FitnessZapomnij o BMI. Zmierz talię i wzrost i dowiedz się, czy jesteś zagrożona chorobą

Zapomnij o BMI. Zmierz talię i wzrost i dowiedz się, czy jesteś zagrożona chorobą

Na podstawie proporcji ciała można określić, czy jesteś zagrożona wystąpieniem chorób serca lub cukrzycy. Tak twierdzą brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem najlepiej, aby szerokość talii wynosiła mniej, niż połowa naszego wzrostu.

Zapomnij o BMI. Zmierz talię i wzrost i dowiedz się, czy jesteś zagrożona chorobą
Źródło zdjęć: © 123RF

14.05.2012 | aktual.: 14.05.2012 17:14

Na podstawie proporcji ciała można określić, czy jesteś zagrożona wystąpieniem chorób serca lub cukrzycy. Tak twierdzą brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem najlepiej, aby szerokość talii wynosiła mniej, niż połowa naszego wzrostu.

Brytyjscy eksperci doszli do wniosku, że precyzyjne określenie stosunku wzrostu i obwodu w talii jest lepszym wskaźnikiem ryzyka wystąpienia chorób, niż popularny BMI (ang. Body Mass Index). Współczynnik masy ciała (BMI) obliczamy, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez wzrost podniesiony do kwadratu (podany w metrach). Współczynnik BMI został opracowany na podstawie danych opublikowanych przez Światową Organizację Zdrowia.

Tymczasem zespół brytyjskich badaczy przeanalizował stan zdrowia 300 tys. osób. Okazało się, że na podstawie proporcji (stosunek: wzrost – talia) można dokładniej, niż za pomocą BMI, określić predyspozycje do wystąpienia nie tylko chorób serca, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego, ale także udaru mózgu.

Badania zainicjowała dr Margaret Ashwell z British Nutrition Foundation. Wyniki eksperymentu zaprezentowała podczas Europejskiego Kongresu Otyłości w Lyonie we Francji. - Utrzymanie obwodu w talii, który jest mniejszy niż połowa naszego wzrostu, może zwiększyć długość życia każdego człowieka na świecie bez względu na wiek – stwierdziła dr Margaret Ashwell. Ekspertka wzięła pod uwagę obwód w talii i wzrost osób z różnych grup etnicznych.

W swoich badaniach w ogóle nie uwzględniła wskaźnika masy ciała (BMI). Dlaczego? Okazało się, że tłuszcz znajdujący się na brzuchu, a zwłaszcza w okolicach narządów wewnętrznych: wątroby, serca lub nerek, jest groźniejszym czynnikiem zaburzeń metabolicznych, niż ten na biodrach czy udach. To on przyczynia się do większego ryzyka wystąpienia chorób układu sercowo-naczyniowego i cukrzycy.

Specjaliści zaznaczają, że kobieta, której wzrost wynosi 163 cm, powinna mieć w talii mniej niż 81 cm. Natomiast szerokość w pasie mężczyzny o wzroście 183 cm nie może przekroczyć 91 cm.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags) na podst. The Telegraph

Źródło artykułu:WP Kobieta
bmichorobycukrzyca
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (4)