Blisko ludzi#ZielonyListopad – dzień 15. Nie używaj jednorazowych gąbek do naczyń

#ZielonyListopad – dzień 15. Nie używaj jednorazowych gąbek do naczyń

#ZielonyListopad – dzień 15. Nie używaj jednorazowych gąbek do naczyń

15.11.2019 13:08, aktual.: 15.11.2019 21:04

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Choć większość z nas nie przepada za zmywaniem naczyń, musimy to robić i robimy zwykle bezrefleksyjnie. Warto jednak zmienić codzienne nawyki, a tradycyjne gąbki zastąpić ekologicznymi szczotkami i myjkami.

Prawdopodobnie większość z nas nie zastanawia się nad tym, w jaki sposób zmywa naczynia. Nie mamy świadomości, że aby żyć w duchu eko i zatroszczyć się o planetę, wystarczy naprawdę niewielka zmiana. Taka jak zrezygnowanie z popularnych zmywaków, które po kilku użyciach lądują w koszu.

#ZielonyListopad. Nie kupuj już gąbek do mycia naczyń

Gąbka do mycia naczyń to prawdziwe siedlisko bakterii. Używamy jej codziennie, a gdy przestaje nam służyć, trafia do kosza na śmieci wraz z innymi odpadami. Wystarczy jednak zamienić ją na drewnianą szczotkę czy konopną myjkę, by zrobić dobrą rzecz dla planety.

Myjki konopne kosztują ok. 10 zł za sztukę i posłużą nam nawet 3 miesiące. W przeciwieństwie do tradycyjnych gąbek nie gniją i nie wydzielają przykrego zapachu po kilku użyciach. Gdy taka szmatka się zużyje, należy wyrzucić ją do odpadów bio lub do kompostownika.

Ceny drewnianych szczotek zaczynają się już od kilku złotych. Takie szczotki posłużą nam przez wiele miesięcy, jeśli tylko będziemy o nie odpowiednio dbać. Wystarczy posmarować trzon olejem przed pierwszym użyciem (można powtarzać raz na kilka tygodni) i dokładnie osuszać szczotkę po wykorzystaniu. Gdyby podsumować koszty – to nie tylko bardziej ekologiczna, ale również tańsza alternatywa tradycyjnych zmywaków.

W ramach akcji #ZielonyListopad pokazujemy czytelniczkom WP Kobieta, że życie w duchu eko nie musi być ani trudne, ani kosztowne. Wystarczy wprowadzić w swoim życiu kilka drobnych zmian, które pomogą nam zatroszczyć się o dobro naszej planety. Nie musimy wydawać fortuny na nowe sprzęty czy modne akcesoria. Czasem wystarczy jeden mały krok. Zróbmy to nie tylko dla nas, ale również dla przyszłych pokoleń.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)