Trwa ładowanie...

Żonaci mężczyźni będą mogli udzielać sakramentów. Nietypowa decyzja arcybiskupa

Abp Grzegorz Ryś wprowadził w swojej diecezji w Łodzi diakonat stały. Dzięki temu, po przyjęciu święceń, żonaci mężczyźni będą mogli w dużym stopniu zastępować księży, np. odczytywać kazania czy udzielać sakramentu chrztu świętego.

Żonaci mężczyźni będą mogli udzielać sakramentów. Nietypowa decyzja arcybiskupaŹródło: 123RF
d39dp4i
d39dp4i

Diakon może udzielać chrztu, komunii, ślubów, wygłaszać kazania oraz odprawiać pogrzeby. Zabronione jest mu jedynie sprawowanie mszy św., spowiadanie i udzielanie sakramentu namaszczenia chorych. Funkcja diakona stałego jest rzadko spotykana w Polsce, ale na terenie Europy Zachodniej mało kogo dziwi.

Święcenia diakonatu mogą przyjąć mężczyźni, którzy skończyli 35 lat i wcześniej zdobyli odpowiednie przygotowanie teologiczne. Co więcej, jeśli są żonaci, musi uzyskać pisemną zgodę żony na sprawowanie funkcji. Potrzebna będzie im też pisemna opinia miejscowego proboszcza i życiorys uwzględniający zdobytą formację i zaangażowanie w życie Kościoła.

d39dp4i

"Po przedstawieniu tych dokumentów kandydat udaje się wraz z proboszczem na rozmowę z Abp Rysiem. Jeśli po takiej rozmowie arcybiskup dojdzie do wniosku, że ten człowiek może przyjąć święcenia, kandydat zgłasza się do Ośrodka Formacji Diakonów Stałych Archidiecezji Łódzkiej i tam podejmuje studia teologiczne" – tłumaczy rzecznik prasowy archidiecezji łódzkiej, ks. Paweł Kłys.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d39dp4i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39dp4i