Znasz tę ukrytą funkcję z publicznych toalet? Pozwala zachować większą higienę
Każda z nas korzystała nieraz z publicznej toalety. Wiadomo, że czai się tam mnóstwo bakterii. Ważna jest więc odpowiednie zachowanie higieny po załatwieniu swojej potrzeby. Okazuje się, że jest jedna funkcjonalność, która nam w tym pomaga. Nie każdy o niej wie.
21.11.2022 19:48
Ukryta funkcja drzwi w publicznych toaletach
Publiczne toalety mają wiele udogodnień i unowocześnień. Coraz częściej można spotkać się z kranami bezdotykowymi, automatycznymi dozownikami mydła, suszarkami do rąk z czujnikiem ruchu. Wygląda to nieco inaczej niż w łazienkach domowych, w których można samodzielnie odkręcić kran z wodą i wytrzeć dłonie w ręcznik. Dlaczego w toaletach publicznych jest inaczej?
Czytaj także: Widzisz taki wieszak? Od razu wyjdź i dzwoń na policję
Odpowiedź jest prosta - ze względów higienicznych. Z toalet publicznych korzystają codziennie setki, jeśli nie tysiące ludzi, niezależnie, czy jest to galeria handlowa, stacja paliw czy stacja kolejowa. Takie miejsca są regularnie czyszczone, jednak wciąż istnieje duże ryzyko, że wraz z dotknięciem drzwi czy klapy sedesowej na twoich dłoniach zagości duża liczba nieproszonych baterii. Dlatego tak ważne jest zachowanie higieny i dokładne mycie rąk. Aby ograniczyć dotykanie sprzętów i powierzchni do minimum, szczególnie po i w trakcie mycia, opatentowano bezdotykowe krany czy dozowniki. Podobnie jest z drzwiami.
Być może zauważyłaś, że drzwi prowadzące do publicznych toalet są często projektowane w podobny sposób. To nie jest przypadek. Kiedy po skorzystaniu z toalety umyjesz dokładnie ręce i osuszysz je w suszarce lub z pomocą higienicznych jednorazowych ręczników, musisz jeszcze wydostać się z pomieszczenia. Chwycenie za brudną klamkę i otwarcie drzwi sprawi, że umycie rąk spełznie na niczym. Dlatego w tak wielu toaletach montuje się drzwi otwierane na zewnątrz, które możesz po prostu popchnąć.
Jest także dodatkowa ukryta funkcja takich drzwi, która pomaga otwierać je bez użycia rąk, ale z użyciem nóg. Aby to ułatwić, w wielu drzwiach na samym dole, przy podłodze, montuje się blachę. Możesz wówczas uchylić drzwi butem, nie pozostawiając śladów.