Zostawił torbę na rynku w Krakowie. Amerykanin był w szoku
Amerykanin odwiedził Kraków. Chciał przekonać się, czy Polska jest bezpiecznym miastem do życia. W tym celu przeprowadził test, pozostawiając torbę na środku rynku. Wyniki go zaskoczyły.
Amerykanin postanowił przeprowadzić nietypowy eksperyment w centrum Krakowa. Wybrał najbardziej charakterystyczne miejsce w mieście - Rynek Główny. To właśnie tam, w letni dzień, postanowił zostawić swoją torbę na środku placu i sprawdzić, co się z nią stanie przez godzinę.
Chciał zobaczyć, jak mieszkańcy i turyści zareagują na pozostawiony bez opieki przedmiot. Wszystko obserwował z pomocą ukrytej kamery.
Nietypowy eksperyment w centrum Krakowa
"Czy Kraków jest bezpieczny? Wierzymy, że tak, ale postanowiliśmy wystawić to na próbę. W letni dzień zostawiliśmy torbę bez opieki na godzinę na tętniącym życiem Rynku Głównym. Czy przetrwa, czy zostanie skradziona?" - napisali twórcy kanału "Goodtime Monty".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Przez godzinę torba leżała na Rynku Głównym, w samym centrum miasta, gdzie codziennie przewija się tysiące ludzi. Nikt jednak nie zwracał na nią najmniejszej uwagi.
W pewnym momencie podniosła ją jedna z nastolatek, która brała udział w wycieczce szkolnej. Chwyciła przedmiot i poszła w stronę kolegów. Okazało się jednak, że wcale nie miała złych intencji. Myślała, że torba należy do któreś z jej koleżanek. Gdy zorientowała się, że tak nie jest, zwróciła ją na miejsce.
Eksperyment zakończył się po godzinie, a torba i jej zawartość wróciły do właściciela. "Polska jest bardzo bezpiecznym krajem" - podsumował autor nagrania.
Polska w czołówce bezpiecznych krajów
Daily Express umieścił Kraków na siódmym miejscu na liście 10 najbezpieczniejszych miast Europy. To stawia go na równi z Monachium, Zurychem i Helsinkami pod względem bezpieczeństwa.
Jak czytamy na stronie "Goodtime Monty", według popularnego międzynarodowego wskaźnika przestępczości Numbeo z 2023 r., Kraków ma wynik zaledwie 25,8.
"Wynik Krakowa w kategorii bezpieczeństwa jest niższy niż każdego notowanego miasta w USA, z wyjątkiem Irvine w Kalifornii (22,3) — wynik San Jose w Kalifornii jest prawie dwukrotnie wyższy (47,7), a wynik Milwaukee w stanie Wisconsin jest prawie trzykrotnie wyższy (67,1). Ponadto ma mniej kieszonkowców niż typowe europejskie gorące miejsca metra, takie jak Paryż, Rzym czy Barcelona".
Opinie te potwierdzają zagraniczni turyści, którzy czasem nie mogą nadziwić się, jakim bezpiecznym miejscem jest Polska. Podkreślają, że jej mieszkańcy słyną z uczciwości.
"Pewnego razu telefon wypadł mi z torby w parku. Szybko się zorientowałem i wróciłem 10 minut później, ale telefonu nie było. Kolega zadzwonił na mój numer i okazało się, że ktoś zabrał go na najbliższy komisariat policji" - pisze jeden z internautów.
"W moim mieście w Polsce zgubiłam telefon dwa razy i za każdym razem ktoś go znajdywał i oddawał" - czytamy w sekcji komentarzy.
Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl