13 faktów o zdrowiu z 2013 roku, które powinna przyswoić każda kobieta
Co nowego naukowcy wnieśli do życia kobiet? Z jakimi badaniami powinna zapoznać się każda kobieta? Czy wiedziałaś, że zaburzenia snu wpływają na płodność kobiety? Dlaczego musimy jeść więcej jagód i jeżyn? To tylko kilka interesujących faktów, które udało się rozwinąć specjalistom w celu polepszenia kondycji zdrowotnej kobiet.
Co nowego naukowcy wnieśli do życia kobiet? Z jakimi badaniami powinna zapoznać się każda kobieta? Czy wiedziałaś, że zaburzenia snu wpływają na płodność kobiety? Dlaczego musimy jeść więcej jagód i jeżyn? To tylko kilka interesujących faktów, które udało się rozwinąć specjalistom w celu polepszenia kondycji zdrowotnej kobiet.
Spożywanie cukru wpływa na rozwój depresji
Naukowcy wykryli zależność pomiędzy spożyciem rafinowanego cukru i chorobami umysłowymi. Ustalili, że wysokie spożycie rafinowanego cukru i nabiału wskazuje na wyższą częstotliwość występowania w danym kraju schizofrenii i depresji. Ich zdaniem dieta bogata w cukier i tłuszcz zmniejsza w mózgu poziom hormonu wzrostu, niezbędnego do zachowania dobrej pamięci. Badania przeprowadzone z udziałem grupy 43 tys. kobiet (lata 1996-2008) wykazały, że panie, które spożywały więcej rafinowanej żywności, miały o 29 proc. wyższe ryzyko pojawienia się depresji. Ponadto rafinowany cukier pogłębia stan zapalny w organizmie. Regularne spożywanie rafinowanego cukru może prowadzić do chronicznego stanu zapalnego, który powoduje zaburzenia układu immunologicznego.
Na podst. Huffingtonpost (ms)/(mtr), kobieta.wp.pl
Biustonosz negatywnie wpływa na piersi
Kontrowersyjne odkrycie francuskich naukowców wywołało niemałą konsternację. Okazało się, że biustonosz nie daje żadnych korzyści, a wręcz może być niebezpieczny dla kobiecych piersi. Już wiele razy wspominaliśmy, że zbyt ciasne staniki utrudniają krążenie krwi i zakłócają pracę układu limfatycznego. Wbijające się w pachy fiszbiny i stały ucisk na piersi zwiększa ryzyko tworzenia się w nich torbieli oraz przyczynia się do powiększenia węzłów chłonnych. Zatem czy to kolejny powód do częstszego świętowania "dnia bez stanika"?
Spirale są bezpieczne dla nastolatków?
Wewnątrzmaciczne spirale w kształcie litery "T" są skutecznym sposobem antykoncepcji. Magazyn "Planned Parenthood" ocenia, że dzięki tej metodzie mniej niż 1 na 100 kobiet rocznie może zajść w ciąże. Eksperci twierdzą, że są też bezpieczne dla nastolatków. Według badań przeprowadzonych z udziałem grupy 90 tys. osób zaobserwowano ciężkie powikłania u mniej niż 1 proc. kobiet z wkładką wewnątrzmaciczną.
A zapotrzebowanie na antykoncepcję ciągle rośnie...
Kontynuując wątek, dane opublikowane przez ONZ wykazały, że w 2015 roku 233 mln kobiet na całym świecie będzie potrzebowała nowoczesnych i skutecznych metod antykoncepcji. - Antykoncepcja jest najbardziej opłacanym rozwiązaniem, które redukuje stopień śmiertelności matek, może poprawić zdrowie matki i dziecka, a także pomóc kobietom i ich rodzinom w planowaniu świadomego macierzyństwa - wyjaśniają eksperci.
Jagody zmniejszają ryzyko zwału serca u kobiet
Badania opublikowane w "Circulation: Journal of the American Heart Association" wykazały, że kobiety, który spożywały przynajmniej trzy porcje jagód i truskawek tygodniowo, miały o 32 proc. niższe ryzyko zawału serca niż kobiety, które jadły je raz w miesiącu lub rzadziej. Dotyczy to również pań, które zastępowały je innymi owocami. Naukowcy odkryli, że jagody zapobiegają nowotworom i skutecznie walczą z wysokim poziomem cholesterolu we krwi. Poza tym truskawki, maliny, porzeczki czy jeżyny zawierają cenne substancje odżywcze, wiele witamin oraz przeciwutleniacze niszczące wolne rodniki,. Dlatego warto je włączyć do naszego jadłospisu.
