Zapalenie pęcherza czy pierwsze objawy ciąży?
Staracie się z partnerem o dziecko. Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Dokładnie obserwujesz swoje ciało i próbujesz rozpoznać pierwsze objawy ciąży? Odczuwasz bóle w podbrzuszu i parcie na pęcherz? Sama już nie wiesz czy to zwiastuny ciąży czy infekcji układu moczowego? Zerknij do naszego artykułu i pamiętaj, że jeśli coś Cię zaniepokoi bądź okaże się, że zostaniesz wkrótce mamą – udaj się do lekarza. Teraz musisz dbać o siebie podwójnie!
19.09.2018 | aktual.: 21.09.2018 14:42
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Pierwsze objawy ciąży
Podejrzewasz, że możesz być w ciąży? Z utęsknieniem czekasz, aż na teście ciążowym zobaczysz upragnione dwie kreski? Analizujesz sygnały swojego organizmu, próbując rozpoznać pierwsze objawy wczesnej ciąży? Pierwsze symptomy ciąży są trudne do wychwycenia – u różnych kobiet mogą mieć zupełnie inne oblicze. Warto mieć na względzie, że wczesna ciąża może przebiegać całkowicie bezobjawowo.
Jednym z pierwszych sygnałów, że możesz być w ciąży jest plamienie implantacyjne, które występuje około 7 do 14 dni od chwili zapłodnienia komórki jajowej i jest sygnałem, że zarodek zagnieździł się w ścianie macicy. Proces ten może zachodzić całkowicie niezauważalnie – nie każda kobieta doświadcza plamienia implantacyjnego czy boleści w podbrzuszu na tym etapie.
Wczesnej ciąży towarzyszą zmiany hormonalne, które mogą powodować wystąpienie nadmiernej wydzieliny – jednak nie posiada ona wyrazistego zapachu, ani nie towarzyszą jej inne nieprzyjemne objawy jak świąd czy pieczenie – jeśli się pojawią, udaj się do lekarza. To sygnał, że może rozwijać się infekcja intymna.
Młode mamy jako jeden z pierwszych objawów ciąży rozpoznają ból piersi oraz wrażenie, że są nabrzmiałe. Twój biust może pokryć także sieć drobnych żyłek. Możesz odczuwać senność oraz zmęczenie, a także nudności czy zawroty głowy.
Jeśli rozpoznałaś u siebie, któryś z powyższych objawów, a miesiączka nadal się nie pojawiła – wykonaj test ciążowy z moczu. Superczułe testy wykrywają bardzo wczesną ciążę – nawet już 7- dniową. Pamiętaj jednak, że test może nie wykryć ciąży ze względu na błąd pomiaru bądź zbyt niskie stężenie beta-HCG - hormonu ciążowego. Najbardziej wiarygodny jest test z krwi, który możesz wykonać w niemal każdym laboratorium (nie musisz być na czczo). Test polega na oznaczeniu poziomu betaHCG – hormonu, który pojawia się wyłącznie u kobiet w ciąży.
Jeśli test wyszedł pozytywnie umów się na wizytę do ginekologa. Jeśli, któryś z objawów Cię niepokoi – zaznacz, że potrzebujesz konsultacji w trybie pilnym.
Charakterystyczne objawy zapalenia pęcherza
Pierwsze objawy ciąży są często nieoczywiste i łatwo pomylić je z symptomami infekcji. Warto jednak pamiętać, że infekcje układu moczowego mają charakterystyczny początek oraz przebieg. Zmiany hormonalne w ciąży, a także obniżona odporność sprawiają, że jesteśmy bardziej podatne na zakażenia i zapalenie pęcherza często pojawia się w pierwszych tygodniach ciąży.
Jeśli zaobserwujesz któryś z poniższych objawów – nie zwlekaj i umów wizytę u lekarza. Najczęstsze symptomy zapalenia układu moczowego to:
- ból i pieczenie podczas oddawania moczu;
- trudności z oddaniem moczu;
- mocz intensywnej barwy, nieprzezroczysty;
- krwiomocz;
- bóle w podbrzuszu, okolicy lędźwiowej oraz gorączka.
