Zmieniasz pościel raz w miesiącu? To ogromny błąd
Jak często należy zmieniać pościel, by zadbać o higienę? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które dbają o komfort i czystość swojego miejsca snu. Okazuje się, że wiele osób popełnia tu błąd.
Dbając o czystość pościeli, dbamy nie tylko o świeżość łóżka, ale i o własne zdrowie. Pościel staje się miejscem gromadzenia bakterii, grzybów i roztoczy, które mogą prowadzić do alergii i innych problemów zdrowotnych.
Badania pokazują, że przeciętny człowiek spędza w łóżku około 25 lat swojego życia, dlatego tak ważne jest, aby warunki, w których wypoczywamy, były higieniczne.
Jak często prać pościel?
Nie ma nic przyjemniejszego niż położenie się do łóżka pod czystą, świeżo wypraną pościelą. Jednak jak często powinniśmy ją zmieniać? Większość z nas robi to rzadziej, niż zalecają eksperci, a to może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rośliny przed urlopem. Co zrobić, by nie wyschły podczas nieobecności
Naukowcy z Uniwersytetu Australii Południowej na łamach portalu "The Conversation" opublikowali badania, z których wynika, że pościel powinniśmy prać minimum raz na dwa tygodnie, a najlepiej co tydzień. W innym przypadku gromadzące się w niej bakterie, grzyby i roztocza mogą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia.
Według dermatolożki dr Annie Gonzalez, pościel powinna być zmieniana co najmniej raz w tygodniu. Regularna wymiana pomaga usunąć nie tylko zabrudzenia, ale również drobnoustroje, które osadzają się na tkaninach. Specjalista z Grossman School of Medicine dr Philip Tierno dodaje, że obecność pokrowca na materac może wydłużyć czas między praniami, jednak nie przekraczajmy dwóch tygodni.
Co kryje się w naszej pościeli?
Nasza skóra naturalnie wydziela pot, sebum i złuszcza się podczas snu. Do tego dochodzą bakterie, wirusy i inne mikroorganizmy, które osadzają się na tkaninach. Eksperci podkreślają, że jeśli zmieniamy pościel zbyt rzadko, stwarzamy idealne środowisko dla rozwoju szkodliwych drobnoustrojów.
Według badaczy, tkaniny łóżkowe z czasem stają się siedliskiem roztoczy, tłuszczu, potu i naskórka. Świeżo uprana pościel nie tylko dba o nasz komfort, ale również zmniejsza ryzyko reakcji alergicznych. Grzyby i bakterie rozwijają się szczególnie intensywnie, gdy pościel prana jest rzadziej niż zalecane.
Chemiczka Sylwia Panek w jednym ze swoich postów na Instagramie podkreśliła, że niektórzy zmieniają pościel raz na kilka miesięcy, co jest dużym błędem. – "Bakterie, wirusy, grzyby, roztocza, a nawet pasożyty mogą towarzyszyć nam każdej nocy" – ostrzegła.
Większość ludzi jednak nie zdaje sobie sprawy, jak dużą różnicę może to zrobić. – "Ja zmieniam mniej więcej raz na miesiąc – ze świadomością, że to za rzadko – ogłaszam postanowienie poprawy" – napisała jedna z internautek.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!