Wiele kobiet dużo by oddało, by miseczkę B zamienić chociaż na C. Okazuje się jednak, że żadna skrajność nie jest dobra ani dla naszego zdrowia, ani samopoczucia. Z posiadaniem dużych piersi również wiążą się problemy. Przedstawiamy te najpopularniejsze.
Wiele kobiet dużo by oddało, by miseczkę B zamienić chociaż na C. Okazuje się jednak, że żadna skrajność nie jest dobra ani dla naszego zdrowia, ani samopoczucia. Z posiadaniem dużych piersi również wiążą się problemy. Przedstawiamy te najpopularniejsze.
Jaka bielizna?
Duże piersi wymagają solidnego "opakowania", czyli odpowiedniego (co nie znaczy brzydkiego) biustonosza. Najlepiej, jeśli dobierze go brafitterka, czyli osoba zajmująca się tym zawodowo. Niestety, odwiedzając większość ogólnodostępnych sklepów z bielizną, trudno oprzeć się wrażeniu, że polskie biusty kończą się na rozmiarze D. Również masz ten problem? Wybierz się do większego miasta, by skorzystać z porady brafitterki lub poszukaj dobrego sklepu w internecie, w którym bez problemu będziesz mogła zwrócić towar, jeśli okaże się nieodpowiedni. Szukaj stanika, który będzie zdrowy dla piersi, ale również podkreśli twoje atuty. Pamiętaj - biustonosze w dużych rozmiarach również mogą być ładne i seksowne!
Katarzyna Cebula (kc/mtr), kobieta.wp.pl
Bóle kręgosłupa
Im większa miseczka, tym więcej kilogramów do dźwigania. Nasze piersi składają się z tkanki gruczołowej, ale również tłuszczowej. Każde przybranie na wadze najpierw widoczne jest w zmianie rozmiaru biustu. Panie z dużymi piersiami są szczególnie narażone na tzw. garbienie się, a to prosta droga do, czasem bolesnych, wad postawy. Dłuższe przebywanie w pozycji stojącej również powoduje ból w kręgosłupie. Tego typu problemy rozwiązuje dobrze dobrany stanik, którego zadaniem ma być podtrzymanie biustu, a co za tym idzie, odciążenie pleców.
Otarcia i podrażnienia skóry
Efekt źle dobranego biustonosza to nie tylko ból kręgosłupa. Wiele kobiet posiadających duże piersi, skarży się na obtarcia spowodowane przez ramiączka, które boleśnie wpijają się w barki. Popularnym problemem są również odparzenia pod biustem. Dlatego szczególnie ważne jest zadbanie o właściwą higienę. Nie wystarczy, że po prysznicu wytrzesz się ręcznikiem. Musisz zadbać, aby skóra narażona na otarcia i podrażnienie była dokładnie wysuszona. Warto też skorzystać z porady lekarza lub farmaceuty. Z całą pewnością poleci ci dobrą maść na "biuściaste problemy". W tym przypadku ratunkiem również będzie dobrze dobrany biustonosz, który podtrzyma twoje piersi tak, by skóra pod nimi nie przylegała do klatki piersiowej.
Niespokojny sen
Pokaźnych rozmiarów biust niemalże uniemożliwia spanie na brzuchu. Sprawia również problemy w przyjęciu wygodnej pozycji podczas wypoczynku. Jak sobie z tym poradzić? Załóż na noc odpowiedni biustonosz. Powinien być luźniejszy w obwodzie niż ten dzienny, miękki i z fiszbinami, które nie są odczuwalne. Dobrym rozwiązaniem będzie również obcisły, ale nie za ciasny, top. Nie sprawi co prawda, że wyśpisz się wygodnie na brzuchu, ale z całą pewnością poprawi kondycję twojego biustu. Nie będziesz musiała się również obawiać, że piersi podczas snu będą ci przeszkadzać.