Nie lekceważ objawów, zwłaszcza jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży – udaj się do lekarza, nie czekaj aż objawy się nasilą i infekcja się rozwinie.
Zapalenie pęcherza w ciąży – co robić?
Zapalenie pęcherza w ciąży to nie tylko dyskomfort dla kobiety, ale także ryzyko dla płodu. Choć maluch chroniony jest przez łożysko, każda nieleczona infekcja miejsc intymnych stanowi dla niego zagrożenie. Nieleczona infekcja bakteryjna może prowadzić do zakażenia wewnątrzmacicznego i przedwczesnego porodu, dlatego jeśli rozpoznasz u siebie objawy zapalenia pęcherza, udaj się do lekarza.
Bez konsultacji z lekarzem ginekologiem nie stosuj żadnych preparatów ani leków – nawet tych dostępnych bez recepty. Nie wszystkie farmaceutyki są dopuszczalne w ciąży – możesz zaszkodzić sobie bądź maleństwu. Lekarz oceni Twój stan i ryzyko, a następnie zaordynuje właściwe leczenie.
Kobiety ciężarne ze względu na dobro dziecka nie powinny bez konsultacji z lekarzem sięgać, bo żadne leki oraz preparaty apteczne, nawet te uznawane za jedne z najbezpieczniejszych - bazujące na mieszance ziół. Naturalne składniki mają działanie moczopędne – pobudzają nerki do pracy i oczyszczania układu moczowego. Wyciąg z liści brzozy, borówki brusznicy oraz rumianku – wykazują działanie antyseptyczne i pomagają zwalczyć bakterie odpowiedzialne za stan zapalny układu moczowego. Więcej o ziołowych tabletkach na zapalenie pęcherza znajdziesz na: www.urosept.pl. Nim sięgniesz po lek, zapoznaj się z opinią Twojego lekarza.
Jak uniknąć zapalenia pęcherza w ciąży?
Ze względu na zmiany hormonalne zachodzące w organizmie ciężarnej, zachwianiu ulega naturalne pH okolic intymnych, stanowiące fizjologiczną ochronę przed drobnoustrojami. Ryzyko infekcji intymnej, a także zakażenia układu moczowego w ciąży wzrasta, dlatego warto zachować szczególną ostrożność i zastosować profilaktykę – zwłaszcza, że wiele środków farmakologicznych jest niewskazanych dla przyszłej mamy.
Zaleca się szczególną troskę o higienę miejsc intymnych. Regularne podmywanie – wodą bądź płynem do higieny intymnej – zmniejszy ryzyko infekcji. Uważaj, w ciąży wiele kosmetyków – także tych stosowanych wcześniej i najbardziej łagodnych – może podrażniać i powodować podrażnienie.
Noś bieliznę wyłącznie z naturalnej tkaniny, która będzie wygodna i zapewni odpowiedni dostęp powietrza. Unikaj obcisłych spodni. Jeśli możesz nie śpij w bieliźnie. Sztuczne tkaniny i przyległe ubrania zwiększają ryzyko infekcji.
Jeśli dokuczają Ci częste infekcje okolic intymnych, a także pęcherza, zrezygnuj z zajęć na basenie oraz z sauny. Korzystając z publicznych toalet, zachowaj szczególną ostrożność i zasady higieny.
Pij odpowiednią ilość płynów. W ciąży powinnaś spożywać około 3 litrów napojów – najlepiej niegazowanej wody mineralnej – zapewnisz nerkom poprawne funkcjonowanie i wypłuczesz z układu moczowego bakterie, potencjalnych winowajców zakażenia pęcherza. Jeśli lekarz wyrazi zgodę możesz zastosować profilaktycznie leki zwierające naturalną kompozycję ziół, np.: Urosept bądź preparaty z żurawiną, o działaniu moczopędnym i antyseptycznym. Pamiętaj jednak, by każdy przyjmowany preparat skonsultować z lekarzem prowadzącym ciążę.
Zadbaj o odpowiednią dietę. Naturalne jogurty i kefiry posiadające bakterie kwasu mlekowego, a także kwaśne ogórki czy kapusta pomogą zachować naturalną florę bakteryjną okolic intymnych