Zdrowe i bezpieczne opalanie. Opalanie natryskowe
Chociaż dużo mówi się o szkodliwym wpływie słońca na kondycję skóry, wciąż nie brakuje fanów opalania. Jaki typ skóry najlepiej reaguje na promieniowanie UV? Jak opalać się bezpiecznie? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.
Czy opalanie jest bezpieczne?
Ochrona przed promieniami słonecznymi to niezwykle ważny element wypoczynku zarówno w górach, jak i nad morzem. Dzieje się tak ze względu na fakt, że słońce w takim samym stopniu opala ciało podczas kąpieli w wodzie i spaceru w lesie z plecakiem, a efektem tego mogą być bolesne oparzenia, które dodatkowo osłabiają kondycję skóry, przyspieszając jej starzenie się.
Z medycznego punktu widzenia częste eksponowanie skóry na działanie promieni słonecznych nie przynosi korzyści ani pod kątem urody, ani zdrowia. Ponadto w wyniku nadmiernego opalania możliwe jest wystąpienie raka skóry, który jest zarazem jedną z najniebezpieczniejszych chorób dermatologicznych.
Jest to tym ważniejsze, że aby nowotwór pojawił się na naszym ciele, wystarczy niewielka ilość ultrafioletowego promieniowania, które w znaczący sposób może zniszczyć strukturę skóry. Co więcej, podczas działania szkodliwych promieni UVA może dojść do uszkodzenia macierzy międzykomórkowej oraz warstwy elastyny i kolagenu, co może skutkować znacznie obniżoną sprężystością skóry.
Mimo to, patrząc z innej perspektywy, kontakt skóry z promieniami słonecznymi sprawia, że organizm otrzymuje wysoką dawkę witaminy D, która zapewnia wiele korzyści, w tym zabezpiecza organizm przed chorobami serca i nowotworowymi (m.in. chłoniakiem nieziarniczym czy rakiem okrężnicy) oraz chroni układ kostny przed utratą takich pierwiastków jak fosfor i wapń.
Jednak, aby osiągnąć wspomniane korzyści, nie potrzeba długich godzin spędzonych na słońcu. Do prawidłowego funkcjonowania wystarczy ok. 15 min dziennie kontaktu skóry ze słońcem.
Jaki typ skóry najlepszy do opalania?
Niezwykle istotną rzeczą, jeśli chodzi o proces opalania, jest również typ skóry nazywany prawidłowo fototypem. Określenie to powstało w 1975 roku, kiedy doktor T. Ftizpatrick wyróżnił sześć rodzajów skóry, poddając je półgodzinnemu działaniu promieni słonecznych.
W ten sposób za najbardziej wrażliwe uważa się pierwsze dwa fototypy. Posiadają je najczęściej ludzie o włosach blond lub rudych, niebieskich oczach, których skóra posiada bledszy odcień oraz pokryta jest często piegami.
Taki typ skóry bardzo trudno nabiera ciemnej barwy, a dłuższe opalanie niemal zawsze kończy się poparzeniem, dlatego w tym przypadku poleca się korzystanie z alternatywnych metod jakim jest np. opalanie natryskowe.
Idąc dalej, fototypem III określa się tych, których skóra jest w stanie opalić się wyłącznie po występującym w początkowej fazie oparzeniom. Z tego względu ten typ w dalszym ciągu wymaga odpowiedniej opieki i zastosowania kremów z filtrem przed narażeniem na działania promieni słonecznych.
Typy od III do VI to skóry ciemniejsze, które łatwo się opalają i bardzo często odporne są na działanie słońca, nie wymagając stosowania aż tak mocnych filtrów.
Opalanie natryskowe
Jeżeli nie lubisz stosować samoopalaczy, a szukasz bezpiecznej metody opalania, możesz wypróbować opalanie natryskowe.
Opalanie natryskowe jest metodą sztuczną, a więc nie ma nic wspólnego z promieniami słonecznymi. Jego ogromną zaletą jest to, że możemy samodzielnie wybrać odcień skóry. Co więcej, wykwalifikowana kosmetyczka jest w stanie podczas opalania natryskowego wykonturować ciało, sprawiając, że będzie wyglądało szczuplej.
Kolejną zaletą opalania natryskowego są trwałe efekty. Opalenizna utrzymuje się dłużej niż w przypadku samoopalaczy, a więc do 5-7 dni po jednej sesji.
Jak wygląda opalanie natryskowe? Polega na rozpylaniu specjalnego barwnika na skórze za pomocą preparatu w formie mgiełki. Poza barwnikiem wraz z mgiełką rozpylane są witaminy i substancje odżywcze, poprawiające kondycję skóry.
Zabieg wykonywany jest przez kosmetyczkę w specjalnej kabinie. Po opalaniu natryskowym niewskazane są peelingi czy depilacja. Przez kolejne 12 godzin, kiedy opalenizna się utrwala, odradza się także branie prysznica. Sam zabieg na całe ciało trwa około 30 minut.
Ile kosztuje opalanie natryskowe? Cena zależy od tego, czy opalamy całe ciało, czy tylko wybrane jego części, np. twarz i dekolt. Koszt będzie wyższy także w większych miastach i dobrze położonych salonach. Za opalanie natryskowe całego ciała zapłacimy od kilkudziesięciu do nawet dwustu złotych.