Fitness10 badań, które powinna zrobić każda kobieta

10 badań, które powinna zrobić każda kobieta

10 badań, które powinna zrobić każda kobieta

Nieważne, ile masz lat i jak się czujesz. To badania, które powinnaś zrobić, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku z twoim zdrowiem.

Nieważne, ile masz lat i jak się czujesz. To badania, które powinnaś zrobić, żeby sprawdzić, czy wszystko w porządku z twoim zdrowiem.

Mammografia oraz "dotykowe" badanie lekarskie piersi to jedyna skuteczna profilaktyka raka piersi. Jak podaje American Cancer Society, 97 proc. kobiet zdiagnozowanych na początkowym etapie, udało się wyleczyć. Oczywiście, każda z nas powinna nauczyć się badać sobie piersi sama i należy to robić co miesiąc, od ukończenia 20 lat. Trzeba również poprosić ginekologa, by badał nasze piersi przy każdej wizycie lekarskiej - optymalnie co sześć miesięcy. Począwszy od 40 urodzin, konieczna jest natomiast mammografia.

Mammografii nie trzeba się bać. To zwykłe badanie rentgenowskie. Kompletnie niebolesne. Jeśli badanie wykaże jakieś nieprawidłowości, zwykle zleca się potem jeszcze USG.

Na podst. RealSimple.com (pho/kg)

1 / 9

Cytologia

Obraz
© Thinkstockphotos

Cytologia to sprawdzony sposób wykrywania raka szyjki macicy na takim etapie, by można go było wyleczyć. Według American Cancer Society, w ciągu ostatnich 50 lat śmiertelność z powodu tej choroby spadła o ponad 74 procent - właśnie dzięki badaniu cytologicznym. Pierwszą cytologię należy wykonać zaraz po rozpoczęciu współżycia. Następne przynajmniej co dwa lata. Jeśli palisz papierosy, masz wielu partnerów seksualnych, zaczęłaś współżycie w młodym wieku lub jesteś HIV-pozytywna - należy je powtarzać oczywiście częściej.

Badanie przeprowadzana jest podczas zwyczajnej wizyty w gabinecie ginekologa. Cytologia nie powinna być wykonywana wcześniej niż w 4 dniu po miesiączce i nie później niż w 4 dniu przed następną miesiączką. Wymaz z szyjki macicy jest wysyłany do laboratorium, a wynik badania określany za pomocą pięciostopniowej skali według Papanicolau, informującej, którą masz grupę cytologiczną - im niższa, tym lepiej.

2 / 9

Badanie skóry

Obraz
© Thinkstockphotos

Regularne wizyty u dermatologa są potrzebne, żeby jak najwcześniej wykryć raka skóry. Czerniak, najgroźniejsza postać tego nowotworu, jest drugim, po raku piersi, najczęściej spotykanym nowotworem wśród kobiet. Dobrze jest zbadać się raz w roku - najlepiej po lecie, kiedy ekspozycja skóry na słońce jest szczególnie duża.

Czego się spodziewać? Dermatolog zbada twoje ciało, od stóp do głów - w tym skórę głowy, uszu, skórę między palcami - sprawdzi piegi, pieprzyki i inne nietypowe zmiany na skórze. Jeśli lekarz znajdzie coś podejrzanego, pobierze próbki i wyśle do je do zbadania w laboratorium.

3 / 9

Badanie gęstości kości

Obraz
© Thinkstockphotos

Dlaczego go potrzebujesz? Aby sprawdzić, czy jesteś w grupie ryzyka zachorowania na osteoporozę. To kalectwo dotyka prawie 10 milionów starszych Amerykanów. Aż 80 procent z nich to kobiety. Badanie powinna przeprowadzić każda kobieta w wieku 65 lat i powtarzać co pięć lat. Kobiety mogą stracić nawet do 30 proc. swojej masy kostnej w okresie od pięciu do siedmiu lat po menopauzie.

Na czym polega badanie? To zwykłe badanie rentgenowskie. Nie musisz się nawet rozbierać - leżysz na stole, a urządzenie skanuje twój kręgosłup, biodra i nadgarstki. Badanie jest bezpieczne, dawka promieniowania jest 20-krotnie niższa niż przy badaniu rentgenowskim klatki piersiowej. Jeśli po badaniu okazuje się, że gęstość jest zbyt niska, lekarz może zlecić dodatkowe badanie moczu oraz powtarzanie badanie co rok. Wskazane jest również przyjmowanie witaminy D oraz regularne ćwiczenia.

4 / 9

Kolonoskopia

Obraz
© Thinkstockphotos

Choć nie jest to najprzyjemniejsze badanie na świecie, pozwala wykryć raka jelita grubego bardzo wcześnie, jeszcze zanim pojawią się bolesne dolegliwości. We wczesnym stadium, ta choroba jest wyleczalna u ponad 90 proc. chorych. Jak sugerują lekarza, pierwszą kolonoskopię warto zrobić w wieku 50 lat - lub wcześniej, jeśli jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka (bo np. chorował ktoś z naszej rodziny).

