Trwa ładowanie...
Informacja prasowa
trening
29-05-2015 11:23

5 ćwiczeń na przyspieszenie metabolizmu

Każdy ciepły dzień przypomina kobietom o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie, który zmusza do odkrycia niedoskonałości ciała. Ciepłe swetry i obszerne kurtki przez całą jesień i zimę pozwalały ukryć dodatkowe centymetry. A te są efektem spowolnionego metabolizmu.

5 ćwiczeń na przyspieszenie metabolizmuŹródło: 123RF
d3nh2qu
d3nh2qu

Każdy ciepły dzień przypomina kobietom o zbliżającym się wielkimi krokami sezonie, który zmusza do odkrycia niedoskonałości ciała. Ciepłe swetry i obszerne kurtki przez całą jesień i zimę pozwalały ukryć dodatkowe centymetry. A te są efektem spowolnionego metabolizmu.

Najczęściej stosowaną metodą opanowania wiosennej paniki jest wprowadzenie drastycznych zmian w diecie i sposobie żywienia. Należy jednak pamiętać, że nie jest możliwe uzyskanie szczupłego ciała przy ograniczeniu jedynie ilości spożywanych kalorii poprzez wyeliminowanie z diety cukrów i tłuszczu. Aż 55% Polaków deklaruje, że w ostatnim czasie ograniczyło spożycie cukru i słodyczy, natomiast 34% wyeliminowało potrawy tłuste. Nie zmienia to jednak faktu, że aż 34% społeczeństwa cierpi na nadwagę, a 17% można zaliczyć do grupy osób otyłych. Zatem problemu można doszukiwać się w trybie życia obywateli, a w efekcie – w spowolnionym metabolizmie, który jest odpowiedzialny za wytwarzanie energii z zasobów organizmu (zarówno z pożywienia, jak i z tkanki tłuszczowej).

Wyćwiczone zdrowie i uroda

W ostatnich latach trendem zarówno wśród osób wysportowanych, jak i tych rozpoczynających dopiero walkę o ładną sylwetkę, stał się trening crossfit. Ta forma treningu polega na rozwoju wielu cech motorycznych, między innymi koordynacji, równowagi, wytrzymałości siłowej, sercowo-naczyniowej i oddechowej, szybkości oraz elastyczności. Plan treningowy crossfit może składać się jedynie z pięciu ćwiczeń, które maksymalnie uaktywnią metabolizm. Zestaw można dowolnie modyfikować przy zachowaniu ogólnorozwojowego charakteru treningu, który powinien być wykonywany przez określoną ilość czasu w szybkim tempie (bez względu na liczbę powtórzeń).

Zasady skutecznego treningu

Przed przystąpieniem do intensywnych ćwiczeń, które z pewnością wpłyną na uaktywnienie i przyspieszenie metabolizmu, należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Każdy trening trzeba rozpocząć kilkuminutową, niezbyt intensywną rozgrzewką. Po rozgrzewce rozpoczynamy trening właściwy, składający się z pakietu pięciu ćwiczeń. Ciekawym urozmaiceniem, służącym zwiększeniu intensywności treningu, może stać się sportowe wyposażenie, które jest dostępne na polskim rynku. Wśród firm specjalizujących się w dystrybucji sprzętu, który pozwoli szybciej budować piękną i zdrową sylwetkę, jest m.in. firma * Domyos*

d3nh2qu

Wszystkie ćwiczenia z prezentowanego zestawu powinny być powtarzane w co najmniej trzech seriach, przy zachowaniu przerwy między seriami nie dłuższej niż dziesięć sekund. Technika crossfit dostosowana do możliwości osoby ćwiczącej szybko przyniesie wyraźne efekty pracy nad ciałem.

Ćwiczenie numer 1

Ćwiczenie z push up gain. Jest to ćwiczenie podobne do klasycznej pompki, jednak dzięki zastosowaniu specjalnych uchwytów możliwe jest wykonywanie ćwiczeń statycznych w pozycji stabilnej lub niestabilnej. Dla osób, które mają już duże doświadczenie, możliwe jest poziome wykonywanie pompek, natomiast osobom, które dopiero rozpoczynają ćwiczenia w ramach treningu crossfit, zalecane jest wykonywanie pompek w pozycji stojącej (na jednej nodze) w oparciu o ścianę.

Ćwiczenie numer 2

Burpees. Ćwiczenie to rozpoczynamy w pozycji stojącej, ze stopami rozstawionymi na szerokość bioder. Ruch rozpoczynamy od przysiadu, w pozycji squat kładziemy dłonie na podłodze i energicznym skokiem wyrzucamy równocześnie dwie nogi do pozycji pompki. Osoby zaawansowane mogą w tym miejscu dołożyć pozycję plank (czyli wytrzymanie). Następnie należy przeskoczyć nogami z powrotem do pozycji przysiadu i wyskoczyć w górę z rękoma wyciągniętymi ponad głowę.

Ćwiczenie numer 3

Box jump. Podobnie jak poprzednie, ćwiczenie to rozpoczynamy w pozycji stojącej, a polega ono na naskakiwaniu na stabilny podest. Możliwe jest wykorzystanie pudła o wysokości około pięćdziesięciu centymetrów. Jako przygotowanie do skoku należy wykonać przysiad z rękoma wysuniętymi w tył. Energiczne odbicie od podłoża powinno być wystarczające do wykonania możliwie jak najwyższego wyskoku. Dla zachowania amortyzacji i stabilnej postawy należy podczas skoku przenieść ręce przed siebie i zakończyć skok na ugiętych nogach. Po naskoku z podestu można zejść lub w przypadku zaawansowanego już treningu – zeskoczyć obunóż.

d3nh2qu

Ćwiczenie numer 4

Swing z kettlebell (tzw. rosyjski swing). Do wykonania tego ćwiczenia potrzebny jest odważnik zwany kettlebell o budowie zupełnie różnej od tradycyjnych hantli. Pozycją wyjściową dla tego ćwiczenia jest pozycja stojąca z szeroko rozstawionymi, lekko ugiętymi nogami. Trzymany oburącz kettlebell powinien zostać rozhuśtany pomiędzy nogami, a następnie wyprowadzony do przodu, aż do wyprostu rąk. Aby zachować stabilną postawę podczas tego ćwiczenia, należy kontrolować napięcie pośladków i brzucha.

Ćwiczenie numer 5

Ćwiczenie z pasami treningowymi. Pozycją wyjściową w tym przypadku jest pozycja jak do pompki, jednak stopy zostają umieszczone w uchwytach zawieszonych pasów. Utrzymując równowagę, należy przyciągnąć kolana do brody i następnie wyprostować nogi.

d3nh2qu
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nh2qu