FitnessZdrowe śniadanie – wcale nie takie trudne

Zdrowe śniadanie – wcale nie takie trudne

Zdrowe śniadanie – wcale nie takie trudne
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

18.04.2017 03:27, aktual.: 04.05.2017 10:12

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jakie powinno być doskonałe śniadanie? Odpowiedzi jest wiele. Ci, którzy liczą kalorie i dbają o dostarczenie dziennej dawki warzyw i owoców, mówią "zdrowe". Inni, którzy lubią sobie podjeść, powiedzą "sycące", a z kolei osoby, które nad wszystko przedkładają sen i każda minuta w łóżku jest dla nich na wagę złota, stwierdzą, że "szybkie". Kluczem do sukcesu okazują się warzywa sezonowe, które nadadzą smaku nawet najzwyklejszym potrawom.

By dogodzić wszystkim, powinniśmy wybrać potrawy śniadaniowe, które spełniają trzy wytyczne: dostarczą odpowiedniej dawki witamin, będą na tyle sycące, że pozwolą nam przetrwać ciężki dzień w pracy oraz tak proste i szybkie, że zrobimy je w ciągu maksymalnie kilkunastu minut. Poniżej znajdziemy pięć sposobów na smaczne i zdrowe śniadania, które zaspokoją głód i zapewnią nam jedną z 5 dziennych porcji owoców i warzyw. Na początku znajdziemy najbardziej czasochłonne przepisy, a na końcu te najszybsze i wymagające najmniej gotowania.

Po co ten pośpiech? Jajka w koszulkach z jarmużem - 20 minut

Jajka są jednym z najbardziej sycących produktów. Nic więc dziwnego, że królują na polskim stole śniadaniowym w różnej postaci – jajecznicy, jajek sadzonych, na miękko, po wiedeńsku. Przepisów jest mnóstwo. Jeśli chcecie spróbować czegoś nowego, warto przygotować jajka w koszulkach z jarmużem. Na początku robimy pesto: 30 g jarmużu należy zmieszać z połową ząbka czosnku, 2 łyżkami podprażonych płatków migdałów, 10 g parmezanu, oliwą, solą i pieprzem. Następnie wszystko blendujemy i gotowe. W międzyczasie gotujemy jajka: do gotującej się wody dolewamy nieco octu (dzięki niemu jajko szybciej się zetnie), tworzymy łyżką lekki wir, do którego wbijamy jajko. Jeśli wir był wystarczająco silny, to białko powinno ułożyć się w estetyczną kulkę wokół żółtka. Jeśli nie, śmiało możemy formować je za pomocą łyżki. Takie jajko możemy podać na talerzu lub w formie kanapki, kładąc je na wcześniej przygotowanym pesto. Do tego jeszcze szklanka soku jabłkowego i gotowe.

Jeszcze pięć minutek. Jajka sadzone w papryce - 15 minut

To pomysł, który szczególnie spodoba się najmłodszym nie tylko ze względu na ciekawy smak, ale i samą estetykę. Jeśli dla dzieci coś wygląda nieciekawie, to automatycznie traci dla nich połowę walorów smakowych. Jeśli natomiast jaja wbijemy do foremek w postaci dwucentymetrowych krążków papryki, to danie z pewnością będzie dla nich ciekawsze i chętniej je zjedzą. Należy pamiętać o tym, żeby przed wbiciem jajek podpiec nieco krążki paprykowe - to znacznie poprawi ich smak. W międzyczasie smarujemy masłem kromki chleba, na których ułożymy nasze paprykowe jajka. Gotowe śniadanie warto posypać świeżym szczypiorkiem, solą i pieprzem i podać ze szklanką soku pomarańczowego.

Czas to luksus, którego nie posiadam. Tosty z chleba żytniego z rukolą, pomidorem, kiełkami i papryką – 10 minut

Jeśli mamy mało czasu na przygotowanie śniadania, to pewnie równie mało czasu będziemy mieli na jedzenie. W związku z tym kolejne propozycje są dla tych, którzy śniadanie zwykli jeść w drodze do pracy, lub nawet w pracy. Na pierwszy ogień pójdą więc uwielbiane przez wielu tosty. Są chyba najbardziej uniwersalną propozycją śniadaniową. Można je jeść na słodko – w połączeniu z sokiem jabłkowym lub pomarańczowym - lub w wersji wytrawnej – sok pomidorowy nada im zupełnie nowego smaku. Jemy je zarówno na ciepło, jak i po wystygnięciu, a przede wszystkim są łatwe w przygotowaniu. Wystarczy odrobina fantazji i nawet z takiego prostego przepisu można wykrzesać coś nowego. Możemy oczywiście dowolnie manipulować przepisem, jeśli chcemy, możemy dodać szynkę, ser, plasterki ogórka czy cokolwiek nam się zamarzy. Należy jednak pamiętać, by kiełki i rukolę dodać już po przygotowaniu kanapek w opiekaczu, wtedy zachowają swój oryginalny smak.

Owsianka z kaszy? Gryczanka na słodko – 5 minut

Nie wszyscy wiedzą, że owsiankę można robić nie tylko z płatków owsianych. Istnieją też m.in. jaglanka i gryczanka. Skupmy się na przygotowaniu tej ostatniej. Kluczem do przygotowania dobrej gryczanki jest zalanie jej zimną wodą na noc. Opcjonalnie dodajemy do niej migdały. Rano, po odcedzeniu wody wrzucamy naszą kaszę do blendera, dodajemy mleko (jeśli nie mamy mleka, to równie dobrze sprawdzi się pomarańczowy sok), ulubione owoce i przyprawy, np. cynamon. Całość miksujemy do uzyskania gładkiej masy, przelewamy na talerz lub do słoiczka, jeśli chcemy zjeść ją w pracy, oraz ozdabiamy ulubionymi owocami. Świetnie sprawdzą się świeże truskawki, maliny lub kawałki jabłek oraz rodzynki.

O matko, już pięć po ósmej?! Śniadanie na już

Na samym końcu zestawienia umieszczamy najszybsze i najmniej przetworzone śniadanie. Będzie to… szklanka soku. Jeśli stało się najgorsze i budzik nie zadzwonił albo "minutka" w ciepłym łóżku przeciągnęła się do "godzinki", każda chwila jest na wagę złota. Pozostaje jedynie czas na błyskawiczną poranną wizytę w łazience, a potem złapanie kartonu i spokojne popijanie soku w drodze do pracy. Najlepiej sprawdzą się tu soki gęste, takie jak pomidorowy czy marchwiowy, które zapewnią poczucie sytości na długi czas. Do tego można sięgnąć po całe owoce (jabłka, gruszki, truskawki) lub warzywa (marchewka pokrojona w paski, ćwiartki pomidora). Zapewnią wam sytość i lekkość, a poza tym dostarczycie organizmowi jedną z 5 dziennych porcji owoców i warzyw już na starcie.

Obraz
© KUPS
Komentarze (10)