ycipk-2xu3v7

11-latka z Jemenu uciekła, gdy rodzice chcieli ją zmusić do małżeństwa

11-letnia Nada al-Ahdal uciekła z domu ryzykując życiem, by uniknąć ślubu zaaranżowanego przez jej rodziców. Po tym, jak schronienie znalazła u wujka, nagrała wstrząsający 3-minutowy filmik wideo, w którym wyznaje, że wolałaby umrzeć, niż zostać zmuszoną do małżeństwa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
11-latka z Jemenu uciekła, gdy rodzice chcieli ją zmusić do małżeństwa
(Memri TV)
ycipk-2xu3v7

"Wolałabym umrzeć, niż wyjść za mąż" - mówi 11-letnia Nada al-Ahda, która uciekła z domu ryzykując życiem, by uniknąć ślubu zaaranżowanego przez jej rodziców. Po tym, jak schronienie znalazła u wujka, nagrała wstrząsający 3-minutowy filmik wideo, w którym wyznaje, że wolałaby umrzeć, niż zostać zmuszoną do małżeństwa.

„Nie miałabym żadnego życia, żadnej edukacji” - mówi. „Czy oni nie mają żadnego współczucia? Wydajcie mnie za mąż, a się zabiję”. Przytacza przykłady dziewczynek, które z rozpaczy i strachu przed zamążpójściem rzuciły się do morza.

Twierdzi, że rodzice wybierający swoim córkom mężczyznę, którego mają poślubić, jeszcze zanim dojrzeją, zabijają dziecięce marzenia i wszystko, co piękne. "To jest przestępstwo” - dodaje Nada.

ycipk-2xu3v7

11-latka z własnego doświadczenia zna wiele takich historii. Jej ciocia dokonała samospalenia, kiedy w wieku 13 lat siłą wydano ją za mąż!

W wywiadzie dla jemeńskiej telewizji Nada oskarża swoją matkę o to, że zależy jej nie na dobru własnych dzieci, lecz na finansowych korzyściach, jakie wiążą się z zaaranżowanym małżeństwem. „Nie jestem przedmiotem na sprzedaż” - protestuje dziewczynka. „Jestem żywą istotą i wolałabym umrzeć, niż wziąć ślub w tak młodym wieku”.

Nada od przymusowego małżeństwa została ocalona już po raz drugi. W obu przypadkach pomógł jej wujek - montażysta i technik graficzny w stacji telewizyjnej. Najpierw rodzice dziewczynki zaakceptowali ofertę złożoną przez zamożnego mężczyznę, kiedy Nada miała zaledwie 10 lat.

„Kiedy usłyszałem o panu młodym, spanikowałem” - opowiada jej wujek, Abdel Salam al-Ahdal. „Robiłem wszystko, by nie dopuścić do tego małżeństwa. Zadzwoniłem do tego człowieka i powiedziałem mu, że Nada nie jest dla niego odpowiednia, bo nie nosi czadoru. Spytał, czy to się nie zmieni, a ja odparłem, że nie i że się na to zgadzam, bo sama dokonała takiego wyboru”.

ycipk-2xu3v7

Wówczas kandydat zrezygnował, ale niespełna rok później rodzice dziewczynki mieli już nowy plan. Ponownie, wbrew jej woli, postanowili wydać ją za mąż. 11-latka, mimo gróźb, że naraża się na śmierć, znów postanowiła szukać pomocy u swojego wujka. Złożyła też skargę na policji, a władze zezwoliły na to, by zamieszkała na stałe z Abdelem Salam al-Ahdalem.

Później nagrała w samochodzie filmik, w którym opowiada o swoich doświadczeniach i o przerażającym procederze, wciąż niezwykle powszechnym w jej kraju.

Ogromną rolę w jego praktykowaniu odgrywa bieda - rodziny często nie potrafią oprzeć się sumom pieniędzy, oferowanym za pannę młodą. Znaczenie mają także dawne zwyczaje plemienne i żywione przekonanie, że im wcześniej mężczyzna poślubi kobietę, tym będzie ona posłuszniejszą żoną i urodzi mu więcej dzieci.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia wynika, że na całym świecie codziennie za mąż wychodzi 39 tysięcy dziewcząt poniżej 18. roku życia. W Jemenie jedna na cztery kobiety zmuszana jest do ślubu, nim skończy 15 lat.

ycipk-2xu3v7

Tekst na podst. Huffingtonpost.com, Dailymail.co.uk Izabela O'Sullivan/(IOS)/(kg), kobieta.wp.pl

* Pierwszej Hindusce udało się unieważnić małżeństwo*

* 15-letnia Pakistanka nominowana do Pokojowej Nagrody Nobla*

* Co trzecia kobieta jest molestowana przez partnera*

ycipk-2xu3v7

* Kwiat pustyni. Z namiotu Nomadów do Nowego Jorku. Niesamowita historia Waris Dirie*

Polub WP Kobieta
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-2xu3v7

ycipk-2xu3v7
ycipk-2xu3v7