FitnessZmęczone oczy. Jak im pomóc?

Zmęczone oczy. Jak im pomóc?

Zmęczone oczy. Jak im pomóc?
Źródło zdjęć: © Fotolia
23.11.2015 10:35, aktualizacja: 24.12.2015 08:46

Twoje oczy są zaczerwienione, pieką i łzawią, a w dodatku masz obrzmiałe powieki? To typowe objawy zmęczenia wzroku – bardzo powszechnego problemu nękającego współczesnego Polaka, do którego przyczynia się spędzanie wielu godzin przed monitorem komputera czy ekranem telewizora, czytanie w złym świetle, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub długotrwałe prowadzenie auta, zwłaszcza w nocy. Jak sobie z tym poradzić?

Na szczęście nie brakuje sposobów na złagodzenie dolegliwości będących zazwyczaj konsekwencją naszego stylu życia. Gdy oczy stają się zmęczone, podrażnione, zaczerwienione i przekrwione, a skóra wokół nich wygląda na opuchniętą i obrzmiałą lub ciemniejszą niż zwykle, warto sięgnąć po specjalne preparaty, które znajdziemy w drogeriach czy aptekach.

By lepiej widzieć

Najłatwiejsze w stosowaniu są krople, w składzie których znajdziemy np. kwas hialuronowy, nawilżający powierzchnię oka i łagodzący podrażnienia. Dobrym rozwiązaniem są także preparaty przeznaczone do pielęgnacji cienkiej i bardzo wrażliwej skóry wokół oczu, szczególnie szybko reagującej na zmęczenie. Takie produkty pomagają usunąć jego oznaki, zwłaszcza zasinienie i obrzęki, przeciwdziałając ich ponownemu powstawaniu.

Na rynku znajdziemy też sporo specyfików opartych na naturalnych składnikach, np. świetliku. Ta niepozorna roślina, porastająca łąki i pastwiska, już w średniowieczu była ceniona jako remedium na problemy ze wzrokiem – wierzono, że przyrządzony z niej napar pomaga nawet wyleczyć człowieka ze ślepoty. Dziś żele ze świetlikiem doskonale łagodzą zmęczenie wzroku po długim oglądaniu telewizji albo czytaniu w złym świetle. Wygładzają skórę wokół oczu, likwidują podrażnienia i zaczerwienienia, zmniejszają obrzęki oraz działają kojąco na obolałe powieki.

Siła roślin

Medycyna naturalna od wieków wykorzystuje dobroczynne właściwości wielu roślin. Jedna z nich jest wspomniany już świetlik, który ze względu na wysoką zawartość glikozydów irydoidowych działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie oraz ściągająco. Sprawdzi się również w przypadku nadmiernego łzawienia oczu. Na zmęczone oczy należy przyłożyć okłady z odwaru przygotowanego z dwóch łyżek suszonego świetlika, które zalewamy szklanką zimnej wody, gotujemy ok. 5 minut, a następnie wystudzamy.

W łagodzeniu dolegliwości sprawdzą się także kompresy z werbeny (dwie łyżki suszu zalewamy wrzątkiem i parzymy 10-15 minut), które pomogą też w przypadku zapalenia spojówek, a także rumianku (roślina kryje solidną dawkę olejku eterycznego, bardzo bogatego w azulen i związki kumarynowe – naturalne substancje chemiczne wykazująca silne działanie przeciwzapalne, łagodzące i bakteriostatyczne oraz powodujące zmniejszenie obrzęków).

Na zmęczone oczy warto przykładać również schłodzone plasterki ogórka (likwiduje opuchnięcia, cienie pod oczami, działa ściągająco, wygładzająco i oczyszczająco) albo ziemniaka, którego możemy też zatrzeć na tarce, a powstałą masę nałożyć na pół godziny na zamknięte powieki.

Herbata czy mleko?

Jeśli doskwierają nam zmęczone oczy, możemy przetestować właściwości wody różanej pozyskiwanej w procesie destylacji płatków kilku odmian róży, zwłaszcza damasceńskiej. Okłady z tego hydrolatu sprawdzą się nie tylko w przypadku problemów ze wzrokiem, ponieważ są również skutecznym remedium na suchą i wrażliwą skórę.

Popularnym sposobem na poprawę kondycji oczu są kompresy z herbaty, która kryje w sobie wiele cennych substancji, m.in. działających ściągająco i przeciwzapalnie garbników pomagających zlikwidować obrzęki oraz złagodzić ból. Wystarczy zaparzyć dwie torebki zielonej lub czarnej herbaty (nie powinna być aromatyzowana, może wówczas podrażniać spojówki), później schłodzić je w lodówce i przyłożyć na powieki, na kwadrans.

Podobne właściwości wykazuje mleko, bogate w aminokwasy, kwas mlekowy oraz liczne witaminy, które łagodzą podrażnienia i redukują obrzęki. Na zmęczone oczy warto przynajmniej raz dziennie nałożyć płatki kosmetyczne namoczone w schłodzonym mleku. Można również w ten sam sposób wykorzystać kostki lodu owinięte w bawełnianą chusteczkę. Na kondycję skóry wokół oka świetnie wpłynie też delikatny masaż wykonany takim lodowym zawiniątkiem.

Jeśli chcemy zapobiec dolegliwościom i zmęczeniu oczu, musimy pamiętać o wprowadzeniu do jadłospisu korzystnych dla wzroku produktów, np. przetworów z aronii, która wspaniałe właściwości zawdzięcza m.in. naturalnym barwnikom – antocyjanom działającym przeciwzapalnie i pobudzającym organizm do produkcji rodopsyny, czyli związku stanowiącego światłoczuły barwnik siatkówki i umożliwiającego prawidłowe widzenie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także