Trwa ładowanie...
d1rbr97

Zespół jelita drażliwego

Wyjeżdżając na wakacje, pakujesz do walizki stos leków przeciwbiegunkowych lub przeczyszczających i nieustannie myślisz o tym, czy na miejscu nie będzie problemu z dostępem do toalety. Wystarczy odrobina stresu i jelita dają o sobie znać. Jesteś zmęczona, wiecznie zalękniona i smutna. Choć zespół jelita drażliwego nie jest dolegliwością groźną dla zdrowia, to z pewnością potrafi odebrać radość życia. Jak łagodzić jej objawy?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zespół jelita drażliwego
(123RF)
d1rbr97

Wyjeżdżając na wakacje, pakujesz do walizki stos leków przeciwbiegunkowych lub przeczyszczających i nieustannie myślisz o tym, czy na miejscu nie będzie problemu z dostępem do toalety. Wystarczy odrobina stresu i jelita dają o sobie znać. Jesteś zmęczona, wiecznie zalękniona i smutna. Choć zespół jelita drażliwego nie jest dolegliwością groźną dla zdrowia, to z pewnością potrafi odebrać radość życia. Jak łagodzić jej objawy?

Zespół jelita drażliwego (IBS – irritable bowel syndrom) jest jednym z najpowszechniej występujących zaburzeń ze strony układu pokarmowego. Szacuje się, że zmaga się z nim nawet co piąta osoba. Blisko połowa pacjentów, którzy zgłaszają się po pomoc do gastrologa, szuka jej właśnie z powodu IBS. Możliwe, że częstotliwość występowania zespołu jest nawet większa. Wiele osób cierpi w zaciszu własnego domu, nie chcąc rozmawiać o swoich wstydliwych i uciążliwych dolegliwościach. Jak przyznaje większość chorych, schorzenie całkowicie dezorganizuje ich życie, utrudniając normalne funkcjonowanie.

* Wstydliwe objawy*

d1rbr97

Dla zespołu jelita drażliwego charakterystyczne jest zwiększenie lub zmniejszenie częstości oddawania stolca. Jest on zbyt luźny, wodnisty lub przeciwnie – zbity i twardy. Często pojawia się w nim śluz. Dodatkowo dokuczają wzdęcia, głośne bulgotanie, ból lub uczucie dyskomfortu w obrębie jamy brzusznej, uczucie niepełnego wypróżnienia.

W zależności od tego, czy u pacjenta dominują rozwolnienia czy zaparcia, wyróżniane są trzy postacie dolegliwości: biegunkową (wypróżnianie częściej niż 3 razy dziennie), zaparciową (wypróżnianie rzadziej niż 3 razy w tygodniu) i – jeśli występują naprzemiennie – mieszaną. Wszystkie są jednakowo dokuczliwe. Mimo że IBS nie powoduje żadnego uszczerbku na zdrowiu fizycznym, to ma bardzo negatywny wpływ na kondycję psychiczną, zwłaszcza że najczęściej rozwija się u osób młodych, do 30. roku życia, które – teoretycznie – są najbardziej aktywne i równocześnie najbardziej wrażliwe na opinię otoczenia.

Od dawna obserwuje się współwystępowanie zespołu jelita drażliwego i zaburzeń psychicznych, takich jak stany depresyjne i lękowe, dlatego też schorzenie zaliczane jest do chorób psychosomatycznych. Wciąż jednak brakuje odpowiedzi na pytanie, czy niepokój i obniżenie nastroju są przyczyną czy raczej skutkiem IBS.

* Jakie są przyczyny?*

d1rbr97

Jednoznaczne określenie przyczyny jest tym, co spędza sen z powiek specjalistom. Nie wiadomo, dlaczego niektórym osobom jelito daje się we znaki, a innym nie. Pod uwagę – oprócz aspektów psychologicznych – bierze się także m.in. uwarunkowania genetyczne, zaburzenia motoryki jelit i przebyte infekcje wirusowe i bakteryjne w ich obrębie.

Bez wątpienia dużym krokiem naprzód jest niedawne odkrycie greckich naukowców, według których ogromną rolę w etiopatogenezie IBS odgrywają nieprawidłowości w obrębie mikroflory bakteryjnej. W badaniu pobrano niewielkie wycinki jelit od ponad 320 pacjentów. U jednej trzeciej z nich stwierdzono tzw. zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego (SIBO – small intestinal bacterial overgrowth). W grupie osób z biegunkową postacią IBS dotyczył on aż 60 proc. Z SIBO mamy do czynienia wtedy, gdy w jelicie czczym (część jelita cienkiego) nadmiernie rozwija się flora charakterystyczna dla jelita grubego.

* Jak leczyć?*

Zanim podjęte zostaje jakiekolwiek leczenie, konieczna jest wizyta u gastrologa. Oprócz szczegółowego wywiadu lekarskiego przeprowadzane jest badanie kału – na obecność krwi utajonej, pasożytów, posiew bakteriologiczny – i krwi. Z uwagi na fakt, że objawy towarzyszące zespołowi jelita drażliwego mogą występować także w przypadku innych, poważniejszych chorób (np. nowotworu), zalecona może być kolonoskopia i USG jamy brzusznej. Należy wykluczyć również nietolerancję laktozy i celiakię.

d1rbr97

Jeśli przyczyną dolegliwości jest SIBO, wówczas przeprowadza się antybiotykoterapię. W innych przypadkach leczenie polega w głównej mierze na łagodzeniu symptomów. Przepisywane są więc środki rozkurczowe, przeciwbiegunkowe lub przeczyszczające. Podstawę stanowi jednak zmiana stylu życia: zminimalizowanie stresu i zmodyfikowanie codziennego jadłospisu. Pojawiają się doniesienia o wysokiej skuteczności... hipnozy. Jeśli schorzenie wyraźnie obniża jakość życia i staje się przyczyną izolacji, depresji, lęków, konieczna jest konsultacja z psychologiem.

* Co jeść?*

Wiele trudności sprawia zwykle ustalenie korzystnej diety. Warto obserwować swój organizm i unikać tych produktów, które wywołują niepożądane reakcje. Z pewnością na liście potraw zakazanych są dania ciężkostrawne, smażone, z dużą ilością tłuszczu lub cukru, z surowców wysoko przetworzonych. Niewskazany jest alkohol, mocna kawa i herbata, słodycze, produkty dosładzane sztucznymi słodzikami (np. dżemy, gumy do żucia). Uważnie trzeba się przyglądnąć warzywom, ponieważ niektóre działają mocno wzdymająco (np. kalafior, kapusta, fasola), oraz przetworom mlecznym.

Zaleca się, aby w przypadku biegunek unikać jedzenia o wysokiej zawartości błonnika pokarmowego, które z kolei jest zalecane, jeśli dokuczają nam zaparcia. Ważne jest regularne spożywanie posiłków (co ok. 3 godziny) oraz ich dokładne przeżuwanie (pamiętajmy, że trawienie zaczyna się już w jamie ustnej). Warto wesprzeć się ziołami, np. melisą, która działa zarówno uspokajająco, jak i rozkurczowo.

Małgorzata Przybyłowicz (map/mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:
Obfite biodra nie chronią przed chorobami serca
Uczucie ciężkich nóg ? Popraw sobie krążenie
Tampon czy podpaska?

d1rbr97

Podziel się opinią

Share

d1rbr97

d1rbr97