Zrównoważona dieta to pewne zdrowie i uroda
Dobre zdrowie jest podstawą piękna, a zdrowa dieta jest podstawą dobrego zdrowia. Obserwując naszą dietę, możemy wyeliminować i ograniczyć szkodliwy wpływ spożywanych przez nas produktów na nasze zdrowie i urodę, jak również zapobiegać niektórym chorobom i spowalnianiu procesów starzenia.
Dobre zdrowie jest podstawą piękna, a zdrowa dieta jest podstawą dobrego zdrowia. Obserwując naszą dietę, możemy wyeliminować i ograniczyć szkodliwy wpływ spożywanych przez nas produktów na nasze zdrowie i urodę, jak również zapobiegać niektórym chorobom i spowalnianiu procesów starzenia.
Liczne badania wskazują, że dieta śródziemnomorska jest jedną z najzdrowszych oraz sprawdzonych i może stać się podstawą naszego codziennego żywienia. Spójrzmy na niektóre ze składników, które mają bardzo duże znaczenie dla podstawy zdrowej diety. Oliwa z oliwek! To ona obniża zły cholesterol (LDL) i zwiększa poziom dobrego cholesterolu (HDL). Wysoka zawartość kwasów tłuszczowych zmniejsza nadkrzepliwość krwi, obniżając tym samym ryzyko zakrzepicy, miażdżycy i zawału serca.
Czosnek
Niewielkiego rozmiaru, lecz bardzo istotny składnik wielu potraw. Czosnek jest bogaty w witaminy A, B i C, jak również niektóre minerały, w tym potas. Oznacza to, że pomaga obniżyć ciśnienie krwi i ma właściwości moczopędne. Działa przeciwreumatycznie, dzięki bogactwu błonnika. Ale to nie wszystko pomaga także obniżyć poziom cholesterolu LDL, a regularne spożywanie zmniejsza częstość występowania raka żołądka i raka płuc.
Cebula
Pomaga zmniejszyć ryzyko chorób serca, kontroluje poziom cukru we krwi i zmniejsza poziom cholesterolu. Moczopędne i wykrztuśne właściwości pomagają obniżyć ciśnienie krwi.
Zboża
Dietetycy uważają je jako niezastąpiony składnik zrównoważonej diety. Zboża znajdują się w ryżu, makaronie, chlebie i kukurydzy. Są dobrym źródłem energii, zapewniają również dużo błonnika i witamin, zwłaszcza z grupy B i E. Pamiętajmy, że mówimy tutaj o zbożach pełnoziarnistych, zawierających pełne składniki odżywczych zbóż, a nie mniej korzystnych dostępnych w odmianach rafinowanych i przetworzonych.
Jaja
Dostarcza materiału do budowy komórek, tkanek i narządów, zostaje także wykorzystane do wytwarzania enzymów, hormonów oraz przeciwciał.
Rośliny strączkowe
Soczewica, ciecierzyca, groch i fasola (świeże i suszone) są bogate w białka i węglowodany. Najlepiej spożywać je w połączeniu ze zbożami gdyż dostarczają bardzo dużo białka.
Orzechy włoskie
Badania wykazują, że orzechy włoskie zmniejszają ryzyko chorób układu krążenia. Lecz ich wysoka kaloryczność oznacza, że nie powinny być spożywane w nadmiarze.
Tłuste ryby
Wielonienasycone kwasy tłuszczowe z rodziny Omega 3 mają najważniejsze znaczenie w naszej diecie, ponieważ pomagają chronić przed chorobami serca. Dietetycy zalecają spożywanie ich cztery lub pięć razy w tygodniu, w małych ilościach (od 100 do 200 gramów - co jest wystarczającą porcją). Ryby takie jak: tuńczyk, łosoś, makrele, sardele i sardynki, zawierają ważne składniki mineralne, zwłaszcza wapń i jod.
Warzywa i sałatki
Ich właściwości antyoksydacyjne pomagają zwalniać starzenie się skóry, zawarty w nich karoten i prowitamina A pomagają chronić przed rakiem płuc, przełyku i krtani. Sałatki i warzywa bogate w witaminę C zawierają kwas foliowy, sole i włókna, z których wszystkie odgrywają ważną rolę w zdrowej diecie.
(bb)