FitnessZmywanie, gotowanie i sprzątanie obniża ryzyko choroby Alzheimera

Zmywanie, gotowanie i sprzątanie obniża ryzyko choroby Alzheimera

Zmywanie, gotowanie i sprzątanie obniża ryzyko choroby Alzheimera

20.04.2012 13:08, aktual.: 09.08.2013 13:29

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nie lubisz zmywać, sprzątać, gotować? Być może wyniki badań opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma Neurology, zachęcą cię do częstszego angażowania się w prace domowe. Eksperci z Chicago twierdzą bowiem, że wykonywanie prostych prac domowych może zapobiec chorobie Alzheimera.

Nie lubisz zmywać, sprzątać, gotować? Być może wyniki badań opublikowane w internetowym wydaniu czasopisma Neurology, zachęcą cię do częstszego angażowania się w prace domowe. Eksperci z Chicago twierdzą bowiem, że wykonywanie prostych prac domowych może zapobiec chorobie Alzheimera.

Naukowcy obserwowali 716 osób ze średnią wieku 82 lata. Aktywność była mierzona za pomocą specjalnego urządzenia monitorującego ich zachowanie. Uczestnicy byli także poddawani dodatkowym badaniom, które sprawdzały ich pamięć i zdolność myślenia. Po około trzech latach u 71 z nich zdiagnozowano chorobę Alzheimera. Okazało się, że osoby najmniej aktywne były aż dwukrotnie bardziej narażone na rozwój tej choroby.

- Wyniki badań pokazują, że wszystkie ćwiczenia fizyczne, również takie jak gotowanie, zmywanie naczyń czy sprzątanie, skutecznie obniżają ryzyko choroby Alzheimera – mówi dr Aron Buchman z Rush University Medical Center w Chicago. Ponadto ekspert zaznacza, że rezultaty badań udowadniają, że nie tylko ludzie w młodym wieku powinni być aktywni fizycznie, ale również osoby starsze, które nie mogą pozwolić sobie już na duży wysiłek, mogą za pomocą codziennych obowiązków zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

- Myślę, że te badania dają bardzo jasny komunikat: więcej się ruszać – wyjaśnia dr Steven Arnold, psychiatra i neurolog z University of Pennsylvania oraz dyrektor Penn Memory Center.

Dr Anne Corbett z Alzheimer's Society uważa, że wyniki badań są intersujące. Pokazują, że są dobre sposoby na walkę ze schorzeniem, które nie wymagają dużego zaangażowania. – Już wcześniej stwierdzono, że regularne ćwiczenia fizyczne są skuteczną metodą na obniżenie ryzyka zachorowania na demencję i to nawet o 45 proc. Ale teraz naukowcy odkryli, że także proste czynności, takie jak gotowanie czy sprzątanie mogą zapobiec tej chorobie.

Specjaliści zachęcają młodych ludzi do codziennej aktywności fizycznej (także do wykonywania prac domowych), która może przynieść same korzyści w wieku starszym. Chociaż badania sugerują, że nawet ludzie w wieku 80 lat mogą zmniejszyć ryzyko choroby Alzheimera.

Tekst Monika Stypułkowska (ms/ags), na podst. The Daily Mail i vitals.msnbc.msn.com

Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (12)