Zestawienie popularnych kapsułek na włosy i paznokcie. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepiej
Większość z nas zwraca uwagę na kondycję własnych włosów. Jeśli nie ze względów urody, to przynajmniej pod kątem zdrowia, bo gęste i lśniące włosy świadczą o dobrym stanie organizmu. Nic więc dziwnego, że na rynku wprost roi się od przeróżnych tabletek na włosy i paznokcie. Po które produkty sięgnąć, gdy włosy stają się słabe, zaczynają wypadać, a co gorsza nowe włosy nie pojawiają się na głowie zbyt szybko?
Wybór wcale nie jest oczywisty. Nie dość, że wymaga żmudnej pracy porównawczej, to też dużej wiedzy z zakresu działania poszczególnych substancji. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie składniki umieszczane w tabletkach na włosy zapewnią ich piękny i zdrowy wygląd. Skąd więc się tam wzięły? Czasami ich obecność opiera się na tzw. „tradycyjnym stosowaniu” w tym wskazaniu, co niestety nie zawsze potwierdzone jest w ogólnie uznanych badaniach naukowych. Tak jest w przypadku wielu składników roślinnych: skrzypu, pokrzywy, soi, prosa itp. popularnie używanych w tzw. medycynie ludowej. (tab. 1. Zestawienie produktów ze składnikami pochodzenia roślinnego) Kolejna grupa składników, to tanie „wypełniacze” – zwykle powszechnie obecne witaminy i minerały, które nie mają wpływu na stan włosów, ale są dodane w celu stworzenia wrażenia, że produkt ma bogaty skład (tab. 2. Zestawienie produktów ze składnikami bez potwierdzonego działania na włosy). Czasami jest wręcz przeciwnie i produkt bazuje dosłownie na jednym składniku, za to w dużej dawce. Część takich produktów jest nawet zarejestrowana jako lek. Cóż z tego, jeśli taki lek pomaga tylko i wyłącznie w przypadku niedoboru jednego składnika? A jeśli mamy inne niedobory? Potrzebujemy kompleksowej regeneracji po przebytej chorobie, po ciąży, po stresujących przeżyciach? A może zwyczajnie nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości składników budulcowych, z których tworzone są włosy i paznokcie?
Witaminy i minerały, które faktycznie mogą pomóc
Biotyna – stosunkowo tani, a do tego dosyć znany składnik, o faktycznie potwierdzonym działaniu na włosy – m.in. wspomaga prawidłowe kształtowanie się keratyny wspólnie z lizyną. Tak więc produkty z biotyną faktycznie pomogą odzyskać zdrowe włosy, ale tylko w przypadku, kiedy zły ich stan wynika z niedoborów biotyny. O ten jednak wyjątkowo trudno, bo wg. Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia biotyna powszechnie występuje w pożywieniu roślinnym oraz zwierzęcym, a w przypadku ludzi zdrowych, żywiących się prawidłowo niedobory tej witaminy są mało prawdopodobne. W takim wypadku nawet 5mg biotyny pozostanie na nasze włosy bez wpływu. Złożoność problemu, jakim jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów, dostrzeżono już na wielu rynkach zachodnich, gdzie jednoskładnikowe preparaty na włosy i paznokcie odchodzą już do lamusa.
Miedź – Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wchłaniania żelaza. Wchodzi w skład enzymów biorących udział w tworzeniu wiązań kolagenu, elastyny i melaniny (odpowiedzialnej za pigmentację skóry i włosów). To silny antyoksydant hamujący stany zapalne i opóźniający procesy starzenia. Najważniejszy z punktu widzenia stanu naszych włosów jest fakt, że miedź uczestniczy w utrzymaniu struktury keratyny, czyli białka specyficznego dla włosów i paznokci.
Selen - prawdziwy super pierwiastek, jeśli chodzi o cały nasz organizm, mimo tego rzadko spotykany w suplementach diety. Wchodzi w skład enzymów tworzących barierę antyoksydacyjną. Bierze udział w procesach metabolicznych komórek i hormonów tarczycy. Może obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. To właśnie potencjał selenu do walki z wolnymi rodnikami oraz utrzymywania równowagi hormonalnej tarczycy przekłada się na zdrowie i prawidłowy wzrost włosów. W Polsce, z racji na gleby ubogie w selen, notujemy niski jego poziom w rodzimym pożywieniu.
Cynk – wchodzi w skład ponad 300 enzymów w ludzkim organizmie, w tym enzymów tworzących barierę antyoksydacyjną. Jest niezbędny do produkcji i funkcjonowania wielu hormonów. Bierze udział w przemianach tłuszczy i węglowodanów, a także przemianach energetycznych. Najważniejsza dla włosów i paznokci rola (poza funkcją antyoksydacyjną) to udział cynku w procesach biosyntezy białka. Niedobór cynku w sposób bezpośredni przyczynia się do wypadania włosów.
Nowoczesne rozwiązania – między mikroskopem a urodą
Może nie warto dzielić włosa na czworo, ale warto przyjrzeć się nieco bliżej, żeby poznać podstawowe zasady jego budowy. Każdy włos w ok. 97% zbudowany jest z keratyny – specyficznego białka wytwarzanego przez keratynocyty – komórki usytuowane w macierzy włosa, w samej jego podstawy. To właśnie z tego miejsca (poprzez naczynia krwionośne) włos czerpie materiał budulcowy, niezbędny do zdrowego wzrostu. Głównym materiałem tworzącym strukturę włosa są aminokwasy siarkowe: cysteina i metionina. Aminokwasy te łączą się ze sobą wiązaniami dwusiarczkowymi – jednymi z najsilniejszych wiązań białkowych w ludzkim organizmie - i tworzą w ten sposób keratynę. W całym tym procesie bierze udział wspomniana już biotyna z lizyną (również aminokwas), miedź i cynk. To właśnie poprawnie ustrukturalizowana keratyna odpowiada za wytrzymałość i elastyczność włosów.
Jeśli chcemy, żeby nasze włosy rosły szybko i zdrowo, to właśnie aminokwasów siarkowych powinniśmy szukać w składzie preparatów na włosy. Zwróćmy uwagę, czy występują one razem (czyli cysteina, metionina i lizyna) i w odpowiednich proporcjach. Oczywiście sprawdźmy też obecność biotyny, miedzi, cynku i selenu. Nie zaszkodzą również witaminy kondycjonujące skórę, bo im lepiej odżywiona i nawilżona skóra, tym włos mocniej jest w niej zakotwiczony i lepiej odżywiony.
Mgr Marta Wróblewska