W niektórych przypadkach lumpektomia jest najlepszym wyjściem
Według badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Durham, kobiety we wczesnym stadium raka piersi leczone za pomocą lumpektomii (polega na usunięciu zmiany chorobowej wraz z otaczającymi tkankami, stosowana jest z chemioterapią lub radioterapią), miały większe szanse przeżycia niż panie, które poddały się mastekomii. Podczas gdy zespół niezależnych ekspertów ostrzega przed nadmierną interpretacją zależności, to jeden ze specjalistów powiedział Medscape Medical News, że odkrycie może przynieść przełom w leczeniu. Poza tym zabieg pozwala na zachowanie piersi po operacji.
Ćwiczenia w ciąży są istotne
Zgodnie z ostatnimi badanami przeprowadzonymi przez kanadyjskich naukowców z Uniwersytetu w Montrealu już 20 minut umiarkowanego wysiłku trzy razy w tygodniu może korzystnie wpłynąć na rozwój mózgu niemowlaka po jego przyjściu na świat. Zdaniem ekspertów aktywność fizyczna ciężarnych kobiet wspomaga regenerację po porodzie, poprawia samopoczucie w ciąży i obniża ryzyko otyłości u dziecka. Specjaliści zachęcają panie do aktywności fizycznej w czasie ciąży, która pozytywnie wpływa na zdrowie i przyszłość pociechy.
Kobiety są bardziej podatne na alergię niż mężczyźni
Zgodnie z raportem zaprezentowanym podczas dorocznego spotkania American College of Allergy, Asthma and Immunology, kobiety częściej niż mężczyźni po okresie dojrzewania zmagają się z katarem, astmą i alergiami pokarmowymi. Skąd rozbieżność? Naukowcy twierdzą, że przyczyna tkwi w podłożu genetycznym i gospodarce hormonalnej.
Spada poziom rtęci u kobiet
Publiczny raport wydany przez Agencję Ochrony Środowiska wykazał, że poziom rtęci we krwi amerykańskich kobiet obniża się. Niekoniecznie dlatego, że panie spożywają ogólnie mniej ryb, ale dlatego, że dokonują trafniejszych wyborów dotyczących rodzaju ryb. Duże i drapieżne ryby, takie jak rekin czy miecznik, mają wyższy poziom rtęci. Organiczne związki rtęci powodują zmiany zwyrodnieniowe przede wszystkim w ośrodkowym układzie nerwowym, ale pojawiają się również zaburzenia w układzie hormonalnym. Ponadto zatrucie rtęcią uszkadza nerki.
Rak nie musi oznaczać problemów z płodnością
Niektóre badania dowiodły, że wiele kobiet zmagających się w młodym wieku z nowotworem, miały problem z zajściem w ciąże w późniejszym wieku. Jednak naukowcy postanowili przyjrzeć się bliżej 3500 aktywnym seksualnie kobietom, które chorowały na raka pomiędzy 18-39. rokiem życia (u których rozpoznano nowotwór w wieku 21 lat lub wcześniej). Okazało się, że dwie trzecie z tych pań, które usilnie starały się zajść w ciąże przez co najmniej jeden rok , w końcu po dłuższym okresie odniosły sukces.
Zaburzenia snu wpływają na płodność kobiet
Badania przedstawione na corocznym spotkaniu przez "European Society of Human Reproduction and Embryology" wykazały, że kobiety, które mają nieregularny sen, są obciążone wyższym ryzkiem wystąpienia niepłodności i zaburzeń menstruacji; natomiast u pań, które pracują na nocne zmiany, występuje wyższe prawdopodobieństwo poronienia. Choć naukowcom nie udało się jednoznacznie dowieść przyczyn i skutków tej zależności, to głównym winowajcą są zaburzenia snu. Z kolei badania wykonane w 2013 roku dowiodły, że kobiety, które poddały się metodzie in vitro, miały większe szanse na pomyślność w przypadku regularnego snu (od 7 do 8 h na dobę) niż w przypadku pań, które spały zbyt krótko (poniżej sześciu godzin) lub zbyt długo (od 9 do 11 h na dobę).
Antykoncepcja droższa w biednych dzielnicach
Badania dotyczące zdrowia publicznego, które obejmowały kontrolę dostępności i kosztów antykoncepcji na Florydzie, zaskoczyły nie tylko wszystkich zainteresowanych. Okazało się, że środki antykoncepcyjne kosztują mniej w bogatych dzielnicach, a w więcej w biedniejszych miejscowościach. Choć badania były wstępne i koncentrowały się tylko na jednym państwie, to wzbudziły kontrowersje na temat dostępności kobiet do tanich metod antykoncepcyjnych.
Na podst. Huffingtonpost (ms)/(mtr), kobieta.wp.pl