Trwa ładowanie...
sen
ZS
27-09-2022 19:03

Zmora przychodzi nocą. Kto jej doświadczył, przyznaje, że budzi przerażenie

Problemy ze snem wiążą się nie tylko z wybudzaniem w środku nocy i koszmarami. Spora część ludności doświadcza paraliżu przysennego, który w dawnych wierzeniach był utożsamiany ze spotkaniem z demonami. Skąd się bierze paraliż i jakie są jego objawy?

Kiedyś paraliż przysenny utożsamiano z tzw. zmorąKiedyś paraliż przysenny utożsamiano z tzw. zmorąŹródło: Adobe Stock, fot: Adobe
d3xy1e3
d3xy1e3

Dobry sen jest niezbędny dla naszego zdrowia, zarówno fizycznego, jak i psychicznego. Wiele osób ma jednak problemy z tym, aby prawidłowo wypoczywać w trakcie snu. Na przeszkodzie stoi łatwe wybudzanie się, powracające koszmary lub też coś, co określa się mianem paraliżu przysennego. Skąd się bierze i jak objawia?

Zmora, duchy i demony

Wiele lat temu uważano, że problemy ze snem i nocne koszmary o tym, że tracimy kontrolę nad swoim ciałem, choć umysł jest w pełni sprawny, jest znakiem, że odwiedziła nas nocna zmora. Po trudnej nocy osoba, która doświadczyła owego spotkania, budziła się zmęczona i ospała. Osoby, które doświadczały wówczas paraliżu przysennego, mówiły o tym, że czuły nacisk na klatkę piersiową, jakby ktoś próbował je udusić. Z tego właśnie powodu ludzie wierzyli, że nocne koszmary są oznaką, że mamy do czynienia z demonem lub nieprzyjaznym duchem.

Co więcej, nacisk na klatkę piersiową nie jest jedynym problemem. U części osób pojawiały się bowiem, często przerażające, halucynacje, poczucie czyjejś obecności. Dawne opisy dziś utożsamiane są z nieprzyjemnym doświadczeniem, jakim jest paraliż przysenny.

Zmora a paraliż przysenny

Osoby, które doświadczyły paraliżu przysennego, tłumaczą, że podczas tego doświadczenia nie są w stanie poruszyć swoim ciałem, ani wydobyć z siebie żadnego dźwięku. Umysł jednak pozostaje w pełni przytomny i, krótko mówiąc, może nam płatać figle. W sieci znajdziemy wyjaśnienie tej przykrej sytuacji - paraliż oraz halucynacje, których można w tym czasie doświadczać, prawdopodobnie powiązana jest z tym, że nasz mózg wybudził się ze snu szybciej, niż ciało. Epizod paraliżu może pojawić się zarówno przy wybudzaniu, jak i podczas zasypiania.

d3xy1e3

Paraliż przysenny jest dziś zaliczany do jednego z zaburzeń snu. Możemy znaleźć informacje, że prawdopodobnie paraliże przytrafiają się ok. 25-30 proc. ludzkości.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Sprawdzam! Herbapol Polana

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3xy1e3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xy1e3