Żonaci mężczyźni będą mogli udzielać sakramentów. Nietypowa decyzja arcybiskupa
Abp Grzegorz Ryś wprowadził w swojej diecezji w Łodzi diakonat stały. Dzięki temu, po przyjęciu święceń, żonaci mężczyźni będą mogli w dużym stopniu zastępować księży, np. odczytywać kazania czy udzielać sakramentu chrztu świętego.
Diakon może udzielać chrztu, komunii, ślubów, wygłaszać kazania oraz odprawiać pogrzeby. Zabronione jest mu jedynie sprawowanie mszy św., spowiadanie i udzielanie sakramentu namaszczenia chorych. Funkcja diakona stałego jest rzadko spotykana w Polsce, ale na terenie Europy Zachodniej mało kogo dziwi.
Zobacz także: "Każda chce zatańczyć z księdzem". Zabawa po mszy prymicyjnej przyćmiewa niejedno wesele
Święcenia diakonatu mogą przyjąć mężczyźni, którzy skończyli 35 lat i wcześniej zdobyli odpowiednie przygotowanie teologiczne. Co więcej, jeśli są żonaci, musi uzyskać pisemną zgodę żony na sprawowanie funkcji. Potrzebna będzie im też pisemna opinia miejscowego proboszcza i życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła.
"Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z Abp Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć święcenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne" – tłumaczy rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej, ks. Paweł Kłys.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl