Fitness10 powodów, dla których warto jeść jogurty

10 powodów, dla których warto jeść jogurty

10 powodów, dla których warto jeść jogurty
Źródło zdjęć: © Fotolia

Nazwa jogurt zastrzeżona jest dla produktu mlecznego, zawierającego nie mniej niż 10 milionów komórek bakteryjnych na 1 mililitr. To właśnie dzięki żywym kulturom bakterii jogurty są tak zdrowe. Przeczytaj, dlaczego powinniśmy po nie sięgać jak najczęściej.

Nazwa jogurt zastrzeżona jest dla produktu mlecznego, zawierającego nie mniej niż 10 milionów komórek bakteryjnych na 1 mililitr. To właśnie dzięki żywym kulturom bakterii jogurty są tak zdrowe. Przeczytaj, dlaczego powinniśmy po nie sięgać jak najczęściej.

100 g jogurtu naturalnego zawiera średnio 170 mg wapnia, co stanowi 18 procent dziennego zapotrzebowania na ten pierwiastek u osoby dorosłej. Tyle samo, co 300 g świeżej kapusty albo 4 duże pomarańcze.

W przeciwieństwie do wapnia pochodzenia roślinnego, ten zawarty w jogurcie przyswajany jest przez nasz organizm o wiele lepiej (przyswajamy 6 razy więcej tego pierwiastka z jogurtu niż z warzyw). Dzieje się tak, ponieważ wapń w jogurcie występuje w połączeniu ze składnikami ułatwiającymi wchłanianie tego pierwiastka - laktozą, kazeiną oraz fosforem.

Tekst: Anna Loska na podst. Doctissimo.fr

1 / 9

Pomaga schudnąć

Obraz
© 123RF

W wielu dietach odchudzających zaleca się spożywanie jogurtu. Jego główna zaleta? Zawarte w nim proteiny wywołują na długo poczucie sytości, a ponadto odżywiają mięśnie. Zalecenia dietetyków zostały zresztą potwierdzone naukowo.

Badania opublikowane w 2014 roku na łamach pisma "American Journal of Clinical Nutrition" dowodzą, że osoby spożywające codziennie jogurty są mniej zagrożone otyłością. Zawarty w nich wapń hamuje proces odkładania się rezerw tłuszczu w tkankach organizmu.

2 / 9

Jedzenie jogurtów chroni przed cukrzycą typu 2

Obraz
© 123RF

Do tego wniosku doszli naukowcy z Uniwersytetu Diderota w Paryżu. Przez dziewięć lat obserwowali 5200 osób zagrożonych cukrzycą typu 2. Ci z badanych, którzy spożywali jogurt codziennie, chorowali znacznie rzadziej.

Uczeni na razie nie są pewni, który konkretnie składnik chroni przed cukrzycą, domyślają się jedynie, że takie działanie może mieć połączenie wapnia oraz którejś z bakterii jogurtowych. Do tej pory osobom z grupy ryzyka zachorowania na cukrzycę typu 2 zalecano aktywność fizyczną oraz zrównoważoną dietę.

3 / 9

Zawiera białko

Obraz
© 123RF

Dobre wiadomości dla wegetarian - jogurt zawiera proteiny równie cenne, jak te pochodzące z mięsa. Od serów oraz reszty nabiału odróżnia się tym, że w swoim składzie ma białka rozpuszczalne, które w innych produktach mleczarskich giną podczas obróbki termicznej (białka rozpuszczalne ulegają zniszczeniu w temperaturze powyżej 50 stopni Celsjusza).

Mleko przeznaczone na jogurt podgrzewane jest maksymalnie do 40 stopni (w tej temperaturze rozwijają się właśnie żywe kultury bakterii), co nie prowadzi do rozkładu protein rozpuszczalnych. Ponadto białko mleka (kazeina) jest świetnie przyswajane przez organizm.

4 / 9

Osoby, które nie tolerują laktozy, również mogą spożywać jogurty

Obraz
© 123RF

Większość osób cierpiących na nietolerancję laktozy może spożywać bez obaw jogurty, pomimo że inne produkty mleczne wywołują u nich biegunki i mdłości. Nietolerancja spowodowana jest zwykle tym, iż organizm nie trawi laktozy, ponieważ nie wytwarza enzymu (laktazy), neutralizującego ten cukier.

Laktaza produkowana jest jednak przez jedną z bakterii jogurtowych (o nazwie streptococcus thermophilus). Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności stwierdził jednoznacznie, że żywe kultury bakterii zawarte w jogurcie ułatwiają trawienie laktozy.

5 / 9

Zawiera witaminy

Obraz
© 123RF

Jogurt zawiera wszystkie witaminy z grupy B. Dla przykładu, 100 g jogurtu naturalnego pokrywa w 20 procentach dzienne zapotrzebowanie na witaminę B2 i w 10 procentach na witaminy B5, B9 oraz B12.

Produkt ten zawiera ponadto witaminę A. Spożycie 100 g jogurtu pokryje około 8 procent dziennego zapotrzebowania na tę witaminę.

6 / 9

Obniża ciśnienie krwi

Obraz
© 123RF

W procesie fermentacji w jogurcie wytwarzają się peptydy. Właśnie te składniki przyczyniają się do obniżenia ciśnienia tętniczego.

Badania opublikowane w 2010 roku na łamach pisma "Critical Review of Food Science and Nutrition" pokazują, że zawarte w jogurcie peptydy mają działanie podobne do niektórych leków obniżających ciśnienie. Czy czeka nas więc przełom w leczeniu nadciśnienia?

7 / 9

Idealna przekąska po treningu

Obraz
© 123RF

Badania opublikowane przez amerykańskich naukowców na łamach pisma "Medicine & Science in Sports & Exercise" dowodzą, że spożycie porcji jogurtu pół godziny po treningu lub innym wysiłku fizycznym przyczynia się do rozbudowy tkanki mięśniowej oraz do wzmocnienia zmęczonych ćwiczeniami mięśni.

Dla osób chcących wyrzeźbić ciało na siłowni, jogurt jest więc świetną przekąską po zakończeniu treningu.

8 / 9

Nie psuje się łatwo

Obraz
© 123RF

Bakterie oraz kwasy występujące w jogurcie hamują rozwój pleśni oraz innych drobnoustrojów, odpowiedzialnych za psucie się żywności. Dlatego też jogurt naturalny jest zdatny do spożycia nawet kilka dni po upływie jego terminu ważności (o ile przez cały czas był przechowywany w lodówce w temperaturze około 6 stopni Celsjusza).

Ta zasada nie dotyczy jednak mleka oraz innego nabiału - przeterminowane, mogą nam poważnie zaszkodzić.

9 / 9

Chroni przed rakiem jelita grubego

Obraz
© 123RF

Zgodnie z oświadczeniem wydanym w 2007 roku przez Międzynarodową Agencję Badań nad Rakiem, jedzenie produktów mlecznych, obfitujących w wapń oraz bakterie mlekowe, chroni przed rakiem jelita grubego.

W celu jak najlepszego zabezpieczenia przed tą chorobą, specjaliści z fundacji zalecają dietę obfitującą w nabiał, warzywa oraz owoce.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)