Życie także należy ubezpieczać
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że świadczenia emerytalne jeszcze przez długie lata nie będą wysokie. Obecny system emerytalny gwarantuje około 30% aktualnych dochodów. Mimo wszystko mało, kto posiada dodatkowe oszczędności przeznaczone na jesień życia.
25.11.2013 14:56
Wszyscy doskonale zdają sobie sprawę, że świadczenia emerytalne jeszcze przez długie lata nie będą wysokie. Obecny system emerytalny gwarantuje około 30% aktualnych dochodów. Mimo wszystko mało, kto posiada dodatkowe oszczędności przeznaczone na jesień życia. Rzadko też dopuszczamy do myśli czarne scenariusze. Zaciągając gigantyczne kredyty hipoteczne wierzymy, że zawsze będziemy zdrowi, że nie stracimy pracy, zaś nasze zarobki jedynie wzrosną. Nie brakuje jednak przypadków, kiedy dzieje się zupełnie odwrotnie. Czy warto wystawiać siebie oraz swoją rodzinę na aż takie ryzyko? Odpowiedź nie pozostawia wątpliwości: im wcześniej pomyślimy o stosownym zabezpieczeniu, tym więcej środków zgromadzimy, zwiększając tym samym własne poczucie bezpieczeństwa.
Co daje ubezpieczenie na życie?
Przede wszystkim polisa na życie zabezpieczy cię przed utratą płynności finansowej. Sytuacja taka najczęściej ma miejsce w przypadku śmierci, choroby lub utraty pracy przez jednego z żywicieli rodziny. W takiej sytuacji może się okazać, że dochody jednej osoby są niewystarczające do tego, by utrzymać całą rodzinę. Problem jeszcze bardziej przybiera na dramatyzmie, jeżeli nieszczęście spotyka jedynego żywiciela rodziny – wówczas cała rodzina pozostaje bez jakichkolwiek środków do życia. Posiadanie kredytu hipotecznego komplikuje sprawę jeszcze bardziej. W najgorszym wypadku rodzina może pozostać bez środków do życia i bez mieszkania. Takie scenariusze również należy brać pod uwagę, ponieważ nie są one aż tak rzadkie, jak się to powszechnie przypuszcza.
Optymalnym zabezpieczeniem jest posiadanie* ubezpieczenia na życie, np. Signal Iduna*, które zabezpieczy całą rodzinę w trudnych czasach. Polisa na życie może ochronić cię w przypadku śmierci. Wypłacone odszkodowanie pozwoli spłacić hipotekę, nawet, jeśli na polisie nie został jeszcze zgromadzony tak wysoki kapitał. Jest to również sensowne zabezpieczenie, kiedy borykasz się z chorobą lub nie jesteś zdolny do pracy. Wiele osób decyduje się na taka formę zabezpieczenia przyszłości dzieci, gdyby miała miejsce nagła śmierć rodzica. Współczesne polisy na życie łączą ze sobą funkcję ochronną z inwestycyjną, czyli część składek jest pomnażana po to, by uzyskać jak największe oszczędności. Jeżeli w czasie trwania ubezpieczenia nie przydarzy ci się żadna tragedia, wówczas zgromadzone środki będziesz mógł wykorzystać będąc na emeryturze. Oszczędności możesz wypłacać w całości lub ratach. Większość firm daje swobodę wyboru, co do
sposobu wypłacania pieniędzy. Dla jednych wygodnie jest mieć przelewy miesięczne, inni wolą podjąć całość, by nacieszyć się ogromem gotówki.
Ubezpieczenie na życie jest produktem długoterminowym, dlatego nie poleca się zawierania krótkoterminowych umów. Zasadniczo, im wcześniej zdecydujesz się na oszczędzanie tym masz większą szansę na zgromadzenie pokaźnych środków. Decydując się na oszczędności w młodym wieku możesz dodatkowo liczyć na niskie składki. Polisy na życie dają ogromne możliwości pomnażania pieniędzy, ponieważ można je umieszczać w przeróżnych funduszach. Osoby o słabych nerwach i nie lubiące ryzyka mogą lokować swoje oszczędności w funduszach z gwarancją kapitału. Ci zaś, którzy posiadają apetyt na znaczące pomnożenie swoich składek mają możliwość inwestowania na giełdzie. Finansiści przekonują, że maksymalna dywersyfikacja portfela oszczędnościowego zapewnia bezpieczeństwo inwestowanym oszczędnościom.
Podejmując ważne decyzje finansowe warto zawsze rzetelnie się do tego przygotować. Zapewnienie sobie i swojej rodzinie bezpieczeństwa finansowego zapewni także komfort psychiczny i spokojny sen, czego w dzisiejszych czasach wielu ludziom bardzo brakuje.
Materiał powstał przy współpracy z Signal Iduna.