuciem.
Zapach, tak jak strój, powinien być przemyślany i dobrze dopasowany do pory roku, dnia i oczywiście okazji. Dobrze dobrany sprawi, że będziemy emanować kobiecością, zmysłowością i uwodzicielskim temperamentem.
Zapachowa wizytówka każdej kobiety
Nie ma nic gorszego, niż spryskanie się zapachem, którego nie lubimy, dlatego dobieranie perfum wymaga trochę czasu. Z nowym zapachem trzeba „pobyć’, poczekać, aż ukryty we flakoniku aromat rozkwitnie. Dopiero wtedy intuicja podpowie nam, czy wybór był dobry. A kobiety często za szybko decydują się na zakup perfum w sklepie.
Nuta głowy, wyczuwalna przez kilkanaście minut po rozpyleniu, nie będzie tą, która ostatecznie rozwinie się na skórze. Dopiero kiedy do głosu, a raczej do naszych zmysłów, dojdą nuta serca i nuta bazowa, będziemy mogły powiedzieć, czy dobrze czujemy się z danym zapachem. Te same perfumy na różnych osobach będą pachnieć zupełnie inaczej.
Zapach idealny czy uniwersalny?
Na rynku znajdziemy całą gamę perfum, wód perfumowanych i toaletowych. Ile flakoników, tyle zapachów, choć wszystkie sklasyfikowane zostały w kilku podstawowych grupach. To zapachy kwiatowe, szyprowe, cytrusowe i orientalne.
Wiosną i latem najlepsze będą zapachy lekkie i orzeźwiające. W ciepłe dni świeżość cytrusów, kwiatów, ziół czy zielonej herbaty sprawdzi się lepiej niż ciepło piżma czy wanilii, będące często bazą zapachów zimowych. Wysoka temperatura sprawia, że perfumy pachną intensywniej, dlatego zapachy ciepłe i słodkie mogą wydawać się ciężkie i duszące.
Zimą i jesienią świetne będą perfumy o zapachach orientalnych, drzewnych, z nutą czekolady czy kadzidła. Te rozgrzewające wonie ocieplają ciało i poprawiają nastrój. Z kolei zapachy lekkie, cytrusowe aplikowane zimą sprawą, że będziemy dotkliwiej odczuwać chłód.
Rano, kiedy silniej odbieramy zapachy, powinnyśmy używać lekkich, orzeźwiających perfum o mniej intensywnym aromacie. Dodadzą nam one energii, zapewnią uczucie świeżości a przede wszystkim nie będą uciążliwe dla otoczenia. Najlepiej sprawdzą się perfumy kwiatowo-owocowe i cytrusowe.
Wieczorem możemy zaszaleć z zapachem. Dozwolone jest używanie ciężkich, zmysłowych kompozycji, które intrygują, oddziałują na zmysły i wzbudzają zainteresowanie. Na imprezie, przyjęciu, podczas wieczornego wyjścia dobrze sprawdzą się zapachy słodkie i kuszące. Jeśli celem naszego wyjścia jest randka, perfumy zawierające ambrę, piżmo czy jaśmin podziałają jak afrodyzjaki.
Perfumy dobrze dopasowane
Idealne perfumy powinny współgrać nie tylko z porą dnia i okazją, ale także z naszym charakterem i stylem. Elegantki na pewno wybiorą zapachy klasyczne, przede wszystkim orientalne, mające w sobie nutę kardamonu czy cynamonu. Romantyczki, ubierające się w pastele i koronki, preferują zwykle zapachy kwiatowe o różnej intensywności.
Słodkich, delikatnych zapachów kwiatowych czy cytrusowych na pewno nie wybiorą kobiety zmysłowe, silne i pewne swojej atrakcyjności. Do nich najlepiej pasują ciężkie i długo utrzymujące się na skórze zapachy aldehydowe. Kobiety o sportowym stylu życia i ubierania sięgną raczej po zapachy świeże, cytrusowe.
Jaka skóra, takie perfumy
Przy doborze perfum warto zwrócić uwagę także na naszą skórę. Jeśli jest sucha, musimy sprawdzić, czy zapach nie zawiera zbyt dużo alkoholu. Lepiej poszukać wody perfumowanej tej samej linii zapachowej. By zwiększyć intensywność pachnidła można także dokupić perfumowany balsam i po zaaplikowaniu go spryskać skórę wodą perfumowaną.
Zapach perfum najdłużej utrzymuje się na skórze tłustej. Musimy jednak pamiętać, że na takim naskórku aromat będzie bardziej intensywny, dlatego lepiej zrezygnować z ciężkich perfum. Jeśli masz skórę normalną, jesteś szczęściarą, możesz używać każdych perfum, które ci odpowiadają.
Idealna aplikacja
Najdłuższą trwałość mają zapachy aplikowane w miejscach najbardziej nawilżonych. Najlepiej sprawdzi się więc spryskiwanie perfumami okolic pępka, przegubów rąk, miejsc za kolanami czy za uszami. Dobrym miejscem na aplikację perfum jest także tył pleców, na wysokości lędźwi. Zapach zlewa się wtedy z naszym naturalnym i nie jest zbyt intensywny. Dobry efekt osiągniemy, rozpylając zapach w powietrze i przechodząc przez taką zapachową mgiełkę.
Warto też bezwzględnie trzymać się zasady, by pryskać perfumy na czyste ciało. Połączenie potu z perfumami nie zawsze da efekt, o jaki nam chodziło.