3 życzenia na lato
Spełnimy je z Twoją pomocą. Twoje ciało będzie jędrne, skóra nawilżona, a łokcie i kolana gładkie.
09.08.2005 | aktual.: 29.05.2010 20:10
Zapytałam koleżanki z redakcji, co chciałyby w sobie zmienić, w swoim wyglądzie. Postawiłam jeden warunek: nie rozmawiamy o kilogramach i centymetrach! Wiadomo, każda z nas – bez względu na to, ile waży – i tak chciałaby być szczuplejsza i mieć mniej tłuszczyku tu i ówdzie.
Okazało się, że złotą rybkę najchętniej poprosiłybyśmy o jędrne ciało i gładką, dobrze nawilżoną skórę. Redakcyjny ranking potwierdza to, o czym mówią dermatolodzy. Odwiedzający ich pacjenci często skarżą się na przesuszenie, łuszczenie i wiotczenie skóry. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn jest wiele, np. zanieczyszczenie środowiska, stosowanie agresywnych środków myjących, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach. Szkodliwego wpływu czynników zewnętrznych na Twoje ciało nie da się uniknąć (nie zrezygnujesz z pracy w klimatyzowanym biurze z powodu przesuszenia skóry!), możesz za to zmniejszyć straty, które powodują.
Zawsze młode ciało *Kiedy słyszysz o starzeniu skóry, myślisz zwykle o zmarszczkach na twarzy. Tymczasem ten problem dotyczy całego ciała. *To, w jaki sposób ono się starzeje (kiedy traci jędrność, w którym momencie i w jakich miejscach pojawiają się zmarszczki oraz przebarwienia), jest uwarunkowane genetycznie, ale zależy też od zmian hormonalnych związanych z menopauzą oraz od trybu życia. Dlatego możesz w pewnym stopniu spowolnić ten proces. Skóra przestaje wyglądać młodo, gdyż z upływem czasu dochodzi do zmian w jej strukturze – m.in. do osłabienia fibroblastów, włókien produkujących kolagen i elastynę, odpowiedzialnych za jędrność skóry. W efekcie staje się mniej sprężysta. Na te problemy pomogą kosmetyki do ciała z wyciągami z rozmarynu, miłorzębu japońskiego, granatu, kigelii afrykańskiej, alg morskich, liści gotu kola (in. Centella asiatica), z kofeiną oraz substancjami, takimi jak koenzym Q10, które wcześniej sprawdziły się jako składnik kremów przeciwzmarszczkowych do twarzy. Pierwsze efekty
działania kosmetyków zauważysz po około trzech tygodniach ich stosowania. Skóra będzie bardziej elastyczna i napięta, nabierze zdrowego, różowego odcienia.
Nawilżona skóra *Typ skóry jest wprawdzie zapisany w genach, ale dermatolodzy twierdzą, że kłopot z jej przesuszeniem może dotknąć każdego. Nawet tych, których cera jest tłusta lub normalna. Dlaczego? Za poziom jej nawilżenia odpowiadają nie tylko geny, ale też naturalna bariera ochronna. Może ona zostać uszkodzona przez czynniki zewnętrzne, np. słońce, wiatr, suche powietrze (w pomieszczeniach z centralnym ogrzewaniem i klimatyzacją), chlor lub sól (kąpiele w morzu). Nieszczelna powłoka ochronna nie zapobiega odparowywaniu wody z naskórka i nie zabezpiecza skóry przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego dochodzi do jej wysuszenia. *Stopień nawilżenia skóry zależy też od wieku (z czasem robi się ona bardziej sucha) i przyjmowania niektórych leków (np. środków przeciwdepresyjnych i obniżających poziom cholesterolu). Zabezpieczaj ją przed szkodliwym wpływem środowiska, stosuj kremy ochronne z filtrem UV, używaj nawilżacza powietrza.Jeśli zauważysz, że leki, które przyjmujesz, działają wysuszająco, zapytaj
lekarza, czy nie da się ich zamienić na inne, które nie powodują takich skutków ubocznych. Stosuj kosmetyki nawilżające i wzmacniające barierę ochronną skóry.
Idealne łokcie i kolana *Idealne znaczy: gładkie, w ładnym kolorze. A jeśli pokryte są grubym, poszarzałym naskórkiem? Prawdopodobnie Twoja skóra ma tendencję do nadmiernego rogowacenia. Zewnętrzna warstwa martwego naskórka, która powinna sama się złuszczyć, narasta, tworząc zgrubienia. Skłonność do nadmiernego rogowacenia jest dziedziczna, ale może być też spowodowana niedoborem witaminy A. *Do tej pory zgrubiały naskórek można było usuwać tylko tradycyjnymi peelingami. Teraz jest nowocześniejszy sposób: apteczny krem złuszczający do skóry suchej Keranorm Yamanouchi z glikolem propylenowym i kwasem mlekowym. Usuwa zrogowacenia, nie powodując zaczerwienienia skóry i wzrostu jej wrażliwości. Przeciwnie: nawilża, łagodzi swędzenie, odkaża. Po jego użyciu smaruj ciało kosmetykiem, który wzmocni naturalną barierę ochronną skóry.
*Pigułki na urodę *Zamiast stosować kremy do twarzy i balsamy ujędrniające ciało, przyjmuj nutrikosmetyki – doustne preparaty, które działają podobnie jak kosmetyki. Wzmacniają i uelastyczniają skórę, poprawiają jej nawilżenie, wygładzają. Aby zauważyć pierwsze efekty kuracji, trzeba brać tabletki przez kilka tygodni. Wypróbuj: Inneov Jędrność, 98 zł.
*Dieta ujędrniająca *- Pij jak najwięcej płynów: wody, soków owocowych, koktajli, herbatek ziołowych.
- Jedz awokado, pomidory, łososia, zarodki pszenicy, świeże owoce i warzywa.
- Unikaj alkoholu.
*Kąpiel tak, ale jaka? *Do niedawna kąpiele w wannie uważano za główną przyczynę przesuszenia skóry i doradzano mycie pod prysznicem. Okazuje się, że jeśli do kąpieli użyjesz specjalnego kosmetyku natłuszczającego, a nie wysuszającego mydła, podziała ona zbawiennie. Nawilży skórę, zapobiegnie jej łuszczeniu się, złagodzi swędzenie, ułatwi odbudowę naturalnego płaszcza ochronnego.
(MK)