Zdrowie w kolorach
Każda z barw ma inny wpływ na nasz organizm. Sprawdź, jaki!
31.03.2010 | aktual.: 31.03.2010 16:45
Kolory uspokajają, dodają energii, łagodzą skutki depresji. Ich lecznicze działanie poznali już starożytni, którzy w swoich praktykach medycznych wykorzystywali moc kolorów. Dzisiaj chromoterapię stosuje się w wielu klinikach na świecie.
Jak wpływa kolor?
Czujesz się znużona i marzy Ci się zielona trawa i drzewa. Robisz remont i z góry odrzucasz kolory farb, którymi nigdy nie chciałabyś pomalować ścian w swoim mieszkaniu. Wybierasz się na ważne spotkanie i szukasz odpowiedniego ubrania. Mimowolnie je wybierasz nie tylko pod względem kroju, ale także barwy. To oznaki codziennego wpływu kolorów na nasze życie.
Przyzwyczailiśmy się do tego i nawet się nie zastanawiamy, dlaczego jedne barwy wpływają na nas kojąco, inne wywołują podenerwowanie czy nawet irytację. Specjaliści od chromoterapii potrafią wytłumaczyć naszą reakcję. Gdy widzimy jakiś kolor, nasz mózg rejestruje to zjawisko. Następnie wysyła przekaźnik nerwowy w kierunku odpowiedniego narządu dokrewnego (tarczycy, nadnerczy, jajników, jąder czy trzustki). Powiadomiony o tym narząd odpowiada wzmożoną produkcją i wydzielaniem hormonu, który dostaje się do krwiobiegu i wpływa na inne narządy wewnętrzne. Nasza reakcja na kolory uzależniona jest więc od tego, w jaki sposób rozpoznaje je mózg.
Tęczowa terapia
Aż trudno uwierzyć, że w naturze istnieją tylko trzy podstawowe kolory: czerwony, zielony i niebieski. Wszystkie inne, które nas otaczają stanowią ich mieszankę. Oprócz barw podstawowych, wyróżniamy łącznie siedem kolorów, czyli pełną gamę siedmiobarwnej tęczy. Oprócz wymienionych już żółtego, czerwonego i niebieskiego są to: zielony, pomarańczowy, fioletowy i indygo. Razem tworzą pełna gamę tęczy. Każda z tych barw ma inny wpływ na nasz organizm. • Żółty dobrze działa na osoby podatne na spadki nastrojów. Usprawnia krążenie krwi, funkcjonowanie nerek i systemu oddechowego.
• Czerwony ożywia i pobudza. Ma korzystny wpływ na naszą sprawność umysłową, przyśpiesza bicie serca, podnosi ciśnienie tętnicze krwi, poprawia samopoczucie, daje uczucie ciepła. Jest też kolorem miłości, a więc stosowany jest w leczeniu impotencji płciowej i oziębłości.
• Niebieski ma działanie uspokajające. Zaleca się go osobom mającym problemy z bezsennością, gdyż koi skołatane nerwy, daje poczucie bezpieczeństwa i relaksuje. W kosmetyce stosowany jest jako środek łagodzący podrażnienia skóry.
• Zielony ma właściwości oczyszczające, łagodzi nerwy i podnosi nastrój. Obniża ciśnienie krwi oraz wpływa leczniczo na dolegliwości sercowe spowodowane długo trwającym napięciem nerwowym. Bardzo silnie działa na psychikę i ośrodki nerwowe, powodując wzmożenie koncentracji. Jest pomocny w przypadku leczenia migren, grypy, chorób wątroby, wrzodów żołądka i chorób nowotworowych.
• Pomarańczowy jest kolorem witalności, ciepła i radości. Wpływa na pracę układu odpornościowego, moczowo-płciowego, wątrobę, nadnercza oraz przemianę materii, dlatego często stosuje się w kuracjach odchudzających. Pozytywnie wpływa na układ oddechowy i procesy trawienia.
• Fioletowy związany jest z przysadką. Usuwa zmęczenie, łagodzi stresy, a także wpływa korzystnie na rozwój duchowy człowieka. Barwę tę stosuje się w leczeniu blizn, cellulitisu, łagodzi objawy bezsenności, oraz stresu oraz reguluje wydzielanie hormonów.
• Indygo ma wpływ na narząd słuchu, wzroku i węchu. Wspomaga leczenie chorób oczu, górnych dróg oddechowych, migreny, zatruć oraz stanów zapalnych uszu, nosa i gardła.
Kolorowe zabiegi
Poszczególne barwy mają różne długości fal, co wykorzystują chromoterapeuci stosując konkretne zabiegi lecznicze. Może to być m.in. bezpośrednie naświetlanie przez ekran w odpowiednim kolorze, picie wody napromieniowanej danym kolorem, przebywanie w otoczeniu kolorystycznie dostosowanym do danej terapii. Wiele zabiegów wykorzystujących działanie kolorów weszło na stałe do salonów SPA, gabinetów kosmetycznych i thalassoterapii.
Poprawie kondycji ciała i ducha służą kolorowe kąpiele czy masaże aparatami emitującym różnobarwne wiązki światła.