Badanie polega na oglądaniu wnętrza jelita grubego, za pomocą specjalnego wziernika zakończonego kamerą i przesłaniu obrazu na zewnątrz. W zależności od wyników, może być konieczne leczenie chirurgiczne lub dodatkowe badania.

5 / 9

Badanie słuchu

Obraz
© Thinkstockphotos

Warto je przeprowadzić, żeby się przekonać, czy nie jesteś zagrożona utratą słuchu. Tym bardziej, jeśli w twojej rodzinie były przypadki uszkodzenia słuchu albo jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, np. dzwonienie w uszach. Za pomocą badania audiometrycznego sprawdza się sprawność narządu słuchu - zdolność rozróżniania dźwięków o różnych częstotliwościach.

6 / 9

Badanie serca

Obraz
© Thinkstockphotos

Warto badać regularnie swoje serce, nawet jeśli nie odczuwasz żadnych dolegliwości - choćby po to, by przekonać się, że nie jesteś w grupie ryzyka chorób serca. A są one zabójcą numer jeden wśród kobiet. 64 proc. kobiet, które umarła nagle z powodu zawału serca, nie miały wcześniej żadnych objawów tej choroby!

Badać się należy co rok i to począwszy od 20. roku życia. Jest to szczególnie ważne, jeśli masz nadwagę albo w rodzinie wystąpiły np. problemy z nadciśnieniem tętniczym. Na czym polega kompleksowe badanie? Lekarz na pewno zmierzy ciśnienie, posłucha, czy nie ma szmerów w sercu. W przypadku, gdy odczuwasz duszności albo ból w klatce piersiowej, trafisz do kardiologa, która przeprowadzi EKG. Jeśli lekarz stwierdzi, że masz nieregularny rytm serca lub jeśli występuje kołatanie, może to wskazywać na zaburzenia rytmu serca, które wymaga leczenia. Jeśli ciśnienie krwi jest wyższe niż 130/90, mogże to z kolei świadczyć o rozwoju nadciśnienia tętniczego.

7 / 9

Badanie oczu

Obraz
© Thinkstockphotos

I nie chodzi tu wyłącznie o badanie wzroku, ale kompleksowe badanie, które pozwoli wychwycić wszystkie problemy, takie, jak zaćma czy jaskra. Takie badanie okulistyczne trzeba powtarzać okresowo - im później, tym częściej. Po 65 roku życia nawet co rok.

Czego się spodziewać po takim kompleksowym badaniu? Okulista sprawdzi ciśnienie w twoich oczach. Podwyższone ciśnienie jest objawem jaskry. Zbada nerwy wzrokowe pod kątem guzów mózgu. Obejrzy rogówkę i tęczówkę żeby wyeliminować zaćmę, a siatkówkę pod kątem zmian zwyrodnieniowych. W zależności od wyniku badania - czasem wystarczą krople i witaminy, a czasem niezbędna jest laseroterapia lub interwencja chirurgiczna.

8 / 9

Poziom cholesterolu

Obraz
© Thinkstockphotos

Sprawdzanie go jest bardzo ważne. Podwyższony poziom cholesterolu nie tylko podnosi ryzyko ataku serca lub udaru mózgu, ale jest także związany z chorobami dróg moczowych. Profilaktyczne badanie warto przeprowadzać raz na pięć lat.

Poziom cholesterolu to zwykłe badanie krwi - należy zrobić je na czczo. Jeśli stężenie cholesterolu jest wyższe niż przewiduje norma, lekarz może zalecić zmianę diety, zwiększenie aktywności fizycznej oraz zrzucenie paru kilogramów. Może też przepisać leki, które obniżą poziom cholesterolu.

9 / 9

Badanie zębów

Obraz
© Thinkstockphotos

Mowa oczywiście między innymi o regularnym badaniu dentystycznym, które należy powtarzać co sześć miesięcy. Takiemu przeglądowi powinno towarzyszyć czyszczenie zębów z płytki nazębnej i kamienia oraz, jeśli jest taka potrzeba, uzupełnienie ubytków. Dentysta spojrzy także z bliska nie tylko na zęby, ale także język, tkanki jamy ustnej i szyi - po to, żeby sprawdzić są jakieś nietypowe zmiany. Dobrze jest zrobić także co jakiś czas zdjęcie rentgenowskie jamy ustnej - na takim zdjęciu panoramicznym widać dokładnie wszystkie zęby. Ryzyko związane z promieniowaniem jest znikome.

(pho/kg)

badanieosteoporozazdrowie kobiety

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (32)