Zespół policystycznych jajników przyczyną depresji
Zespół policystycznych jajników to schorzenie endokrynologiczne; zmora wielu kobiet, które na skutek tego zaburzenia nie mogą zajść w ciążę. PCOS (z ang. polycystic ovary syndrome), znany też jako zespół wielotorbielowatych jajników, objawia się między innymi nieregularnymi, rzadkimi miesiączkami, bólami w miednicy oraz niepłodnością wynikającą z braku owulacji.
Zespół policystycznych jajników to schorzenie endokrynologiczne; zmora wielu kobiet, które na skutek tego zaburzenia nie mogą zajść w ciążę. PCOS (z ang. polycystic ovary syndrome), znany też jako zespół wielotorbielowatych jajników, objawia się między innymi nieregularnymi, rzadkimi miesiączkami, bólami w miednicy oraz niepłodnością wynikającą z braku owulacji.
Ostatnio amerykańscy naukowcy opublikowali dane ze swoich badań, z których wynika, że zespół policystycznych jajników może również powodować problemy psychiczne: zaburzenia odżywiania, depresję, stany lękowe.
Odkrycie zespołu specjalistów pod kierownictwem profesor Nancy Reame z Columbia University School of Nursing (Szkoła Pielęgniarstwa Uniwersytetu Columbia) opublikowane zostało w piśmie_ Journal of Behavioral Health Services & Research_.
Amerykańscy naukowcy odkryli, które objawy i komplikacje zdrowotne wynikające z tej choroby mogą być odpowiedzialne za pojawienie się problemów psychicznych. Objawy PCOS, które mogą wpływać na samopoczucie i psychiczną kondycję pacjentek, to na przykład nadmierne owłosienie na twarzy, które pojawia się na skutek hormonalnych zaburzeń oraz niekontrolowane przybieranie na wadze. Jednak najwięcej stresu i psychicznych wahań wywołał nieregularny cykl miesiączkowy.
„Z zaskoczeniem odkryliśmy, że nieprawidłowy cykl menstruacyjny u kobiet z PCOS to czynnik najsilniej wpływający na ich zdrowie psychiczne. Było to dziwne, jeśli wziąć pod uwagę, że jest tak wiele innych symptomów zaburzenia – owłosienie twarzy i niepłodność – które mogą sprawić, że kobieta przestanie czuć się kobieco”, komentuje Nancy Reame, główna autorka badania, profesor uniwersytetu Columbia. „Wyniki badań sugerują, że nie można skutecznie leczyć zespołu policystycznych jajników nie będzie się zwracało uwagi na oznaki psychicznego załamania”.
Naukowcy poddali ocenie symptomy psychicznych problemów u 128 kobiet, u których zdiagnozowano PCOS. Uczestniczki badania wypełniały ankietę używając standardowego narzędzia w ocenie zdrowia psychicznego, czyli tak zwany skróconego kwestionariusza objawów (the Brief Symptom Inventory - BSI), a ich odpowiedzi porównywano z odpowiedziami dorosłych kobiet z ogólnej populacji oraz pań, które przechodziły ambulatoryjne leczenie psychiatryczne. Badanie, chociaż dotyczyło niewielkiej grupy osób, pozwala jednak zauważyć psychiczne objawy różnych symptomów zespołu policystycznych jajników.
Okazało się, że nadmierne owłosienie oraz problemy z menstruacją najczęściej powodowały stany lękowe, niepokój, natomiast związana z zaburzeniem nadwaga najczęściej wywoływała u pacjentek wrogość.
Dodatkowo naukowcy odkryli, że w porównaniu z dziewięcioma zaburzeniami psychicznymi, które ujęte były w kwestionariuszu BSI, kobiety z PCOS mocniej doświadczały uczucia smutku, rozpaczy niż osoby z ogólnej populacji. Panie cierpiące z powodu zespołu policystycznych jajników wykazywały statystycznie podobne poziomy stresu, jak kobiety przechodzące właśnie leczenie psychiatryczne.
„Kiedy porównaliśmy uczestniczki testu BSI z przedstawicielkami ogólnej populacji, okazało się, że w kwestionariuszu osiągnęły one znacznie wyższą punktację w przypadku wszystkich poddawanych ocenie symptomów oraz w ocenie powiązanych z nimi psychicznych problemów, takich jak niepokój, depresja, somatyzacja (sytuacja, kiedy psychiczne zaburzenia przekładają się na objawy somatyczne), a także w zakresie interpersonalnej wrażliwości”, mówi współautorka badania, Judy McCook, profesor z uniwersytetu East Tennessee State.
Szacuje się, że zespół policystycznych jajników dotknął być może aż 17 mln kobiet w wieku 18-44 lat w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Nie odkryto do dzisiaj, co jest przyczyną tego schorzenia, ale naukowcy zwracają uwagę na jego związek z otyłością i z działaniem insuliny. U kobiet, które chorują na PCOS, występuje nadmierny poziom androgenów, czyli hormonów męskich. Zaburzają one prawidłowe funkcjonowanie kobiecych organów płciowych.
(ma/sr), kobieta.wp.pl