Fitness5 rzeczy, których nie wiesz o kolanach

5 rzeczy, których nie wiesz o kolanach

5 rzeczy, których nie wiesz o kolanach

None

Gdybyśmy w czasie pojawienia się skurczu, słyszeli, że to rujnuje nasze kolana, przestalibyśmy w ogóle uprawiać sport. Nie znaczy to, że ludzie aktywni fizycznie nie są narażeni na kontuzje. Okazuje się, że wiele problemów biegaczy ma początek w organizmie. Wprowadzając kilka zmian, możemy je pokonać. Co biegacze powinni wiedzieć o kolanach?

Biegacze nie dostają zapalenia stawu kolanowego częściej niż osoby nieaktywne

To są fakty. Długoletnie badania potwierdziły, że biegacze rzadziej zmagają się z chorobą zwyrodnieniową stawu kolanowego. Jedno z nich wykazało, że w tym samym czasie u 20 proc. biegaczy i u 32 proc. osób nieaktywnych fizycznie rozwinęło się zapalenie stawu kolanowego. Inne badania uwzględniały związek między biegaczami i spacerowiczami. Ludzie regularnie biegający mieli o połowę niższe ryzyko wystąpienia choroby zwyrodnieniowej niż zwykli spacerowicze. Co ciekawe, następny eksperyment wykazał, że ci, którzy pokonali najwięcej kilometrów, mieli najniższe prawdopodobieństwo pojawienia się dolegliwości.

Na podst. shine.yahoo.com (ms/mtr), kobieta.wp.pl

1 / 4

Bieganie nie przyspiesza uszkodzenia chrząstki

Obraz
© 123RF.COM

Niektórzy lekarze twierdzą, że uszkodzenie tkanki chrzęstnej (także w kolanach) jest naturalnym etapem starzenia. Ale nie ma dowodów, że bieganie przyspiesza ten proces. Jedno z badań wykazało, że osobom narażonym na ryzyko rozwoju zapalenia stawu kolanowego pomógł umiarkowany trening.

2 / 4

Suplementy nie pomagają w dolegliwościach stawowych

Obraz
© 123RF.COM

Nie zostały wprowadzane na rynek żadne suplementy diety, które odbudowują chrząstkę stawową. Opublikowane w 2010 roku analiza wykazała, że glukozamina i chondroityna nie zmniejszają bólu stawów. Czasem ulgę przynosi smarowanie stawu kolanowego maścią. Jedno z badań potwierdziło, że poziom witaminy D nie ma większego wpływu na ból i uszkodzenie tkanki chrzęstnej u osób cierpiących z powodu zapalenia stawu kolanowego.

3 / 4

Kolana biegacza można uniknąć

Obraz
© 123RF.COM

Najczęstszym urazem występującym u sportowców jest tzw. "kolano biegacza", czyli bolesność w stawie kolanowym. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości? Przetrenowanie, powtarzające się urazy, płaskostopie, nadmierna pronacja stopy, niewłaściwe ruchy rzepki podczas zginania czy nierównowaga mięśniowa. Jak zapobiegać? Należy wyeliminować błędy treningowe, m.in. unikać twardego podłoża, dbać o rozciąganie, stabilizację centralną, a także wzmocnić siłę mięśnia czworogłowego. Trzeba pamiętać o stopniowym zwiększaniu intensywności wysiłku.

4 / 4

Nadmiar kilogramów to obciążenie dla stawu

Obraz
© 123RF.COM

Jak już wspomnieliśmy, ucisk w twoich nogach może oznaczać kłopoty z kolanami. Najważniejszy powinien stać się trening siłowy. Kilka nadprogramowych kilogramów to duże obciążenie dla stawów kolanowych. Eksperci z American College of Sports Medicine potwierdzili, że każdy dodatkowy 0,4 kg masy ciała to 1,8 kg dodatkowego obciążenia kolana. Utrzymanie prawidłowej wagi ciała ma kluczowe znaczenie w przypadku zmniejszenia prawdopodobieństwa pojawienia się zapalenia stawów.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)