Zbyt długie karmienie butelką prowadzi do otyłości
Dzieci zbyt długo karmione butelką są narażone na otyłość już w wieku 5 lat - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Pediatrics".
Dzieci zbyt długo karmione butelką są narażone na otyłość już w wieku 5 lat - ostrzegają naukowcy z USA na łamach pisma "The Journal of Pediatrics".
Autorzy badań podkreślają, że ograniczenie czasu karmienia maluchów butelką do okresu wczesno-niemowlęcego powinno w znacznej mierze pomóc w zapobieganiu otyłości.
Eksperci zgadzają się co do tego, że leczenie otyłości u dzieci powinno się rozpocząć jeszcze zanim maluchy pójdą do szkoły. Niestety często nie mają jasnych, prostych zasad i rad dla rodziców.
Dr Robert Whitaker i Rachel Gooze z Temple University, we współpracy z dr Sarah Anderson z Ohio State University College of Public Health analizowali historię medyczną 6750 dzieci. Badali wpływ długiego używania butelki do karmienia dzieci na ryzyko otyłości. Wśród badanej grupy 22 proc. maluchów w wieku 2 lat jeszcze korzystała z butelki dla niemowląt jako głównego naczynia na picie lub była usypiana z butelką. Aż 23 proc. z tych dzieci w wieku 5,5 roku było otyłych.
Picie z butelki po zakończeniu okresu niemowlęctwa może przyczyniać się do otyłości głównie poprzez przyzwyczajanie dziecka do spożywania zbyt wielu kalorii. Jak tłumaczą autorzy, 2-letnie dziecko kładzione do łóżka z ponad 200-gramową butelką pełną mleka dostaje około 12 proc. kalorii, które powinno zjeść w ciągu dnia; tymczasem butelka z mlekiem na "dobranoc" jest najczęściej tylko dodatkiem do całodziennego pożywienia.
Badacze dodają, że karmienie butelką młodszych dzieci (do ukończenia 12. miesiąca) nie powoduje żadnych szkód i sugerują współpracę pediatrów i rodziców w zakresie odzwyczajania maluchów od butelki przed pierwszymi urodzinami dziecka.
(PAP/ma)
POLECAMY: LODY Z MLEKA KARMIĄCYCH MATEK