Związki z różnicą wieku...
Różny wiek partnerów to dla związku kolejna przyczyna potencjalnego konfliktu. Takie osoby mają inne doświadczenia i związane z tym oczekiwania. Czy można je pogodzić?
Różny wiek partnerów to dla związku kolejna przyczyna potencjalnego konfliktu. Takie osoby mają inne doświadczenia i związane z tym oczekiwania. Czy można je pogodzić?
Z badań wynika, że kobiety najczęściej łączą się w pary z mężczyznami tylko o parę lat starszymi lub równieśnikami. Jeśli nawet to pani jest wcześniej urodzona to zazwyczaj i tak różnica jest niewielka i wynosi maksymalnie pięć lat. Jak pokazują statystyki, takie związki są bardzo popularne.
Jednak demografowie zauważyli nową tendencję: rośnie liczba związków, w których partnerów charakteryzuje duża różnica wieku, czyli 10 lat lub więcej. Takich par przybywa również w Polsce. Choć spacerując po ulicach naszych miast wcale tego nie widać. To efekt tego, że związki starszej osoby z dużo młodszą wciąż wywołują w nas mieszane uczucia.
Co jakiś czas swoje programy poświęcają im autorzy popularnych talk-show. Zapraszają wtedy pary, w których np. kobieta liczy sobie 50 lat, a mężczyzna 25. Przedstawiani są jako coś nie do końca poważnego, niemal „wybryk natury”. Z ich słów wynika, że tak traktowani są przez znaczną część społeczeństwa.
Z obserwacji naukowców, którzy zajmują się sprawą par z dużą różnicą wieku, wynika, że jest wiele powodów, dla których niektórzy potrzebują partnera sporo starszego lub młodszego od siebie.
Przyjrzyjmy się związkom starszego mężczyzny z młodszą kobietą, które są dość popularne także w Polsce. W przypadku pana szukanie takiej drugiej połowy może wynikać z chęci odmłodzenia się (kryzys wieku średniego), przeżycia drugiej młodości, współżycia seksualnego z partnerką dużo bardziej atrakcyjną fizycznie od równieśników, bądź potrzeby wychowywania partnerki (to tzw. mit Pigmaliona).
Z kolei dla młodej kobiety związek ze starszym może być atrakcyjny ze względu na jej niedojrzałość psychiczną, chęć zrobienia kariery czy zasmakowania życia na wyższym poziomie materialnym. Równie dobrze wiązanie się ze starszym mężczyzną da się wytłumaczyć potrzebą zastąpienia kimś ojca. Starsze kobiety szukają młodszych partnerów, ponieważ mogą mieć duży apetyt seksualny lub niezaspokojone potrzeby macierzyńskie.
W przypadku par o 10-20-letniej różnicy wieku zarzewia konfliktów na tle wieku są dość oczywiste. Mogą się one zdażać także tam, gdzie jeden z partnerów jest młodszy lub starszy jedynie o kilka lat. Świadczy o tym choćby przykład 25-letniej dzisiaj Barbary i o pięć lat starszego Krzysztofa z Krakowa. Poznali się pięć lata temu, kiedy Basia zaczynała studia, a Krzysztof zostawał magistrem i wybierał się do pierwszej pracy. Początkowo nic nie wskazywało na to, że ich różne doświadczenia życiowe staną się problemem. Kłopoty zaczęły się po dwóch latach. Wcześniej Basia zawsze godziła się na propozycje starszego chłopaka. Teraz zechciała bardziej partnerskich relacji. Zależało jej na wspólnych imprezach, wypadach do znajomych.
Planowała głównie beztroskie spędzanie czasu. Tymczasem Krzysztof etap zabawy i szaleństw do białego rana miał już za sobą. - Potrzebowałem, by Basia uwypuklana inne cechy poza chęcią ciągłej balangi – wspomina.
Zdaniem specjalistów, związki osób w różnym wieku będą wywoływać coraz mniejsze emocje. Wszystko przez to, że spowszednieją, bo będzie ich coraz więcej. Do tego u progu XXI wieku dojrzały człowiek dłużej jest w stanie utrzymać sylwetkę i zdrowie młodzieńca. Dlatego maleć będzie ilość zewnętrznych oznak tego, że kochanków różni kilka dekad.