Trwa ładowanie...
d6sdwpc
Materiał Partnera
Uroda

Zestawienie popularnych kapsułek na włosy i paznokcie. Na co zwrócić uwagę, żeby wybrać najlepiej

Większość z nas zwraca uwagę na kondycję własnych włosów. Jeśli nie ze względów urody, to przynajmniej pod kątem zdrowia, bo gęste i lśniące włosy świadczą o dobrym stanie organizmu. Nic więc dziwnego, że na rynku wprost roi się od przeróżnych tabletek na włosy i paznokcie. Po które produkty sięgnąć, gdy włosy stają się słabe, zaczynają wypadać, a co gorsza nowe włosy nie pojawiają się na głowie zbyt szybko?
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Suplement diety
Suplement diety (materiały partnera)
d6sdwpc

Wybór wcale nie jest oczywisty. Nie dość, że wymaga żmudnej pracy porównawczej, to też dużej wiedzy z zakresu działania poszczególnych substancji. Okazuje się bowiem, że nie wszystkie składniki umieszczane w tabletkach na włosy zapewnią ich piękny i zdrowy wygląd. Skąd więc się tam wzięły? Czasami ich obecność opiera się na tzw. „tradycyjnym stosowaniu” w tym wskazaniu, co niestety nie zawsze potwierdzone jest w ogólnie uznanych badaniach naukowych. Tak jest w przypadku wielu składników roślinnych: skrzypu, pokrzywy, soi, prosa itp. popularnie używanych w tzw. medycynie ludowej. (tab. 1. Zestawienie produktów ze składnikami pochodzenia roślinnego) Kolejna grupa składników, to tanie „wypełniacze” – zwykle powszechnie obecne witaminy i minerały, które nie mają wpływu na stan włosów, ale są dodane w celu stworzenia wrażenia, że produkt ma bogaty skład (tab. 2. Zestawienie produktów ze składnikami bez potwierdzonego działania na włosy). Czasami jest wręcz przeciwnie i produkt bazuje dosłownie na jednym składniku, za to w dużej dawce. Część takich produktów jest nawet zarejestrowana jako lek. Cóż z tego, jeśli taki lek pomaga tylko i wyłącznie w przypadku niedoboru jednego składnika? A jeśli mamy inne niedobory? Potrzebujemy kompleksowej regeneracji po przebytej chorobie, po ciąży, po stresujących przeżyciach? A może zwyczajnie nie dostarczamy do organizmu wystarczającej ilości składników budulcowych, z których tworzone są włosy i paznokcie?

Witaminy i minerały, które faktycznie mogą pomóc

Biotyna – stosunkowo tani, a do tego dosyć znany składnik, o faktycznie potwierdzonym działaniu na włosy – m.in. wspomaga prawidłowe kształtowanie się keratyny wspólnie z lizyną. Tak więc produkty z biotyną faktycznie pomogą odzyskać zdrowe włosy, ale tylko w przypadku, kiedy zły ich stan wynika z niedoborów biotyny. O ten jednak wyjątkowo trudno, bo wg. Polskiego Instytutu Żywności i Żywienia biotyna powszechnie występuje w pożywieniu roślinnym oraz zwierzęcym, a w przypadku ludzi zdrowych, żywiących się prawidłowo niedobory tej witaminy są mało prawdopodobne. W takim wypadku nawet 5mg biotyny pozostanie na nasze włosy bez wpływu. Złożoność problemu, jakim jest osłabienie i nadmierne wypadanie włosów, dostrzeżono już na wielu rynkach zachodnich, gdzie jednoskładnikowe preparaty na włosy i paznokcie odchodzą już do lamusa.

d6sdwpc

Miedź – Jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i wchłaniania żelaza. Wchodzi w skład enzymów biorących udział w tworzeniu wiązań kolagenu, elastyny i melaniny (odpowiedzialnej za pigmentację skóry i włosów). To silny antyoksydant hamujący stany zapalne i opóźniający procesy starzenia. Najważniejszy z punktu widzenia stanu naszych włosów jest fakt, że miedź uczestniczy w utrzymaniu struktury keratyny, czyli białka specyficznego dla włosów i paznokci.

Selen - prawdziwy super pierwiastek, jeśli chodzi o cały nasz organizm, mimo tego rzadko spotykany w suplementach diety. Wchodzi w skład enzymów tworzących barierę antyoksydacyjną. Bierze udział w procesach metabolicznych komórek i hormonów tarczycy. Może obniżyć ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów. To właśnie potencjał selenu do walki z wolnymi rodnikami oraz utrzymywania równowagi hormonalnej tarczycy przekłada się na zdrowie i prawidłowy wzrost włosów. W Polsce, z racji na gleby ubogie w selen, notujemy niski jego poziom w rodzimym pożywieniu.

Cynk – wchodzi w skład ponad 300 enzymów w ludzkim organizmie, w tym enzymów tworzących barierę antyoksydacyjną. Jest niezbędny do produkcji i funkcjonowania wielu hormonów. Bierze udział w przemianach tłuszczy i węglowodanów, a także przemianach energetycznych. Najważniejsza dla włosów i paznokci rola (poza funkcją antyoksydacyjną) to udział cynku w procesach biosyntezy białka. Niedobór cynku w sposób bezpośredni przyczynia się do wypadania włosów.

Nowoczesne rozwiązania – między mikroskopem a urodą

d6sdwpc

Może nie warto dzielić włosa na czworo, ale warto przyjrzeć się nieco bliżej, żeby poznać podstawowe zasady jego budowy. Każdy włos w ok. 97% zbudowany jest z keratyny – specyficznego białka wytwarzanego przez keratynocyty – komórki usytuowane w macierzy włosa, w samej jego podstawy. To właśnie z tego miejsca (poprzez naczynia krwionośne) włos czerpie materiał budulcowy, niezbędny do zdrowego wzrostu. Głównym materiałem tworzącym strukturę włosa są aminokwasy siarkowe: cysteina i metionina. Aminokwasy te łączą się ze sobą wiązaniami dwusiarczkowymi – jednymi z najsilniejszych wiązań białkowych w ludzkim organizmie - i tworzą w ten sposób keratynę. W całym tym procesie bierze udział wspomniana już biotyna z lizyną (również aminokwas), miedź i cynk. To właśnie poprawnie ustrukturalizowana keratyna odpowiada za wytrzymałość i elastyczność włosów.

Jeśli chcemy, żeby nasze włosy rosły szybko i zdrowo, to właśnie aminokwasów siarkowych powinniśmy szukać w składzie preparatów na włosy. Zwróćmy uwagę, czy występują one razem (czyli cysteina, metionina i lizyna) i w odpowiednich proporcjach. Oczywiście sprawdźmy też obecność biotyny, miedzi, cynku i selenu. Nie zaszkodzą również witaminy kondycjonujące skórę, bo im lepiej odżywiona i nawilżona skóra, tym włos mocniej jest w niej zakotwiczony i lepiej odżywiony.

Mgr Marta Wróblewska

d6sdwpc

Podziel się opinią

Share
d6sdwpc
d6sdwpc