5 kroków do szczęścia
13.05.2008 10:17, aktual.: 28.05.2010 20:04
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Szczęście nie jest czymś, co przychodzi samo i nagle znika. Każdy człowiek musi dbać o to, by je osiągać i gdy je poczuje, powinien je pielęgnować i starać się, by nie odeszło.
Szczęście nie jest czymś, co przychodzi samo i nagle znika. Każdy człowiek musi dbać o to, by je osiągać i gdy je poczuje, powinien je pielęgnować i starać się, by nie odeszło.
Nie można liczyć na to, że nasze życie samo będzie się kierować ku szczęściu. Musimy aktywnie do niego dążyć i szukać go na każdym kroku. Przecież każdy z nas inaczej odczuwa szczęście, gdzie indziej go szuka, dlatego tak ważne, by mieć świadomość, co dla nas oznacza bycie szczęśliwym i wiedza, jak do takiego stanu dążyć.
Krok pierwszy
Część osób ma tendencję do dewaloryzowania siebie, swoich potrzeb i wartości. Inni uważają się za największy prezent, jaki otrzymał świat. Prawda jest taka, że to ci ostatni są najczęściej wulkanami szczęścia. To oni osiągają szczyty, robią karierę i najczęściej osiągają to, co zaplanowali.
Wiara w siebie, w swoje możliwości to pierwszy krok do szczęścia. I nie chodzi tu o bycie zadufanym i zapatrzonym w siebie, ale o świadomość, że jesteśmy wartościowi, że posiadamy talenty i musimy w życiu je wykorzystać a wtedy na pewno będzie nam łatwiej.
Często podsumowując jakiś etap życia, albo nawet leżąc w łóżku i myśląc o minionym dniu, wiele osób ma tendencję do zauważania przede wszystkim swoich błędów i słabości. Dlatego zmianę sposobu myślenia i postrzegania siebie najlepiej zacząć od wyliczenia sukcesów, jakie osiągnęliśmy. Nasze życie to na przemian małe osiągnięcia i drobne porażki. Osoba szczęśliwa powinna umieć koncentrować się na tych pozytywnych rzeczach i umieć czerpać z nich radość.
Krok drugi
Nikt szczęśliwy nie żyje na świecie w odosobnieniu. Czerpanie radości z każdej chwili, to też umiejętność odnajdowania się wśród innych ludzi, nawiązywania i utrzymywania z nimi bliskich kontaktów. Dlatego wiara w siebie nie może przerodzić się w egoizm, ponieważ bez zdolności pielęgnowania więzi ze swoim środowiskiem trudno nam będzie żyć w szczęściu. W kreowaniu więzi z otoczeniem najważniejsza jest umiejętność dawania. Nie należy czekać, aż ktoś znajomy nas zaprosi na kolację czy przyjęcie urodzinowe. Sami wychodźmy z inicjatywą, pokazujmy, że przyjaciele są dla nas ważni i razem z nimi spędzajmy szczęśliwe chwile.
Krok trzeci
Jeśli mamy być szczęśliwi z życiu, musimy sobie dostarczać małe szczęścia, małe przyjemności i cieszyć się drobiazgami. Robienie sobie drobnych prezentów, jedzenie od czasu do czasu w ulubionej restauracji, spędzanie weekendów bez sprzątania i robienia zakupów, ale nad jeziorem, nad morzem czy też na łące poza miastem, to chwile, w których możemy się zdystansować do codzienności, odetchnąć i skupić się na sobie.
Jeśli wizyta u kosmetyczki ma dla nas być przyjemnością, to umówmy się jak najszybciej. Zawsze oszczędzamy na drogich ubraniach? Sprawmy sobie raz jakiś drogi drobiazg, na pewno poczujemy się z nim lepiej. Umiejętność dostarczania sobie takich małych bodźców to bardzo ważna rzecz, z takich drobnostek buduje się szczęście.
Krok czwarty
Nasze dzieciństwo, przeżycia w młodości oraz wszystko to, czego doświadczamy w życiu, kształtują nas i wpływają na nasze szczęście. Czasem wydawać się może, że mamy wszystko – dobrą pracę, kochające dzieci, jesteśmy zdrowi, ale jednak uśmiech tak rzadko gości na naszych twarzach. Może to być spowodowane przeszłością. Złe relacje z rodzicami, bolesne wspomnienia z dzieciństwa, wszystko to zakłóca naszą harmonię, mimo upływu czasu.
Do momentu, kiedy nie zamkniemy smutnych etapów naszego życia, nie rozliczymy się z przeszłością, bardzo trudno będzie cieszyć się z obecnych chwil. Jedni mogą samemu sobie z tym problemem poradzić, wystarczy rozmowa z bliskimi, wyjaśnienie nieprzyjemnych spraw, inni potrzebują pomocy psychologa. Budowanie szczęście nie może się odbywać na ruinach przeszłości. To nie jest trwały grunt. Potrzeba nam czystej sytuacji, wyjaśnienia problemów i dopiero wtedy możemy być w pełni szczęśliwi.
Krok piąty
Rutyna i nuda to pierwsze czynniki, które stoją na drodze do szczęścia. Jeśli nasze dni ciągle wyglądają tak samo, niczego się nie uczymy, nic się nie zmienia, nie urozmaica naszej codzienności, trudno się z tego stanu przebudzić. Jeśli nie będziemy korzystać z naszej kreatywności, nie będziemy zaspokajać i ciągle podsycać naszej ciekawości, życie będzie nudne i bezbarwne.
Rozwijanie talentów, posiadanie hobby, podróże, odkrywanie nowych miejsc, ale też ciągłe pogłębianie wiedzy potrzebnej do pracy, uczenie się nowych rzeczy, to nie tylko źródła radości i satysfakcji, ale też czynniki, bez których nie da się uwierzyć w siebie, przelać swojego optymizmu i radości na innych, czerpać radości z drobnych sukcesów.
Wszystkie te elementy są jednakowo ważne, wzajemnie się uzupełniają i wpływają na siebie. Przede wszystkim uświadamiają nam też, że szczęście zależy od nas i osiągania go możemy się nauczyć. Nie zrobimy tego w jeden dzień, ale jeśli zależy nam na tym, by nasze życie było kolorowe, starajmy się pilnować pięciu kroków, które zaprowadzą nas do szczęścia.