Kłopotliwy sport
Duży biust skutecznie utrudnia uprawianie sportu. Bieganie, korzystanie z siłowni, fitness mogą nie należeć do przyjemności. Piersi poddawane są sile grawitacji, wyślizgują się ze stanika i podskakują, co utrudnia wykonywanie ćwiczeń, a czasem jest bardzo bolesne. Dotyczy to również codziennych czynności, takich jak szybkie schodzenie ze schodów czy podbieganie do autobusu. Jeśli kochasz aktywność, zainwestuj w dobry sportowy biustonosz. Bez niego narażasz się na ból, a nawet zerwanie więzadeł Coopera, które podtrzymują biust.
Problemy z ubiorem
Duży biust i kobiece kształty mogą być wielkimi atutami, ale tylko, jeśli będą odpowiednio wyeksponowane. Nie w każdym ubraniu prezentują się bowiem dobrze. Niektóre fasony za mocno ukryją twoje atuty, inne zaś sprawią, że będziesz wyglądać wulgarnie. Unikaj wielkich dekoltów i koszulek ciasno przylegających do szyi, bez rękawów czy ze stójką. Optycznie powiększają piersi i powodują, że biust wygląda na bezkształtny. Chcesz nieco ukryć swoje atuty? Świetnym rozwiązaniem będzie dekolt asymetryczny. Niebanalne wycięcie nie tylko wygląda ciekawie, ale także odwraca uwagę od piersi. Aby znaleźć kroje i fasony idealne dla twojej figury, eksperymentuj z różnymi fasonami, ale tylko w domu lub przymierzalni, najlepiej pod okiem zaufanej koleżanki.
Kilka kilogramów więcej
Duże piersi optycznie dodają kilogramów. Dlaczego? Ponieważ tworzą mylne wrażenie, że ich posiadaczka waży więcej niż w rzeczywistości. Największą winę ponosi (znowu) źle dobrany stanik, który zamiast podnosić biust do góry, powoduje, że piersi "leżą" na brzuchu. W takim przypadku kompletnie traci się wcięcie w talii, całe ciało się "zlewa" tworząc dużą, bezkształtną bryłę. Poza tym ciężko jest kupić np. sukienkę, która pasując w talii i biodrach będzie idealna także w biuście. Pewnie nieraz, zapytana o rozmiar ubrania, odpowiadasz: "dół 38, góra 42". Niestety, nie ma dużej szansy, że w popularnych sieciówkach znajdziesz pasujące na ciebie ubrania. Poszukaj raczej dobrej krawcowej albo przejrzyj ofertę sklepów internetowych.
W czym na plażę?
Problemy z dużym biustem dają się we znaki także podczas kupna kostiumu kąpielowego. Pamiętaj, żeby zawsze dobierać osobno górę i dół bikini. Unikniesz zbyt dużych fig lub zbyt małego biustonosza. Wolisz kostium jednoczęściowy? To zrozumiałe. Część kobiet obawia się, że w dwuczęściowym, podczas pływania albo skoku do wody, biust może się wysunąć ze stanika. Na rynku dostępne są kostiumy jednoczęściowe z fiszbinami i obwodem na odpowiednim poziomie.
Problemy z jędrnością
Każdy biust, zwłaszcza ten większy, ulega nieubłaganej sile grawitacji. W utrzymaniu kształtu, pomagają mu mięśnie klatki piersiowej, barków, żeber, łopatek, a nawet brzucha. Dlatego, jeśli chcesz poprawić jędrność piersi, angażuj wszystkie te obszary ciała podczas każdego treningu. Ale to nie wszystko. Lepsze efekty osiągniesz, dodając systematyczną, najlepiej codzienną pielęgnację. Nakładając krem czy balsam, rób krótki masaż biustu. Na rynku dostępnych jest wiele kosmetyków poprawiających jędrność ciała. Przetestuj je i wybierze ten, który będzie najlepszy dla ciebie.
Katarzyna Cebula (kc/mtr), kobieta.wp.pl