Zielone kwiaty doniczkowe

Zielone kwiaty doniczkowe mają nieoceniony wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne. Oczyszczają powietrze, dekorując jednocześnie wnętrza naszych mieszkań i domów. Sprawdź, jakie rośliny doniczkowe sprawdzą się u ciebie.

Zielone kwiaty doniczkowe
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.12.2018 | aktual.: 03.01.2019 13:08

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zielone kwiaty doniczkowe na parapet

Parapet jest idealnym miejscem dla światłolubnych kwiatów doniczkowych. W tym miejscu najlepiej poczują się nieco niższe i mniej ekspansywne rośliny takie jak Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum). Osiąga ona wysokość do 50 cm. Kwitnie od marca do czerwca. Nie jest trudna w pielęgnacji. Pasują jej miejsca nasłonecznione i półcieniste. Nie lubi ani bardzo silnego światła, ani ciemności. Latem należy ją podlewać dwa lub trzy razy w tygodniu, a zimą nieco rzadziej. W okresie wiosennym warto zastosować nawóz do roślin ozdobnych.

Zielistka sprawdzi się na parapecie lub na wysokich stanowiskach. Gatunek ten znalazł się na liście roślin o wyjątkowym działaniu oczyszczającym. Według badaczy z NASA radzi sobie ze szkodliwym aldehydem mrówkowym, ksylenami czy toluenem.

Na parapecie dobrze czuje się też sukulent Grubosz jajowaty (Crassula ovata). Jego wysokość to od 20 cm do 1 m. Roślina charakteryzuje się mięsistymi liśćmi i upodobaniem do warunków afrykańskich. Oznacza to, że w dzień lubi ciepło, a nocą wyraźniejszy chłód. Źle reaguje na nadmierne gorąco oraz na mróz. Grubosza należy podlewać obficie, ale dopiero gdy podłoże będzie całkiem suche. Roślinę nawozi się dwukrotnie – wiosną i latem.

Kolejnym zielonem kwiatem doniczkowym jest Zanokcica (Asplenium). Gatunek ten lubi półcienie, więc sprawdzi się na parapetach w pokojach północnych. Roślina rośnie na wysokość od 20 do 45 cm. Podlewa się ją w sposób umiarkowany, ale częsty. Podłoże musi być zawsze wilgotne. Warto o to zadbać w szczególności zimą. Zanokcica ma wiele odmian, w tym m.in. Crissie, Victorię, Osakę, Leslie czy Variegatum. Różnią się one wielkością oraz kształtem i barwą liści.

Begonia królewska (Begonia rex) także lubi półcieniste stanowiska. Liście tej rośliny mają różnorodne odcienie. Czasem zakwita. Podlewać ją należy w sposób umiarkowany i tylko wtedy, gdy podłoże będzie z wierzchu suche. Nie powinno się jej zraszać ani nabłyszczać. Begonia królewska potrzebuje przepuszczalnego podłoża oraz nawozu dla roślin ozdobnych. Roślinę należy traktować z ostrożnością, gdyż jej budowa jest podatna na złamania.

Duże zielone kwiaty doniczkowe

Duże zielone kwiaty doniczkowe sprawdzą się w salonach, sypialniach i gabinetach. Często wybór pada na atrakcyjnego Figowca benjamina (Ficus benjamina), który, podobnie jak wyżej wspomniana Zielistka Sternberga, oczyszcza powietrze ze szkodliwych substancji znajdujących się w produktach codziennego użytku. Roślinę należy umieszczać w miejscach dobrze oświetlonych, a więc najlepiej w pomieszczeniach południowych. Latem figowca podlewa się do dwóch razy tygodniowo, a zimą rzadziej – co tydzień lub co dziesięć dni. Fikus chętnie się rozrasta, więc warto go czasem przycinać.

Dracena obrzeżona (Dracaena marginata) to kolejny zielony kwiat o właściwościach oczyszczających. Oprócz wymienionego już aldehydu mrówkowego, ksylenów i toluenów radzi sobie dodatkowo z trichloroetenem, który jest składnikiem niektórych rozpuszczalników. Dracena wyróżnia się długimi rozłożystymi liśćmi. W warunkach domowych osiąga wysokość do 80 cm. Latem lubi umiarkowane podlewanie raz w tygodniu. Zimą rzadziej, choć nie można też przesuszyć rośliny. Dracena najlepiej czuje się w miejscach nasłonecznionych i półcienistych. Przesadzanie młodych kwiatów powinno odbywać się raz w roku, a w przypadku starszych co 2-3 lata.

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata) to następna super-roślina o oczyszczających zdolnościach. Radzi sobie z tym, co dracena obrzeżona, a w dodatku wygrywa w starciu z benzenem, który stanowi składnik detergentów, tworzyw sztucznych, acetonu, włókien syntetycznych czy pestycydów. Sansewieria ma piękne szerokie, falujące zielone liście o żółtych obrzeżach. Do gustu przypadają jej suche miejsca – zarówno nasłonecznione, jak i zacienione. Wysokość Sansewierii mieści się w przedziale od 40 do 80 cm. Kwitnie między listopadem a kwietniem. Latem należy ją podlewać co tydzień lub dwa tygodnie, a zimą co trzy tygodnie.

Chamedora wytworna (Chamedorea elegans) ma wysokość od 1 do 2 m. Potrzebuje dość dużo miejsca ze względu na rozłożyste liście. Najlepsze warunki dla Chamedory to półcieniste, nieco chłodne (najlepiej do 18°) pomieszczenie. Podlewać ją należy w sposób umiarkowany – po przeschnięciu podłoża. Jeśli korzenie w doniczce bardzo się rozrosną, to roślinę trzeba przesadzić. Chamedora czasem kwitnie – pojawiają się wtedy drobne żółte kwiaty. Podobnie jak Sansewieria gwinejska, gatunek wykazuje właściwości oczyszczające, dzięki czemu znalazła się na liście najskuteczniejszych roślin według NASA. Potrafi zwalczyć benzen, aldehyd mrówkowy, trichloroeten, ksyleny i toluen.

Komentarze (0)