Fitness5 przyczyn, dla których warto pić herbatę Rooibos

5 przyczyn, dla których warto pić herbatę Rooibos

5 przyczyn, dla których warto pić herbatę Rooibos

W przeciwieństwie do czarnej czy zielonej herbaty, które bywają gorzkawe lub cierpkie, Rooibos ma delikatny i miodowy smak. Poza tym, parząc tę herbatę nie musimy się obawiać, że wyjdzie zbyt mocna - nawet jeśli torebkę pozostawimy zbyt długo w wodzie, napój nie nabierze goryczy. Walory smakowe nie są jednak jedynym jego atutem. Rooibos to samo zdrowie.

W przeciwieństwie do czarnej czy zielonej herbaty, które bywają gorzkawe lub cierpkie, Rooibos ma delikatny i miodowy smak. Poza tym, parząc tę herbatę nie musimy się obawiać, że wyjdzie zbyt mocna - nawet jeśli torebkę pozostawimy zbyt długo w wodzie, napój nie nabierze goryczy. Walory smakowe nie są jednak jedynym jego atutem. Rooibos to samo zdrowie.

W Afryce, czyli na kontynencie, z którego pochodzi, Rooibos jest najbardziej lubianym napojem. Szacuje się, że na Czarnym Lądzie każdego dnia wypija się 20 milionów filiżanek tej herbaty. Rooibos podaje się na różne sposoby: na ciepło albo zmrożony, z dodatkiem wanilii, ostrych przypraw, owoców lub kwiatów - w zależności od upodobań. W języku lokalnym słowo Rooibos oznacza "czerwony napój" - kolor swój herbata ta zawdzięcza roślinie o nazwie czerwonokrzew afrykański, z której się ją wytwarza. Liście tego krzewu w okresie największego rozkwitu mają purpurowy odcień. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że Rooibos nazywamy tutaj herbatą tylko umownie, bo tak naprawdę czerwonokrzew afrykański nie należy do rodziny krzewów herbacianych. Jest to zupełnie inna, unikalna i niepowtarzalna roślina, posiadająca moc leczniczą.

Leczenie problemów trawiennych

Nie bez powodu afrykańskie mamy poją swoje niemowlęta odrobiną napoju z czerwonokrzewu, kiedy maluchy męczy kolka. Przeprowadzone przez grupę kanadyjskich, pakistańskich i niemieckich uczonych badania, opublikowane w 2006 roku na łamach czasopisma "Basic & Clinical Pharmacology & Toxicology" wykazały, że flawonoidy, czyli barwniki roślinne zawarte w herbacie Rooibos łagodzą problemy układu pokarmowego. Picie tej herbaty polecane jest np. w przypadku bólu żołądka lub rozstroju jelit wywołanego zbyt obfitym posiłkiem. Rooibos pomaga także na dolegliwości związane ze zgagą oraz na biegunki.

Anna Loska/(mtr), kobieta.wp.pl

1 / 4

Picie Rooibosa chroni przed rakiem...

Obraz
© 123RF.COM

Nie jest to hasło reklamowe producenta herbaty, lecz wnioski Amerykańskiej Rady Botanicznej, wysnute na podstawie badań przeprowadzonych w 2003 roku.

Jak się okazuje, Rooibos zawiera aż jedenaście polifenoli, z których niektóre są bardzo silnymi przeciwutleniaczami - na tyle silnymi, że są w stanie zneutralizować większość wolnych rodników, zanim te zdążą zaszkodzić komórkom. Amerykańscy uczeni wskazali, że flawonoidy czerwonokrzewu są szczególnie skuteczne w przypadku raka jelita, piersi, skóry oraz trzustki. Ale to nie wszystko! Częste picie Rooibosu przyczynia się do obniżenia nadciśnienia tętniczego, dlatego też herbata polecana jest osobom cierpiącym na tę dolegliwość. Badania pakistańskich uczonych opublikowane na łamach pisma medycznego "European Journal of Clinical Nutrition" wykazały z kolei, że jeden ze składników herbaty o nazwie chryseriol pomaga w leczeniu schorzeń układu oddechowego, takich jak astma czy bronchit.

2 / 4

... i sprawia, że mamy piękny uśmiech

Obraz
© 123RF.COM

Na liście składników zawartych w herbacie z czerwonokrzewu znajduje się także fluor, a jak wiemy ze szkoły, substancja ta chroni nasze zęby przed próchnicą.

Fluor, po przedostaniu się do jamy ustnej, osiada na szkliwie zębów, tworząc swego rodzaju pancerz, który odpiera ataki bakterii na ząb. Warto wiedzieć, że pijąc Rooibos nie tylko rozkoszujemy się miodowym smakiem herbaty, lecz także dostarczamy zębom bardzo ważnej dla nich substancji. Kolejnym atutem na rzecz zamiany zwykłej herbaty na Rooibos jest to, że napój z czerwonokrzewu nie pozostawia brzydkiego nalotu na zębach.

3 / 4

Rooibos wpływa korzystnie na skórę

Obraz
© 123RF.COM

Czerwona herbatka może pomóc na takie dolegliwości, jak swędzenie, krostki, trądzik czy uczuleniowe wypryski. Dlaczego? Ponieważ zawiera cynk, pierwiastek mający działanie odkażające i regenerujące.

W przypadku problemów skórnych zaleca się picie od dwóch do trzech filiżanek dziennie. Jeśli chcemy podziałać mocniej na chorą skórę, możemy po zaparzeniu herbaty przyłożyć saszetkę na najbardziej zmienione chorobowo miejsce.

4 / 4

... i zawiera szereg minerałów

Obraz
© 123RF.COM

W szklance herbaty Rooibos zawarte jest 7,12 mg potasu, sporo żelaza, którego zwykle brakuje chorym na anemię, a także 1,57 mg magnezu, pierwiastka, który zmniejsza uczucie zmęczenia.

Ponadto napój z czerwonokrzewu afrykańskiego zawiera wapń, składnik niezbędny do budowy kości oraz inne mikroelementy, takie jak miedź czy mangan. Dzięki temu bogactwu wzmacniających składników, Rooibos jest doskonałą herbatą na sezon zimowy, kiedy nie tylko jesteśmy narażeni na kontakt z wirusami, ale także cierpimy częściej z powodu różnego rodzaju niedoborów.

Anna Loska/(mtr), kobieta.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (18)