UrodaJak działają kremy z filtrem UV?

Jak działają kremy z filtrem UV?

Głównym zadaniem kremów z filtrem UV jest ochrona skóry przed negatywnym wpływem promieniowania słonecznego. Na rynku dostępne są kosmetyki o różnych typach ochrony, a na ich opakowaniach widnieją enigmatyczne skróty SPF i PPD — co one oznaczają i jak działają popularne kremy z filtrem UV?

Jak działają kremy z filtrem UV?
Źródło zdjęć: © iStock.com | -

19.07.2018 | aktual.: 03.08.2018 11:21

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zadania kremów z filtrem UV

Głównym zadaniem kremów z filtrem UV jest ochrona skóry przed negatywnym wpływem promieniowania ultrafioletowego, które emitowane jest zarówno w okresie letnim, jak i w zimowym. Stykamy się z nim również podczas wizyt w solarium. Innymi słowy, zadaniem kosmetyków filtrem UV jest ochrona przed oparzeniami słonecznymi, przebarwieniami słonecznymi, udarem słonecznym, powstawaniem zmarszczek, a także przed chorobami nowotworowymi skóry, które bardzo często są rezultatem nieodpowiedzialnej ekspozycji na promieniowanie słoneczne.

Kiedy należy stosować kremy z filtrem UV?

Kremy z filtrem UV należy stosować przez cały rok, a nie jak większość osób sądzi, wyłącznie w okresie wiosenno-letnim. Jest to bardzo ważne, ponieważ promieniowanie słoneczne emitowane jest przez cały rok, w tym również w pochmurne i deszczowe dni. Szczególnie ważne jest używanie kosmetyków z filtrem UV podczas wypadów na narty, ponieważ śnieg odbija ok. 70% promieniowania słonecznego, co może skutkować poważnymi oparzeniami twarzy.

Sprawdź kosmetyki do opalania z WP radarOkazji.

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVB (SPF)

Promieniowanie UVB jest jednym z typów promieniowania słonecznego, które dociera do ziemi. To właśnie ono w okresie letnim odpowiada za brązowy odcień skóry oraz ewentualne poparzenia słoneczne i reakcje alergiczne. Promieniowanie UVB jest zatrzymywane przez szyby samochodów i okna w domu, jednakże wnika głęboko w naskórek. Przed negatywnymi skutkami działania tego promieniowania słonecznego ochraniają nas kremy ze wskaźnikiem SPF (ang. sun protection factor). W sklepach i drogeriach internetowych dostępne są kosmetyki z różnym SPF-em: począwszy od bardzo niskiego (2-6), przez średni (15-25), aż po wysoki (30-50). Wybór odpowiedniego dla nas kosmetyku ze SPF-em powinien być podyktowany w głównej mierze typem karnacji.

Wskaźnik ochrony przed promieniowaniem UVA (PPD)

Promieniowanie UVA jest drugim typem promieniowania słonecznego, które dociera do ziemi. Emitowane jest ono przez cały rok, nawet w pochmurne i deszczowe dni. Promienie UVA przenikają przez szyby, szkło i naskórek. To właśnie one odpowiadają za fotostarzenie się skóry, reakcje alergiczne, zaburzenia pigmentacji i nowotwory skóry. Przed tego typu promieniowaniem chronią kosmetyki ze wskaźnikiem PPD (ang. Peristent Pigment Darkening).

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kremu z filtrem UV?

Przy zakupie kremu z filtrem UV należy zwrócić uwagę przede wszystkim na typ i poziom ochrony przeciwsłonecznej. Oprócz tego ważny jest również skład. Na rynku dostępne są preparaty przeciwsłoneczne z filtrami chemicznymi i filtrami mineralnymi. Działanie filtrów chemicznych (syntetycznych) polega na pochłanianiu szkodliwego promieniowania. Natomiast działanie filtrów mineralnych polega na tworzeniu na skórze niewidocznej warstwy ochronnej. Kosmetyki z tym rodzajem filtrów polecane są w szczególności osobom mającym skłonność do reakcji alergicznych, a także osobom ze skórą suchą, wrażliwą i skłonną do podrażnień.

Komentarze (0)